Slováci odkládají velké nákupy, obávají se horší finanční situaci

Po propuknutí pandemie nemoci covid-19 plánuje více Slováků odložit větší nákupy pro domácnost, očekávají také zhoršení finanční situace a vyšší nezaměstnanost. Vyplývá to z výsledků dubnového průzkumu veřejného mínění slovenského statistického úřadu.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Sondáž se uskutečnila v době karanténních opatření, která Slovensko mezitím začalo rušit. V posledních týdnech počet nových případů nákazy sice výrazněji klesl, dopady pandemie už ale ovlivnily výkon hospodářství i situaci na trhu práce.

V dubnu na Slovensku již polovina domácností neplánovala v nadcházejícím období větší nákupy, jako například elektroniky či nábytku. V březnu tento názor zastávala jen třetina dotazovaných. Zároveň výrazně méně z 1200 oslovených Slováků zvažovalo zmíněné výdaje zvýšit či alespoň udržet. Ukazatel se tak dostal na nejnižší úroveň za posledních více než šest let. Méně Slováků také plánuje nákup auta.

Mezi Slováky se výrazně zvýšil pesimismus ohledně vývoje jejich finanční situace. V dubnu očekávala zhoršení už téměř polovina oslovených, zatímco v březnu jich stejný názor zastávalo jen 17 procent.

Ve čtvrtém letošním měsíci se naplnila očekávání Slováků o růstu nezaměstnanosti, která vystoupila na téměř tříleté maximum 6,57 procenta.

Slovenské ministerstvo financí i centrální banka očekávají letos kvůli dopadům covidu-19 větší propad ekonomiky než za globální ekonomické krize v roce 2009. Zaměstnavatelé v zemi, která má zhruba 5,5 milionu obyvatel, zruší podle odhadů desítky tisíc pracovních míst.

V prvním čtvrtletí klesla slovenská ekonomika proti předchozímu kvartálu o 5,4 procenta, meziročně pak o 3,9 procenta. Pro druhé čtvrtletí, kdy se na Slovensku naplno projevily dopady covidu-19, očekávají ekonomové další zhoršení výkonu hospodářství.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lufthansa těžce doplácí na koronakrizi, dostane pomoc od vlády

25.05.2020 18:15 Aktualizováno Nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF schválil balíček pomoci devět miliard eur (245…

Průlomový rozsudek: Volkswagen musí odškodnit majitele vozů s upraveným…

25.05.2020 13:38 Aktualizováno Lidem, kteří mají auto dotčené manipulací s emisemi a kteří ho chtějí vrátit, musí německý koncern…

Opatření proti koronaviru už Francii stála 450 miliard eur

25.05.2020 11:10 Opatření na ochranu ekonomiky před dopady koronavirové krize už Francii stála 450 miliard eur (12,3…

Evropská komise představí bilionový plán na obnovu ekonomik

25.05.2020 09:17 Evropská komise ve středu představí bezprecedentní plán podpory hospodářství spjatý s budoucím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy