Ekonomika USA šlape. Růst ve třetím čtvrtletí zrychlil, potvrdilo ministerstvo

Tempo růstu americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlilo v ročním přepočtu na 2,1 procenta ze dvou procent ve druhém čtvrtletí. Ve své konečné zprávě to dnes uvedlo ministerstvo obchodu. Předběžný odhad z konce října uváděl, že ekonomika mírně zpomalila, a to na 1,9 procenta. Ministerstvo ho ale v listopadu zpřesnilo na nynějších 2,1 procenta.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Americký dolar
doporučujeme

Americká ekonomika si na konci roku udržuje solidní tempo růstu, k němuž přispívá příznivá situace na trhu práce, uvedla agentura Reuters.

Potvrzení předběžné hodnoty růstu hrubého domácího produktu (HDP) z listopadu se shodovalo s očekáváním ekonomů. Konečná zpráva nicméně stanovuje vyšší růst spotřebitelských výdajů proti předběžnému odhadu, a to na 3,2 z 2,9 procenta. Zvýšily se podnikové výdaje na nebytovou výstavbu, například do energetické infrastruktury, což omezilo pokles celkových obchodních investic.

Vyvážilo to i slabší růst investic do bytové výstavby oproti odhadu, v tomto případě na 4,6 z 5,1 procenta, a menší tempo tvorby zásob, než uváděl listopadový odhad. Výrazněji proti původním odhadům se zvýšil také dovoz.

Ekonomika USA roste nepřetržitě už jedenáctým rokem. Hospodářskou expanzi ale v poslední době ohrožuje napětí v mezinárodních obchodních vztazích, slábnoucí růst globální ekonomiky a přetrvávající nejistota kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Americká centrální banka (Fed) ve snaze udržet hospodářský růst v říjnu snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, letos už potřetí. Minulý týden podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny a zároveň podle analytiků naznačila, že žádnou úpravu úroků nechystá ani v příštím roce.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Akcie v Asii dál strmě klesají, nejvíce od krize v roce 2008

28.02.2020 10:37 Aktualizováno Akcie v Asii dál výrazně klesají a čelí nejhoršímu týdnu od finanční krize z roku 2008. Investory…

Turecká ekonomika se vzpamatovala z recese. Je na tom lépe, než se čekalo

28.02.2020 10:31 Turecká ekonomika se vzpamatovala z recese, kterou způsobila měnová krize. Ve čtvrtém čtvrtletí se…

Mediální magnát Jimmy Lai zatčen. Dle policie v Hongkongu se účastnil…

28.02.2020 07:48 Hongkongská policie dnes zatkla mediálního magnáta a kritiku Pekingu Jimmyho Laie a další dva…

Akcionáři CME schválili prodej Novy firmě PPF

27.02.2020 18:44 Akcionáři mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) na dnešní valné hromadě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama