Ruské firmě Norilsk Nickel hrozí rekordní pokuta, katastrofa je srovnatelná s havárií tankeru Exxon Valdez

Ruskému podniku Norilsk Nickel, který patří k největším těžařům niklu a na světě, hrozí rekordní pokuta ve výši 147,7 miliardy rublů (asi 48,6 miliardy Kč) od vládní agentury na ochranu přírody Rosprirodnadzor za škody při úniku ropných látek u Norilsku. Uvedl to dnes ruský list Kommersant.

Pracovníci firmy Norilsk Nickel
doporučujeme

Uvedená suma podle analytiků neotřese firmou, ale může výrazně postihnout letošní výplatu dividend a prohloubit konflikt mezi hlavními akcionáři, firmami miliardářů Vladimira Potanina a Olega Děripasky. Akcie společnosti podle deníku v reakci na zprávy o pokutě klesly o pět procent. Nejbohatší Rus Potanin již navrhl partnerům ve firmě snížit dividendy za letošní rok na "minimální" jednu miliardu dolarů, zatímco loni to bylo 4,8 miliardy dolarů. Rusal již dal najevo námitky, výši pokuty označil za "nečekanou".

Z nádrže norilské elektrárny a teplárny firmy Norilsk Nickel uniklo 29. května do říčního systému asi 15.000 tun paliva a dalších 6000 tun pak do podloží. Rozsah současné katastrofy je srovnán s havárií tankeru Exxon Valdez na pobřeží Aljašky v roce 1989 a je rovněž označován za největší svého druhu v Arktidě.

zdroj: YouTube

"Výše pokuty je odpovídající. Pokud se připomíná havárie tankeru Exxon Valdez u Aljašky, tak škoda a pokuty se vyčíslovaly na více než pět miliard dolarů (asi 118 miliard Kč podle nynějšího kurzu)," prohlásil ministr přírodních zdrojů Dmitrij Kobylkin.

Deník Kommersant poznamenal, že pokuta od Norilsk Nickel ve federálním rozpočtu převýší například květnový příjem z daně za těžbu ropy.

"Je naprosto zjevné, že to bude největší ekologická pokuta za celé ruské dějiny," uvedl ředitel ústavu ekologie Boris Morgunov. Domnívá se ale, že výpočet reálné výše pokuty by zabral více času, a tak nejspíše uvedená suma představuje jen "start k dialogu".

Finance firmy podle deníku takovou pokutu zvládnou: podnik měl ke konci loňského roku na účtech 172 miliard rublů a spolu s nevyužitými úvěry "polštář likvidity" převyšoval sedm miliard dolarů.

Šéf firmy a největší akcionář Potanin očekával výdaje na likvidaci havárie ve výši deseti miliard rublů, kromě pokuty, jejíž výše podle jeho slov mohla činit "kolik napočítají".

Norilsk se 180.000 obyvateli leží asi 300 kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým výrobcem niklu, platiny a palladia.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomická nálada na Slovensku klesla na minimum od června 2020

25.02.2021 09:35 Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku letos v únoru, kdy země čelí…

Na Slovensku loni ubyla polovina turistů

24.02.2021 09:52 Hotelům a dalším ubytovacím zařízením na Slovensku loni kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19…

Odbory kvůli mzdám pohrozily koncernu Volkswagen stávkou

23.02.2021 21:54 Německé odbory IG Metall pohrozily koncernu Volkswagen (VW) stávkou kvůli sporu o výši mezd.…

Podnikatelská nálada v Německu se v únoru zlepšila

22.02.2021 11:16 Podnikatelská nálada v Německu se v únoru zlepšila mnohem výrazněji, než se očekávalo. Německá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama