Důsledky škrtů: Španělské zdravotnictví je v krizi, situaci s koronavirem nezvládá

Ohromující nárůst obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na španělské zdravotnictví, těžce postižené roky rozpočtových škrtů, napsal server Politico. Zatímco politici všech směrů oceňují úsilí a oběti, které přinášejí španělští zdravotníci, mnozí tvrdí, že nadměrný tlak na nemocnice je přinejmenším z části důsledkem bolestivých škrtů, po kterých je země špatně připravena na epidemii.

"Nemá smysl se chlácholit obvyklými výroky, jako, že zdravotnický systém je příkladný, jak tvrdí premiér Pedro Sánchez," uvedl web Contexto v redakčním komentáři. "Je to smutná připomínka výroků (socialistického expremiéra Josého) Zapatera na začátku ekonomické krize, že španělský finanční systém, je "jeden z nejpevnějších na světě´."

Mnoho Španělů považuje zdravotnictví za jeden ze symbolů své moderní země: při ošetření se neplatí, je velmi decentralizované, jeho chod tak kontroluje přímo 17 regionů. A do značné míry je také dobře financované. A ještě před deseti lety platilo Sánchezovo tvrzení, že je "robustní", uvedlo Politico. Za ekonomického boomu před finanční krizí se výdaje na zdravotnictví blížily průměru EU.

To se změnilo v roce 2011, kdy nastal hospodářský pokles a nová konzervativní vláda premiéra Mariana Rajoye zavedla hluboké škrty. Začaly deseti miliardami eur z rozpočtů zdravotnictví a školství a úsporný program Rajoy udržoval prakticky po celé funkční období své vlády do roku 2018, dodal web.

Investice do zdravotnictví poklesly z 6,8 procenta hrubého domácího produktu v roce 2009 na 5,9 v posledním návrhu rozpočtu, což je daleko méně než unijní průměr 7,5 procenta. V důsledku škrtů "je rostoucí počet nových lékařů nezaměstnaných nebo se stěhuje do jiných zemí", uvedla loňská zpráva EU. Po úsporných opatřeních ubylo nemocničních lůžek a přibylo lékařů a ošetřovatelů pracujících na částečný úvazek, upozornil také dokument.

Výdaje na zdravotnictví se po uvolnění škrtů zvýšily, ale investice pořád zaostávají za tím, co je potřeba, míní lékař José Félix Hoyo, který pracuje na pohotvosti v Móstoles u Madridu a je šéfem španělské odbočky organizace Médecins du Monde.

Obvinění, že kvůli Rajoyovým škrtům není země připravená na nynější krizi, odmítají členové jeho Lidové strany. Rajoyův nástupce v čele strany Pablo Casado podle Politico jednoznačně odmítá, že by jeho strana snížila výdaje na zdravotnictví, které je podle něj "nejlepší v Evropě".

Související

Více souvisejících

Španělsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy