Potraviny po dvouměsíčním poklesu cen v srpnu opět zdražily

Světové ceny potravin se po dvouměsíčním poklesu vrátily v srpnu k silnému růstu. Zdražil zejména cukr, rostlinné oleje a některé obiloviny, uvedla dnes Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Ta ve své zprávě také snížila odhad sklizně obilovin v letošním roce na téměř 2,788 miliardy tun, zatímco dosud očekávala 2,817 miliardy tun. I tak by ale sklizeň měla být vyšší než loni.

Souhrnný index, který sleduje ceny nejobchodovanějších potravinových komodit ve světě, za srpen v průměru vystoupil na 127,4 z červencové hodnoty 123,5 bodu. Ta je po zpřesnění vyšší, původní zpráva za červenec uváděla hodnotu indexu na 123 bodech. Meziročně byly ceny v srpnu vyšší o 32,9 procenta.

Cenový index obilovin se proti červenci zvýšil o 3,4 procenta. Předpoklad nižší sklizně v několika velkých exportních zemích přispěl k růstu cen pšenice o 8,8 procenta, zatímco ječmen proti červenci zdražil o devět procent. Naproti tomu kukuřice a rýže zlevnily.

Cukr za srpen zdražil o 9,6 procenta, částečně kvůli obavám, že úrodu v Brazílii poškodí mrazy. Brazílie je největším vývozcem cukru na světě. Vyhlídky na solidní sklizeň v Indii a v Evropské unii ale pomohly negativní dopady těchto obav částečně zmírnit.

Ceny rostlinných olejů se proti červenci zvýšily o 6,7 procenta, na maximu se ocitl palmový olej. Na trhu přetrvávají obavy z nižší produkce, což například v Malajsii vedlo k čerpání zásob. Dražší je i řepkový a slunečnicový olej.

V srpnu se zvýšily i ceny masa, i když jejich růst byl mnohem slabší než například u obilovin. Vysoká poptávka v Číně přispěla k růstu cen hovězího, zatímco poptávka z východní Asie a Blízkého východu pomohla k růstu cen drůbežího masa. Ceny mléčných výrobků se v srpnu mírně snížily.

FAO uvádí, že k odhadovanému poklesu sklizně obilovin v letošním roce přispívají trvající sucha v hlavních producentských zemích. Z hlavních cereálií FAO proti červenci nejvíce snížila odhad sklizně u pšenice, a to o 15,2 milionu na 769,5 milionu tun. Jako hlavní důvod organizace uvádí nepříznivé počasí ve Spojených státech, Kanadě, Kazachstánu a Rusku.

Odhad světových zásob obilovin do konce sezony 2021/2022 FAO proti červencové zprávě snížila o 27 milionů na 809 milionů tun. Proti začátku sezony to naznačuje snížení zásob o 0,9 procenta.

Související

Více souvisejících

ceny potravin potraviny jídlo

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 12 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy