V provincii Bolu na severozápadě Turecka stojí v úhledných řadách stovky vil, které svým stylem připomínají něco mezi francouzským zámkem a hradem z pohádek od Walta Disneyho. Stavby určené pro bohatou zahraniční klientelu jsou ale prázdné, což pro investory pohádkové časy určitě nejsou. V době, kdy ekonomika zpomaluje, se na ambiciózním projektu podepsal úpadek stavebnictví, klíčového odvětví turecké ekonomiky, a také problémy regionu.
Země se potýká s vysokou inflací a loni v srpnu ji sužovala i finanční krize. Turecká lira ztratila za loňský rok vůči dolaru 28 procent hodnoty a někteří ekonomové se obávají hospodářské recese. Na strategii, kterou na řešení ekonomických problémů nasadila Ankara, reagují trhy skepticky.
Řady bílých domů se špičatou střechou začala ve městě Mudurnu v hornaté provincii Bolu v roce 2014 stavět turecká stavební společnost Sarot. Konečná podoba projektu, který Turci pojmenovali Burj al-Babas (v arabském přepisu Burdž al-Bábáz), má čítat 732 vil a nákupní centrum.
#Turkey’s construction sector is facing tough times because of high inflation, weakening of the #Lira & a default by some #Gulf #investors in buying properties that they had committed to purchase. Reports indicate that some construction companies are seeking bankruptcy protection
— Basiz Fund Services (@Basizofficial) 11. ledna 2019
Výstavba ale nyní stojí. Společnost Sarot požádala totiž o bankrotovou ochranu, která ji a stovky dalších tureckých firem zaštítí před věřiteli a umožní restrukturalizovat dluh. Stavební skupina Sarot vyhlásila bankrot, když někteří zákazníci z oblasti Perského zálivu nemohli zaplatit za dům, který si v projektu za 200 milionů dolarů (4,5 miliardy Kč) koupili, uvedl manažer společnosti Mezher Yerdelen. Do výstavby se zatím investovalo 100 milionů dolarů.
"Část prodeje jsme museli zrušit," uvedl Yerdelen, když firma prodala 351 domů arabským investorům. Jedna vila stojí 400.000 až 500.000 dolarů (8,9 milionu až 11,1 milionu Kč). Zatímco pokles cen ropy dopadl na zákazníky z Perského zálivu, skupina Sarot musela požádat o bankrotovou ochranu kvůli "negativnímu dopadu ekonomických výkyvů na stavební náklady," řekl agentuře AFP Yerdelen.
Nedokončené a prázdné stavební projekty jsou ale rozesety po celé zemi a dokazují, s jakými obtížemi se stavebnictví i celé hospodářství potýkají. Toto odvětví bylo hnací silou turecké ekonomiky už od nástupu Recepa Tayyipa Erdogana k moci v roce 2003. Od té doby ekonomika vykazovala vyšší růst, než byl světový průměr. Ve třetím čtvrtletí loňského roku ale stavebnictví zaznamenalo meziroční pokles o 5,3 procenta.
"Tři ze čtyř společností, které zkrachují nebo požádají o ochranu před věřiteli jsou stavební firmy," říká Alper Duman z univerzity v Izmiru. "Ať už tomu říkáme bublina ve stavebnictví, nebo bublina na trhu bydlení, v Turecku máme bublinu," dodává. Nasvědčuje tomu podle něj zejména množství neprodaného bytového fondu. Za posledních 16 let se v Turecku postavilo 10,5 milionu bytů, ale jen osm milionů bylo zkolaudováno. "Je tady značné riziko, že ta bublina praskne," myslí si Duman.
Ministryně obchodu Ruhsar Pekcanová v polovině prosince informovala, že o ochranu před věřiteli od loňského března požádalo 846 společností. Opoziční deník Sözcü ale už v říjnu napsal, že jich je mnohem více, a to přes 3000.
Předseda turecké komory stavebních inženýrů Cemal Gökçe vidí situaci pesimisticky a předpovídá více žádostí o ochranu před věřiteli i více bankrotů. V Turecku se podle něj staví až příliš. Většina domů se ovšem nepodobá luxusnímu komplexu Burj al-Babas, jsou to prosté byty a domy pro běžné Turky.
Kerim Alain Bertrand, někdejší šéf firmy, která zpracovávala a poskytovala data o tureckém realitním trhu, se s ohledem na pokračující růst populace ale dívá na věc optimističtěji. Sektor podle něj projde konsolidací a "při životě" ho udrží právě mladá populace.
Střední věk turecké populace v roce 2017 podle místního statistického úřadu činil 31,7 roku, zatímco střední věk občanů Evropské unie byl 42,8 roku.
Související

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan

Masové protesty v Turecku: Policie zatkla přes 1 100 lidí, terorizujete ulice, vzkázala jim
Aktuálně se děje
před 36 minutami

Nečas zřejmě proti Švýcarsku nenastoupí. Výstroj mu zůstala na letišti v Londýně
před 1 hodinou

Nový podvod na WhatsAppu. Lidé přicházejí o tisíce, policisté varují
před 2 hodinami

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč
před 2 hodinami

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman
před 3 hodinami

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek
Aktualizováno před 4 hodinami

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě
před 4 hodinami

Papeži přeje moudrost i odvahu. Pavel pogratuloval nové hlavě katolické církve
před 5 hodinami

Policie objasnila pokus o vraždu v Klatovech. Roli sehrál spor o peníze
před 6 hodinami

Fico je v Moskvě. Pobaltí mu bránilo, letadlo zvolilo jinou trasu
před 8 hodinami

Meteorologové promluvili. Teplejší počasí v Česku zatím slíbit nemohou
včera

Německo zažilo nepříjemný incident. Záchranné složky řešily vážné komplikace
včera

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala
Aktualizováno včera

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
včera

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim
včera

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev
včera

S Bartoškou odchází kus české kultury, říká prezident Pavel. Kondoloval i Fiala
včera

Počasí nepřeje vodáckým radovánkám. Víkendové srážky zřejmě nepomohou
včera

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo
včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách
včera
Policie řeší případy šikany na Znojemsku. Lidé brali spravedlnost do svých rukou
Jihomoravská policie vyšetřuje několik případů šikany a napadení mezi mladistvými a nezletilými. Uvedla to na sociální síti X. Strážci zákona ale zaznamenali i pokusy lidí vzít spravedlnost do vlastních rukou.
Zdroj: Jan Hrabě