Zpolitizovaná mise? Agrofert a europoslanci se dostali do křížku

Poslanci Evropského parlamentu z výboru pro kontrolu rozpočtu se chtěli podle Agrofertu sejít při své cestě do Česka na konci února s vedením firmy, následně setkání odvolali, sdělil dnes ČTK mluvčí koncernu Karel Hanzelka. Podle něj jde o absurdní jednání a zpolitizovanou výpravu, misi do ČR považuje společnost za skandální zásah do aktuálního auditního řízení. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) řekl, že o politizaci se snaží spíš Agrofert. Další europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) ČTK napsal, že je mu líto, pokud představitelé firmy ignorují možnost vyjádřit svůj pohled na věc.

Agrofert
doporučujeme

Agrofert patřil premiérovi Andreji Babišovi (ANO), v únoru 2017 ho vložil do svěřenských fondů. Loňská zpráva auditorů EK, která se týká dotací ze strukturálních fondů, ale konstatovala, že má na Agrofert stále vliv. Česko by podle zprávy mělo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun. Babiš odmítá, že je ve střetu zájmů.

Návštěva Česka bude podle Zdechovského celkově o problematice dotací. V korespondenci, kterou Hanzelka ČTK ukázal, se píše, že by se delegace ráda informovala o vzniku koncernu, jeho rozvoji, vztazích jednotlivých podniků a svěřenských fondů. "Je to absurdní. Podle našeho názoru jde o zpolitizovanou výpravu, o jejíž předpojatosti nemáme nejmenší pochybnost. Je předem jasné, jak bude návštěva probíhat a jaký má mít účel. Celou misi považujeme za nehorázný a skandální zásah do probíhajícího auditního řízení, které vede Evropská komise s ČR," dodal mluvčí koncernu.

Podle něj jsou partnery k dialogu pro firmu české úřady, případně komise. "Nikoli politická delegace v čele s paní Monikou Hohlmeier. Její veřejné výroky jasně dokazují, že ve věci dotací má předem jasno, aniž by znala jakékoli podrobnosti," dodal. Hohlmeierová je předsedkyní výboru pro rozpočtovou kontrolu EP. Agrofert tak nyní zvažuje podání stížnosti předsedovi EP Davidu Sassolimu.

Podle Zdechovského se lobbisté naopak snaží z delegace vytlačit některé europoslance, například jeho a právě Hohlmeierovou. "Setkáváme se s politiky, případně se zástupci drobných firem, nikdy ale s těmi, kdo jsou vyšetřováni," dodal. Jestli někdo požádal o setkání, muselo se to tak stát předtím, než začal premiér s nemístnými výtkami proti členům europarlamentu. Mise je vysloveně neutrální, nechceme, aby do ní zasahovali různí lobbisté, ale aby objasnila okolnosti čerpání fondů," uzavřel Zdechovský.

Podle Peksy, který bude také součástí delegace, jde o standardní parlamentní misi, jejímž cílem je prověřit, za jakých podmínek jsou v Česku utráceny evropské peníze. "Skutečnost, že konečný vlastník firmy Agrofert je premiérem České republiky, a má tedy významný politický vliv na rozdělování evropských peněz, je nemilá, a jakkoli nebyla zapříčiněna Evropskou unií, je nutnou součástí diskuse. Je mi líto, pokud představitelé firmy ignorují možnost vyjádřit svůj pohled na věc," uvedl.

Na konci ledna schválil výbor, že na cestě do ČR bude jednat s Babišem nebo se zástupci několika ministerstev. Mise související s prověřováním možného Babišova střetu zájmů v souvislosti s evropskými dotacemi má za cíl zjistit, jak české úřady nakládají s penězi z evropských fondů. Mezi poslanci vedenými Hohlmeierovou budou i dva čeští zástupci, právě Zdechovský a Peksa.

Česko u Soudního dvora EU zažaluje EK kvůli pozastavení dotačních plateb pro Agrofert Holding. Žalobu v pondělí jednomyslně schválila vláda na návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). Jde o platby týkající se Programu rozvoje venkova ve výši téměř 247.000 eur (6,3 milionu korun) pozastavené kvůli možnému střetu zájmů premiéra. Babiš řekl, že se projednávání nezúčastnil, ministři hovoří o tom, že se kabinet řídil doporučením právníků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V červenci přibylo v Česku 3347 podnikatelů

13.08.2020 15:09 V červenci přibylo v ČR 3347 fyzických osob podnikatelů, což je nejvyšší počet od ledna roku 2012.…

Inflace v červenci mírně zrychlila růst na 3,4 procenta

13.08.2020 12:49 Aktualizováno Spotřebitelské ceny v Česku v červenci mírně zrychlily růst na 3,4 procenta z červnových 3,3…

Analytici: očekávané zpomalení inflace se může oddálit

13.08.2020 12:25 Inflace letos překvapuje vyšším růstem, její očekávané zpomalení se může oddálit až do příštího…

Třetina domácností v době pandemie přišla o část příjmu

13.08.2020 10:49 Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní omezení zasáhla celou tuzemskou ekonomiku. Každá třetí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama