Odbory kvůli mzdám pohrozily koncernu Volkswagen stávkou

Německé odbory IG Metall pohrozily koncernu Volkswagen (VW) stávkou kvůli sporu o výši mezd. Odboráři žádají pro 120.000 zaměstnanců v šesti západoněmeckých továrnách VW zvýšení mezd o čtyři procenta. Koncern dnes ale s žádnou nabídkou nepřišel, a navíc poukázal na dopady pandemie nemoci covid-19. Termín pokračování rozhovorů zatím stanoven nebyl.

Volkswagen
doporučujeme

"Pravděpodobnost, že vstoupíme v březnu do varovné stávky, vzrostla," řekl agentuře DPA Thorsten Gröger, který odbory vede ve spolkových zemích Dolní Sasko a Sasko-Anhaltsko.

Vyjednávač VW Arne Meiswinkel prohlásil, že koncern o dohodu stojí, je ale nutné dosáhnout společného postoje k současné pandemické situaci a k jejím dopadům. Teprve na základě takové rozvahy je podle něj poté možné jednat o nabídkách. Meiswinkel také zdůraznil, že vedle dopadů pandemie je nutné vzít v úvahu i chystané investice do digitalizace a transformace automobilového odvětví.

I přes pandemii a s tím související nižší odbyt koncern očekává, že za loňský rok vykáže provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek v rozsahu kolem deseti miliard eur (zhruba 261 miliard Kč). O rok dříve Volkswagen, který je největším výrobcem aut na světě a jehož součástí je rovněž Škoda Auto, dosáhl zisku 19,3 miliardy euro, který po očištění činil 13,3 miliardy euro.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku loni ubyla polovina turistů

24.02.2021 09:52 Hotelům a dalším ubytovacím zařízením na Slovensku loni kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19…

Podnikatelská nálada v Německu se v únoru zlepšila

22.02.2021 11:16 Podnikatelská nálada v Německu se v únoru zlepšila mnohem výrazněji, než se očekávalo. Německá…

Slovensko po téměř osmi letech ruší účtenkovou loterii

19.02.2021 20:12 Slovensko po téměř osmi letech ruší účtenkovou loterii, kterou zavedlo jako jedno z opatření na…

Airbus se loni kvůli pandemii propadl do provozní ztráty

18.02.2021 08:11 Evropský výrobce letecké techniky Airbus vloni kvůli pandemii covidu-19 vykázal provozní ztrátu 510…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama