Zemřela Juanita Castrová, sestra a kritička bývalých kubánských lídrů Fidela a Raúla

Ve věku 90 let zemřela v americkém státě Florida Juanita Castrová, mladší sestra bývalých kubánských lídrů Fidela a Raúla Castrových. Uvedl to server Le Monde

Juanita Castro, narozená 6. května 1933, se stala významnou postavou kubánské politiky a aktivismu. Její jméno je neoddělitelně spojeno s n příliš vřelým vztahem k Fidelu Castrovi, vůdci kubánské revoluce a dlouholetému prezidentovi Kuby. Juanita byla Fidelova sestra, ale její politická dráha se vyvinula zcela odlišně a v ostré opozici vůči bratrově režimu.

Zatímco Fidel se stal po revoluci vůdcem nového režimu, Juanita začala projevovat nesouhlas s jeho politickými názory a metodami. Po vzestupu komunistické moci na Kubě a upevnění Fidelova režimu Juanita opustila svoji rodnou zemi a usadila se ve Spojených státech amerických.

V exilu se Juanita Castro stala výraznou kritičkou kubánského komunismu a podporovala opoziční síly bojující za demokracii a lidská práva na Kubě. Její rozhodnutí opustit bratrovu vládu a veřejně vystoupit proti ní bylo odvážné a kontroverzní, zejména vzhledem k významu a moci, které Fidel Castro ve své zemi zastával.

V průběhu let se Juanita stala americkou občankou a pokračovala ve své angažovanosti v politice. Její životní příběh je příkladem odvahy a schopnosti postavit se vlastní rodině, aby bránila hodnoty, kterým věřila. Její politický aktivismus překročil hranice rodiny a získal pozornost mezinárodního společenství.

O smrti Castrové informovala mexická novinářka María Antonieta Collinsová, která spolupracovala na její autobiografii vydané v roce 2009. Collinsová ji na sociální síti Instagram označila výjimečnou ženu a neúnavnou bojovnici za záležitosti Kuby, kterou milovala.

Juanita Castrová Kuba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy