Důsledky škrtů: Španělské zdravotnictví je v krizi, situaci s koronavirem nezvládá

Ohromující nárůst obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na španělské zdravotnictví, těžce postižené roky rozpočtových škrtů, napsal server Politico. Zatímco politici všech směrů oceňují úsilí a oběti, které přinášejí španělští zdravotníci, mnozí tvrdí, že nadměrný tlak na nemocnice je přinejmenším z části důsledkem bolestivých škrtů, po kterých je země špatně připravena na epidemii.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Španělsko
doporučujeme

"Nemá smysl se chlácholit obvyklými výroky, jako, že zdravotnický systém je příkladný, jak tvrdí premiér Pedro Sánchez," uvedl web Contexto v redakčním komentáři. "Je to smutná připomínka výroků (socialistického expremiéra Josého) Zapatera na začátku ekonomické krize, že španělský finanční systém, je "jeden z nejpevnějších na světě´."

Mnoho Španělů považuje zdravotnictví za jeden ze symbolů své moderní země: při ošetření se neplatí, je velmi decentralizované, jeho chod tak kontroluje přímo 17 regionů. A do značné míry je také dobře financované. A ještě před deseti lety platilo Sánchezovo tvrzení, že je "robustní", uvedlo Politico. Za ekonomického boomu před finanční krizí se výdaje na zdravotnictví blížily průměru EU.

To se změnilo v roce 2011, kdy nastal hospodářský pokles a nová konzervativní vláda premiéra Mariana Rajoye zavedla hluboké škrty. Začaly deseti miliardami eur z rozpočtů zdravotnictví a školství a úsporný program Rajoy udržoval prakticky po celé funkční období své vlády do roku 2018, dodal web.

Investice do zdravotnictví poklesly z 6,8 procenta hrubého domácího produktu v roce 2009 na 5,9 v posledním návrhu rozpočtu, což je daleko méně než unijní průměr 7,5 procenta. V důsledku škrtů "je rostoucí počet nových lékařů nezaměstnaných nebo se stěhuje do jiných zemí", uvedla loňská zpráva EU. Po úsporných opatřeních ubylo nemocničních lůžek a přibylo lékařů a ošetřovatelů pracujících na částečný úvazek, upozornil také dokument.

Výdaje na zdravotnictví se po uvolnění škrtů zvýšily, ale investice pořád zaostávají za tím, co je potřeba, míní lékař José Félix Hoyo, který pracuje na pohotvosti v Móstoles u Madridu a je šéfem španělské odbočky organizace Médecins du Monde.

Obvinění, že kvůli Rajoyovým škrtům není země připravená na nynější krizi, odmítají členové jeho Lidové strany. Rajoyův nástupce v čele strany Pablo Casado podle Politico jednoznačně odmítá, že by jeho strana snížila výdaje na zdravotnictví, které je podle něj "nejlepší v Evropě".

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně

05.06.2020 14:02 Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,2 procenta, meziročně…

Rakousko v recesi. Ekonomika letos klesne o 7,2 procenta, oznámila…

05.06.2020 12:00 Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta, uvedla dnes ve svém odhadu centrální banka. Pokud…

Poradci německé vlády letos čekají pokles HDP o 6 až 7 procent

05.06.2020 09:47 Výbor ekonomických poradců německé vlády předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa v…

Lufthansa doplácí na pandemii: Bude vyřazena z hlavního indexu německých…

05.06.2020 05:31 Největší evropské aerolinky Lufthansa, na něž tvrdě dopadla pandemie způsobená koronavirem, budou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy