Časovaná bomba tiká. O práci mohou přijít miliony lidí v Evropě

Milionům pracovníků v evropských zemích hrozí kvůli systému ochrany zaměstnanosti vysoké riziko ztráty práce. Ačkoliv má tento systém, který funguje i v Česku, pracovní místa podpořit, podle expertů jde o časovanou bombu, která může vyústit v hromadné propouštění.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Programy zaměstnaneckých dotací pokrývají 45 milionů pracovních míst. Jsou do nich začleněny miliony lidí z Německa, Francie, Británie, Itálie, Španělska, ale podobný program ochrany zaměstnanosti pod názvem Antivirus funguje i v Česku.

Smyslem těchto programů je zabránit Evropě v tom, aby utrpěla katastrofickou ztrátu pracovních míst, podobně jako Spojení státy během stále probíhající pandemie koronaviru. Vlády tyto programy zavedly posledního čtvrt roku a prodloužily je do podzimu, protože se obávaly, že předčasné zrušení podpory by mohlo způsobit hromadné ztráty pracovních míst.

Podle serveru Financial Times k tomu ale dojde stejně. Poptávka a produkce se zvyšují a existuje riziko nejen obrovských veřejných nákladů, ale i možnost, že tyto paušální dotace zaměstnance uzavřou do "zombie" módu, tedy stavu, kdy jim budou bránit v přechodu do odvětví s lepšími dlouhodobými vyhlídkami.

"Rozšíření ochrany pracovních míst problém pouze odloží," tvrdí Katharina Utermöhl, hlavní ekonomka Allianz. Nedávná studie pojišťovny ukázala, že zranitelných je asi 9 milionů pracovních míst, protože se nachází v odvětvích, které se budou s problémy potýkat i nadále. Jde například o cestovní ruch, pohostinství nebo maloobchod.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že se v evropských zemích zvýší nezaměstnanost až na 10 %. Ačkoliv jde o děsivé číslo, je stále mnohem nižší než v USA, kde se předpokládá, že bez práce bude více než 17 % obyvatel.

Heidi Shierholzová, bývalá hlavní ekonomka amerického ministerstva práce, dokonce spočítala, že více než pětina amerických pracovníků pobírá dávky v nezaměstnanosti nebo čeká na jejich přidělení.

OECD ale tvrdí, že velká část nezaměstnaných byla propuštěna pouze dočasně a lze je rychle znovu zaměstnat, podle prognóz tak může do konce roku vypadat nezaměstnanost na obou stranách Atlantiku podobně.

Jelikož se ale i USA rozhodly podporovat pracovní místa, čelí nyní stejné otázce jako EU: Jak ukončit podporu bez nárůstu dlouhodobé nezaměstnanosti?

"Nemůžeme vypnout úlevy příliš brzy," varuje Shierholzová. Podpora by podle ní měla být zmírněna pouze v případě, že nezaměstnanost klesla nebo zaměstnanost vzrostla na odpovídající úroveň.

V Evropě ale naopak odbory a zaměstnavatelé požadují, aby vlády systémy ochrany práce ještě více rozšířily. Jak toho docílit však zatím žádná z velkých evropských ekonomik neví. Není jasné, jestli vlády přidělí dotace na pracovní místa v konkrétních odvětvích, vytvoří nové příležitosti pro nábor pracovníků nebo zavedou programy hromadného přeškolování.

Podle serveru ale budou opatření nezbytná a bude třeba přesunou podporu z udržování současných pracovníků na stávajících pracovních místech do programů sloužících k pomoci při hledání nových pracovníků, ale tak, aby se zabránilo hromadné ztrátě pracovních míst nebo již zmíněného zombie efektu. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Doba uhelná" se v Německu chýlí ke konci. Spolkový sněm schválil zásadní…

03.07.2020 14:00 Poslanci německého Spolkového sněmu dnes schválili dvojici zákonů potvrzujících postupný odklon…

Německo se kvůli koronaviru zadlužuje. Spolkový sněm schválil rekordní…

02.07.2020 13:57 Německý Spolkový sněm dnes schválil druhou úpravu letošního státního rozpočtu kvůli opatřením…

Nezaměstnanost v EU mírně stoupla, nejnižší zůstala v Česku

02.07.2020 11:45 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v květnu stoupla na 6,7 procenta z dubnových 6,6 procenta.…

Boeing dokončil testovací lety strojů 737 MAX. Dostanou certifikaci?

02.07.2020 08:43 Americký Federální úřad pro letectví (FAA) a strojírenská společnost Boeing dokončily testovací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy