Nissan jde ke dnu. Automobilce klesl provozní zisk o 70 procent

Japonské automobilce Nissan Motor ve druhém finančním čtvrtletí klesl provozní zisk o 70,4 procenta na 30 miliard jenů (6,4 miliardy Kč). Společnost se potýká s poklesem prodeje a s negativními důsledky obvinění bývalého předsedy správní rady Carlose Ghosna z finančních deliktů. Výhled provozního zisku na celý finanční rok pak firma snížila na nejnižší hodnotu za posledních 11 let.

Přidejte svůj názor

Nissan X-Trail
doporučujeme

Čtvrtletní provozní zisk byl výrazně nižší než očekávání analytiků, kteří jej v průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali v průměru na 47,48 miliardy jenů. Výhled provozního zisku na finanční rok, který se uzavře na konci března 2020, automobilka snížila o 35 procent na 150 miliard jenů. Druhý největší výrobce aut v Japonsku očekává, že po celém světě prodá 5,2 milionu vozů, což by bylo o 300.000 méně, než firma uváděla v předchozí prognóze.

Carlos Ghosn vedl podnik asi 20 let, loni v listopadu byla ale zatčen a nyní čeká na soud. Čelí obvinění, že využíval firemní peníze pro vlastní účely a podhodnocoval osobní příjmy ve finančních výkazech. Tvrdí však, že je nevinen.

Ghosn je architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po listopadovém zatčení byl postupně odvolán z čela správních rad všech tří členských podniků aliance.

Na začátku letošního října automobilka jmenovala generálním ředitelem dosavadního šéfa čínské divize Makota Učidu (53). V čele podniku vystřídal Hirota Saikawu, který odstoupil, když vyšly najevo nesrovnalosti v jeho příjmech.

Roky uplatňování velkých slev a prodeje celých vozových parků, zejména ve Spojených státech, zanechaly na Nissanu dojem levné značky, podepsaly se negativně na zisku a snížily cenu vozů Nissan při opětovném prodeji, poznamenala agentura Reuters.

Automobilka nyní zavádí plán obnovy, v jehož rámci plánuje do roku 2023 propustit téměř desetinu pracovní síly a snížit celosvětovou výrobu svých vozidel o deset procent. Chce tak snížit náklady, které podle ní pod Ghosnovým vedením neúměrně narostly.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce sexuálních útoků ve vozech Uberu? Firma řeší skandál

06.12.2019 09:38 Uber dostal v letech 2017 a 2018 téměř 6000 hlášení o sexuálních útocích ve svých vozech ve…

Obchodní válka polevuje? Čína částečně zruší cla na sóju a vepřové z USA

06.12.2019 09:33 Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské…

Ruští hackeři připravili banky o miliardy, stačil škodlivý program

05.12.2019 18:08 Aktualizováno Banky v desítkách zemí měla o více než 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliard Kč) s použitím…

Jeden z hlavních inženýrů firmy Boeing jde do důchodu, řešil krizi letadel…

05.12.2019 10:20 Hlavní inženýr divize komerčních letadel americké společnosti Boeing John Hamilton, který měl na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama