V ČR bylo stíháno 2062 firem. Šéfžalobce Zeman preferuje peněžité tresty namísto likvidace

Trestnímu stíhání zatím v Česku čelilo 2062 firem, 1340 případů se dostalo k soudu a pravomocný rozsudek vyslechlo 559 právnických osob. Novinářům to dnes řekl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Vycházel při tom ze statistik zahrnujících období od roku 2012 po první pololetí letošního roku.

Ilustrační foto

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) dnes představilo novou metodiku, která se věnuje prevenci trestní odpovědnosti firem.

Podle Zemana není podíl stíhaných firem v kontextu celkové kriminality žádným zásadním číslem. "Institutu trestního stíhání právnických osob se užívá jako šafránu, s rozmyslem. Jsem za to celkem rád," uvedl.

Vedle 559 pravomocných a 232 nepravomocných verdiktů vydaly soudy ještě 148 pravomocných trestních příkazů. Dalších 69 řízení bylo zastaveno, 94 podmíněně zastaveno a u 28 uzavřeli státní zástupci s firmami dohodu o vině a trestu. Pravomocně tak byla skončena zhruba polovina všech případů, sdělil Zeman.

Šéf žalobců zrekapituloval, že i v prvním pololetí letošního roku byly firmy stíhány zejména za majetkové a hospodářské trestné činy - nejčastěji za krácení daní, také za podvody nebo zkreslování údajů o stavu hospodaření.

Mezi tresty uloženými firmám převažují zákazy činnosti (35 procent), následuje peněžitý trest (29 procent) a také zrušení právnické osoby (17 procent). Zrušení se tak týkalo 115 firem. "Vždy to bylo tak, že už byla prázdnou schránkou a fakticky nevyvíjela činnost. Nepostupuje se drakonicky," zdůraznil. K trestu propadnutí majetku soudy přistoupily ve třech případech.

Zeman by do budoucna preferoval více peněžitých trestů. "Nikdo nechce právnické osoby likvidovat. Ani tím, že se budou dávat bezbřehé zákazy činnosti," podotkl. "Věřím, že budeme uzavírat více dohod o vině a trestu, což by mohlo relativně dost zrychlit celé trestní řízení," doplnil.

Širší možnost uzavírání dohody o vině a trestu uzákonila novela trestních předpisů účinná od letošního října. Také umožnila u části trestných činů zahlazení odsouzení poté, co právnická osoba zaplatí peněžitý trest. "Hledí se na ni, jako by byla netrestána, což je důležité například pro účast ve veřejných zakázkách," připomněl Zeman.

Aktualizovaná metodika NSZ se týká takzvaných compliance management systémů, tedy interních pravidel, jež mohou firmu zbavit trestní odpovědnosti. Od konce roku 2016 totiž platí, že pokud firma "vynaložila veškeré úsilí, které na ní bylo možno spravedlivě požadovat" k zabránění spáchání trestného činu, zůstane trestní odpovědnost na konkrétním zaměstnanci či statutárním orgánu, který skutek při činnosti firmy spáchal.

Třetí vydání metodiky zohlednilo vývoj judikatury a obsahuje praktická doporučení pro státní zástupce, jak mají při hodnocení compliance systémů postupovat. Může ale sloužit také firmám jako inspirace pro zlepšování jejich vnitřních pravidel.

Státní zástupce NSZ Jakub Chromý podotkl, že compliance management systém není povinný. Je to volba, kterou přirovnal k jízdě na kole s přilbou. Prvostupňové soudy podle něj dříve hodnotily tyto systémy spíše formálně. "Mnohdy jim stačilo předložit jednoduchý dokument typu etického kodexu a soud už dále nezkoumal, nakolik je dokument vynucován," poznamenal. To se ale podle něj změnilo rozhodovací praxí vyšších soudů.

"Předložit písemnost nestačí. Orgány činné v trestním řízení zjišťují, jak ta firma žije, jestli už se u ní dříve objevily nějaké problémy a jak na ně firma reagovala," dodal k tomu Zeman. Okrajově pak státní zástupce zkoumá i přístup firmy k plnění dalších závazků, například daňových povinností.

Čechy táhne pivo a melouny. Tropické teploty přiměly lidi k větším nákupům…

18.06.2021 16:51 Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly…

Do dozorčí rady ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok

18.06.2021 14:27 Do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Upozornil na to…

Vznikl Brno Space Cluster: První klastr v Česku orientovaný na komerční…

17.06.2021 15:07 Vesmírný průmysl je v České republice spojený hlavně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Trendem…

Podnikatelé chtějí po státu 12 miliard odškodnění za protiepidemická…

17.06.2021 09:07 Podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli…

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje