Slováci odkládají velké nákupy, obávají se horší finanční situaci

Po propuknutí pandemie nemoci covid-19 plánuje více Slováků odložit větší nákupy pro domácnost, očekávají také zhoršení finanční situace a vyšší nezaměstnanost. Vyplývá to z výsledků dubnového průzkumu veřejného mínění slovenského statistického úřadu.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Sondáž se uskutečnila v době karanténních opatření, která Slovensko mezitím začalo rušit. V posledních týdnech počet nových případů nákazy sice výrazněji klesl, dopady pandemie už ale ovlivnily výkon hospodářství i situaci na trhu práce.

V dubnu na Slovensku již polovina domácností neplánovala v nadcházejícím období větší nákupy, jako například elektroniky či nábytku. V březnu tento názor zastávala jen třetina dotazovaných. Zároveň výrazně méně z 1200 oslovených Slováků zvažovalo zmíněné výdaje zvýšit či alespoň udržet. Ukazatel se tak dostal na nejnižší úroveň za posledních více než šest let. Méně Slováků také plánuje nákup auta.

Mezi Slováky se výrazně zvýšil pesimismus ohledně vývoje jejich finanční situace. V dubnu očekávala zhoršení už téměř polovina oslovených, zatímco v březnu jich stejný názor zastávalo jen 17 procent.

Ve čtvrtém letošním měsíci se naplnila očekávání Slováků o růstu nezaměstnanosti, která vystoupila na téměř tříleté maximum 6,57 procenta.

Slovenské ministerstvo financí i centrální banka očekávají letos kvůli dopadům covidu-19 větší propad ekonomiky než za globální ekonomické krize v roce 2009. Zaměstnavatelé v zemi, která má zhruba 5,5 milionu obyvatel, zruší podle odhadů desítky tisíc pracovních míst.

V prvním čtvrtletí klesla slovenská ekonomika proti předchozímu kvartálu o 5,4 procenta, meziročně pak o 3,9 procenta. Pro druhé čtvrtletí, kdy se na Slovensku naplno projevily dopady covidu-19, očekávají ekonomové další zhoršení výkonu hospodářství.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi, potvrdila závěrečná…

30.09.2020 09:03 Britská ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 19,8 procenta,…

Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta

29.09.2020 16:09 Deflace v Německu se v září prohloubila, spotřebitelské ceny podle údajů harmonizovaných s…

Ekonomická nálada v eurozóně je lepší, než se čekalo

29.09.2020 13:33 Ekonomická nálada v eurozóně v září po poklesu vinou koronaviru znovu vzrostla. Zlepšila se více,…

Německo se zotavuje z koronakrize. Počet zaměstnaných na kurzarbeit…

29.09.2020 09:47 Počet lidí zaměstnaných na kurzarbeit, tedy v režimu, kdy jim mzdu dorovnává stát, v Německu v září…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama