Oživení ekonomiky vázne. Peníze z fondu obnovy EU musí být rozděleny rychle, žádá Lagardeová

Evropská unie musí urychleně rozdělit 750 miliard eur (přes 20 bilionů Kč) z fondu obnovy, který má evropským ekonomikám pomoci dostat se z krize způsobené opatřeními proti šíření nového koronaviru. Vedle toho by měla i začít diskutovat o vytvoření stálého rozpočtového nástroje. V rozhovoru s francouzským listem Le Monde to řekla prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.

Představitelé EU se stále neshodli na podrobnostech plánu obnovy, což zvyšuje riziko, že peníze se k zemím nejvíce zasaženým koronavirovou krizí nedostanou včas, upozornila agentura Reuters.

Český premiér Andrej Babiš minulý týden předal předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové národní plán obnovy, na jehož základě může Česká republika z unijního fondu získat až 182 miliard korun. Česko chce být podle premiéra mezi prvními zeměmi, kterým komise plán schválí.

Komise bude posuzovat národní plány v rámci takzvaného evropského semestru. Na základě plánů, které by měly ladit s reformními požadavky EK, pak Brusel z fondu rozdělí velkou většinu peněz, konkrétně přes 670 miliard eur.

"Cílem Evropské komise je, aby byla schopna ty peníze distribuovat začátkem roku 2021, a tento časový harmonogram musí být dodržen," uvedla Lagardeová. Dodala, že peníze musejí být rozdělovány cíleně, jinak se ztratí v "administrativním labyrintu" a nepodpoří transformaci reálné ekonomiky v postpandemickém světě. Evropští představitelé by podle šéfky ECB měli také zvážit přeměnu fondu obnovy ve stálý nástroj a diskutovat o vytvoření stálého rozpočtu eurozóny.

"Považujeme za nezbytné, aby fiskální záchranné sítě, které vlády zavedly za této krize, nebyly odstraněny příliš brzy," řekla Lagardeová. Zopakovala, že ECB je v případě nutnosti připravena posílit podporu ekonomiky prostřednictvím své měnové politiky, a upozornila, že banka ještě nevyčerpala všechny své nástroje.

ECB minulý měsíc předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny letos klesne o osm procent, zatímco v příštím roce už by měla vykázat asi pětiprocentní růst. Začátkem října Lagardeová upozornila, že druhá vlna koronaviru by mohla hospodářské oživení v eurozóně zdržet. "Druhá vlna pandemie v Evropě, zejména pak ve Francii, a následné nové restrikce zvyšují nejistotu a brzdí oživení," uvedla nyní Lagardeová v rozhovoru s Le Monde. "Oživení je nerovnoměrné, nejisté a neúplné a teď mu hrozí i ztráta tempa," dodala.

ECB podporuje ekonomiku rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Minulý měsíc ponechala měnovou politiku beze změny, její další zasedání se uskuteční 29. října a 10. prosince. Podle analytiků by ECB kvůli nízké inflaci a zpomalení hospodářského růstu mohla stimulační opatření rozšířit. "Možnosti našeho souboru nástrojů nejsou vyčerpány. Pokud bude zapotřebí udělat více, uděláme více," řekla Lagardeová.

Související

Christine Lagardeová

ECB rázně zakročí, aby inflaci stlačila zpět ke dvěma procentům

Inflace v eurozóně je podle prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové stále příliš vysoká. ECB ale podle ní rázně zakročí, aby inflaci vrátila zpět ke dvěma procentům. Lagardeová to dnes řekla na konferenci ve Frankfurtu nad Mohanem. Euro po jejích slovech zpevnilo.

Více souvisejících

Christine Lagardeová ecb EU (Evropská unie) Ekonomika

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy