Koronakrize těžce zasáhla i Kubu, do obchodů se vrací americké dolary

Státní obchody na Kubě začaly prodávat některé potraviny a hygienické potřeby za americké dolary. Ekonomika této karibské země, silně závislá na vývozu, totiž čelí nedostatku obchodovatelné měny, aby mohla nakupovat zboží v zahraničí.

Kuba naposledy otevřela dolarové obchody pro základní zboží v 90. letech, kdy pád Sovětského svazu uvrhl komunistický ostrov do hluboké ekonomické recese. Tentokrát je ale důvodem zavedení tohoto opatření šíření nového typu koronaviru. Uvedla to agentura Reuters.

Pandemie způsobená koronavirem přerušila cestovní ruch a zasáhla i další zdroje příjmů, čímž ještě zhoršila krizi likvidity. Tu způsobily ekonomické problémy blízkého spojence - Venezuely, a zpřísnění amerických sankcí vůči Kubě.

Vláda uvedla, že po celé zemi otevřela 62 obchodů a že další budou následovat v příštích měsících. Koncem loňského roku bylo v zemi zhruba 80 obchodů, které za dolary prodávají domácí spotřebiče, automobilové součástky a další položky, jako například motocykly. Ojetá auta se začala prodávat za dolary na začátku letošního roku.

Stát má monopol na maloobchod i zahraniční obchod. Pandemie ale zhoršila nedostatek potravin, léků a dalšího zboží a před obchody se tvoří dlouhé fronty.

Dolarové obchody podle spotřebitelů představují pro některé možnost získat alespoň některé produkty, lidé si ale stěžují, že je i nadále nedostatek mnohého zboží. "Je to dobré, ceny jsou přijatelné, ale nemají mnoho zboží, jako jsou prací prostředky, olej nebo šunka," řekl důchodce Guillermo Antigua, když odcházel z obchodu.

Kuba v pondělí neohlásila žádný nový případ covidu-19. Mnoho soukromých restaurací ale nemá přístup na velkoobchodní trh a je pro ně obtížné sestavit jídelníček. Nové obchody jsou tak pro některé vítanou příležitostí. "Je to dobré. Je to pro nás možnost, abychom mohli fungovat. Alespoň nám prodávají zboží," říká majitel kavárny Daniel González, když do auta nakládá sýr a další zboží.

Kuba legalizovala dolar po pádu Sovětského svazu, ale v roce 2004 ho stáhla z oběhu. Od té doby existují dvě měny, peso a konvertibilní peso, jehož hodnota je 24 pesos. Držení dolarů a dalších obchodovatelných měn je však legální.

Kubánci, kteří chtějí nakupovat v dolarových obchodech, potřebují bankovní kartu vydanou k účtu s obchodovatelnou měnou. Tuto měnu mohou získat ze zahraničí, obvykle od rodinných příslušníků, kteří tam pracují, nebo jiným způsobem, jako výměnou pesos na ulici.

Vláda tvrdí, že konvertibilní peso odpovídá hodnotě jednoho dolaru. Dovážené zboží, pokud je k dispozici, se ale prodává s vysokou přirážkou, protože se nakupuje v obchodovatelných měnách. Peso a konvertibilní peso nemají v zahraničí žádnou hodnotu.

Související

Více souvisejících

Kuba USD Ekonomika

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy