ČEZ: Dividenda budou v roce 2023 vyplaceny bez zvláštních opatření

Podle představenstva energetické skupiny ČEZ je společnost schopna pokrýt výplatu dividend  akcionářům ve výši 145 Kč na akcii z vlastních zdrojů, aniž by bylo nutné přijímat mimořádná opatření. Tato výplata by téměř odpovídala celému očištěnému loňskému zisku. Vedení ale upozorňuje, že takový krok by mohl snížit likviditu a kreditní rating společnosti v budoucnosti. Návrh na zvýšenou dividendu, který podalo ministerstvo financí, je v souladu s předpisy a bude projednán na valné hromadě společnosti.  

Pokud bude návrh schválen, bude vyplacena celková dividenda ve výši 78 miliard Kč, což představuje 99,5 procenta očištěného konsolidovaného čistého zisku Skupiny ČEZ za rok 2022. Stát vlastní 69,78 procenta akcií společnosti a v případě schválení navýšené dividendy by získal příjem ve výši 54 miliard Kč.

Původní návrh vedení ČEZu byl vyplacení 80 procent čistého zisku za loňský rok, což by činilo 117 korun na akcii. Tato částka vycházela z firemního dividendového pásma, které počítá s výplatou mezi 60 a 80 procenty čistého zisku. O konečné výši dividend rozhodne valná hromada ČEZu, která se koná 26. června.

Představenstvo ČEZu ve svém stanovisku uvedlo, že současná likvidita a výhled cash flow skupiny v následujících 12 měsících naznačují, že navrhované navýšení dividendy lze finančně pokrýt bez nutnosti přijímání mimořádných opatření.

Nicméně ve stejném stanovisku se zdůrazňuje, že zvýšení dividendy by negativně ovlivnilo dostupnou likviditu společnosti a snížilo by rezervy pro pokrytí případných rizik. Vedení firmy upozornilo zejména na riziko vzestupu cen komodit, což by mohlo vést ke zvýšení maržových vkladů na burze. Vysoké marže v minulém roce vedly k mimořádným opatřením, jako byla půjčka ve výši tři miliardy eur od státu. Navýšení dividendy by dále mohlo negativně ovlivnit kreditní rating ČEZu, zejména u ratingové agentury Moody's, která negativně vnímá výplatu dividendy mimo schválené dividendové pásma. Vedení firmy však zároveň uvádí, že navýšení dividendy není významně v rozporu s očekáváním ratingových agentur a vliv na jejich hodnocení nelze předvídat.

Celkově však představenstvo tvrdí, že návrh ministerstva neohrožuje středně a dlouhodobou finanční stabilitu společnosti a nemá okamžitý vliv na plánované investice.
 

Související

Více souvisejících

ČEZ

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy