Zpolitizovaná mise? Agrofert a europoslanci se dostali do křížku

Poslanci Evropského parlamentu z výboru pro kontrolu rozpočtu se chtěli podle Agrofertu sejít při své cestě do Česka na konci února s vedením firmy, následně setkání odvolali, sdělil dnes ČTK mluvčí koncernu Karel Hanzelka. Podle něj jde o absurdní jednání a zpolitizovanou výpravu, misi do ČR považuje společnost za skandální zásah do aktuálního auditního řízení. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) řekl, že o politizaci se snaží spíš Agrofert. Další europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) ČTK napsal, že je mu líto, pokud představitelé firmy ignorují možnost vyjádřit svůj pohled na věc.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Agrofert
doporučujeme

Agrofert patřil premiérovi Andreji Babišovi (ANO), v únoru 2017 ho vložil do svěřenských fondů. Loňská zpráva auditorů EK, která se týká dotací ze strukturálních fondů, ale konstatovala, že má na Agrofert stále vliv. Česko by podle zprávy mělo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun. Babiš odmítá, že je ve střetu zájmů.

Návštěva Česka bude podle Zdechovského celkově o problematice dotací. V korespondenci, kterou Hanzelka ČTK ukázal, se píše, že by se delegace ráda informovala o vzniku koncernu, jeho rozvoji, vztazích jednotlivých podniků a svěřenských fondů. "Je to absurdní. Podle našeho názoru jde o zpolitizovanou výpravu, o jejíž předpojatosti nemáme nejmenší pochybnost. Je předem jasné, jak bude návštěva probíhat a jaký má mít účel. Celou misi považujeme za nehorázný a skandální zásah do probíhajícího auditního řízení, které vede Evropská komise s ČR," dodal mluvčí koncernu.

Podle něj jsou partnery k dialogu pro firmu české úřady, případně komise. "Nikoli politická delegace v čele s paní Monikou Hohlmeier. Její veřejné výroky jasně dokazují, že ve věci dotací má předem jasno, aniž by znala jakékoli podrobnosti," dodal. Hohlmeierová je předsedkyní výboru pro rozpočtovou kontrolu EP. Agrofert tak nyní zvažuje podání stížnosti předsedovi EP Davidu Sassolimu.

Podle Zdechovského se lobbisté naopak snaží z delegace vytlačit některé europoslance, například jeho a právě Hohlmeierovou. "Setkáváme se s politiky, případně se zástupci drobných firem, nikdy ale s těmi, kdo jsou vyšetřováni," dodal. Jestli někdo požádal o setkání, muselo se to tak stát předtím, než začal premiér s nemístnými výtkami proti členům europarlamentu. Mise je vysloveně neutrální, nechceme, aby do ní zasahovali různí lobbisté, ale aby objasnila okolnosti čerpání fondů," uzavřel Zdechovský.

Podle Peksy, který bude také součástí delegace, jde o standardní parlamentní misi, jejímž cílem je prověřit, za jakých podmínek jsou v Česku utráceny evropské peníze. "Skutečnost, že konečný vlastník firmy Agrofert je premiérem České republiky, a má tedy významný politický vliv na rozdělování evropských peněz, je nemilá, a jakkoli nebyla zapříčiněna Evropskou unií, je nutnou součástí diskuse. Je mi líto, pokud představitelé firmy ignorují možnost vyjádřit svůj pohled na věc," uvedl.

Na konci ledna schválil výbor, že na cestě do ČR bude jednat s Babišem nebo se zástupci několika ministerstev. Mise související s prověřováním možného Babišova střetu zájmů v souvislosti s evropskými dotacemi má za cíl zjistit, jak české úřady nakládají s penězi z evropských fondů. Mezi poslanci vedenými Hohlmeierovou budou i dva čeští zástupci, právě Zdechovský a Peksa.

Česko u Soudního dvora EU zažaluje EK kvůli pozastavení dotačních plateb pro Agrofert Holding. Žalobu v pondělí jednomyslně schválila vláda na návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). Jde o platby týkající se Programu rozvoje venkova ve výši téměř 247.000 eur (6,3 milionu korun) pozastavené kvůli možnému střetu zájmů premiéra. Babiš řekl, že se projednávání nezúčastnil, ministři hovoří o tom, že se kabinet řídil doporučením právníků.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve zrušeném 2. pilíři jsou stále peníze. Nevyzvedlo si je téměř 2000 lidí

21.02.2020 13:35 Téměř 2000 lidí si stále nevyzvedlo peníze ze zrušeného druhého pilíře penzijního připojištění.…

Na Hradě se sejdou přední byznysmeni ČR a USA, dorazí i Trumpův ministr

20.02.2020 14:59 Na Pražském hradě se v březnu v rámci Česko-amerického podnikatelského fóra sejdou přední američtí…

Škoda Auto kvůli koronaviru vytvořila speciální tým, dohlíží na dodávky…

20.02.2020 10:37 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto vytvořila kvůli koronaviru speciální skupinu složenou ze…

Kde se bude montovat SUV Kamiq? Odbory Škoda Auto se obávají přesunu výroby

20.02.2020 10:32 Odbory mladoboleslavské automobilky se obávají přesunu části výroby dalšího modelu, tentokrát má…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama