Chcete německý důchod? Budete páni...! Jak na to?

Praha - Odpracovat si potřebný počet let a na důchod se přestěhovat do krásné exotické země nebo třeba jen na Slovensko. To je sen mnohých. Ale jde to i opačně - pracovat v různých zemích Evropské unie a pak v Česku pobírat například německý důchod. Informuje o tom TÝDEN.cz

Německo a Rakousko v květnu otevřely brány svého pracovního trhu i pro Čechy. Za prací se tam mohou vydat jak ti, kteří jsou ochotni se přestěhovat, tak lidé, kteří žijí blízko hranic a nečiní jim potíže dojíždět. Pro ty jde také o jedinečnou příležitost, jak v budoucnu získat důchod, který pobírají Němci či Rakušané.Ačkoliv je Evropská unie pro pracovníky otevřená, podmínky, za jakých získat důchod, se v jednotlivých zemích liší. Různí se doba, po kterou je třeba pracovat a platit sociální pojištění, i věk odchodu do důchodu. Česká správa sociálního zabezpečení má na svém webu vyvěšenou tabulku s těmito údaji, ale ty jsou jen orientační."Česká správa sociálního zabezpečení informace o systémech důchodového pojištění v jiných zemí EU neposkytuje a ani poskytovat nemůže. Vždy je proto třeba, aby se lidé na vznik nároku na důchod ptali přímo u příslušné instituce v zemi, kde pracovali a platili sociální pojištění," řekla pro TÝDEN.cz Alena Fraňková z oddělení komunikace ČSSZ.Důchody z jednotlivých zemí se sčítajíPokud se rozhodnete pracovat pouze v jedné zemi, pak je výpočet důchodu snadný - splníte-li dané podmínky, dostanete důchod jako občané toho státu. Složitější je to u pracovníků, kteří zemí vystřídají víc a v každé pracují po jinou dobu.V takovém případě je třeba vždy platit sociální pojištění v zemi, ve které zaměstnanec zrovna pracuje. Když do ní přijde, musí se odhlásit ze "sociálky" v Česku a přihlásit se třeba u německé, pokud zavítal zrovna tam. Pakliže ho německý pracovní trh přestane kupříkladu po 5 letech bavit, není nic snazšího než se ohlásit z tamního úřadu a přihlásit se na tom, v jaké zemi zaměstnanec "zakotví".Pokud člověk splní příslušný počet let, po který je třeba platit pojištění, aby měl nárok na důchod - v Česku je to v současnosti 28 let - může o penzi zažádat. Požádá si o ni v České republice (nejčastěji se žádá v zemi, v níž dotyčný bydlí) a nároky na důchod z jednotlivých zemích, v nichž pracoval, se mu sčítají.I tady je však třeba dodržet druhou část podmínky - splnit věk odchodu do důchodu. Ten v současnosti v Česku činí 62 let a 4 měsíce pro muže, kteří se narodili v roce 1949. Matky, které vychovaly alespoň jedno dítě, mohou odejít do penze dříve, bezdětné ženy v 60 letech.Stejné jako u sociálního pojištění je to i u zdravotního. Mluvčí VZP Jiří Rod pro TÝDEN.cz potvrdil, že změny u zdravotních pojišťoven je třeba nahlašovat nejpozději do 8 dnů. Rod ale upozorňuje, že v jednotlivých zemích EU se to může lišit a situace je různá zejména u brigádníků nebo au-pair. Proto doporučuje vždy si zjistit informace přímo u příslušných úřadů v konkrétní zemi.

Související

důchody

Důchody se od příštího roku zvýší. Poroste i minimální mzda, zavede se jedna superdávka

Vláda dnes na základě příslušných statistických údajů schválila řádnou valorizaci důchodů pro příští rok. Od ledna 2025 se tedy zvýší všechny důchody, tedy nejen starobní, ale i invalidní a pozůstalostní. Průměrný starobní důchod se zvýší o 358 Kč a dosáhne tak hodnoty 21 080 Kč. Současně platí, že za posledních 10 let důchody vzrostly o 18 % více než inflace.

Více souvisejících

důchody Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy