Reuters: Čína chce po firmách data o spotřebitelských půjčkách

Čína tlačí na velké technologické firmy, aby sdílely údaje o spotřebitelských půjčkách, a to se zdůvodněním, že to je prevence proti přílišnému zadlužování a podvodům. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle ní by plán, pokud bude uveden do praxe, znamenal konec dosavadní čínské politiky nevměšování se do tohoto sektoru.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Velké internetové společnosti, jako je Ant Group, Tencent nebo JD.com, se dosud předávání dat bránily. Představují pro ně klíčové aktivum, které jim pomáhá provádět operace, řídit riziko a lákat nové zákazníky. Zmíněná data by teď měly firmy podle úmyslu čínských dozorčích orgánů a centrální banky poskytovat některým národním úvěrovým agenturám, uvádějí zdroje Reuters.

Agentury řídí nebo dozoruje právě čínská centrální banka. Ta by údaje podle zdrojů sdílela s bankami a jinými úvěrovými podniky, které by tak mohly snáze vyhodnocovat riziko a zabránit nadměrným půjčkám.

Plán přichází v době, kdy Peking zvyšuje tlak na své technologické giganty. V listopadu zapříčinil krach očekávané primární veřejné nabídky akcií (IPO) finančně technologické společnosti Ant Group. Poté se čínské regulační orgány soustředily na bývalou mateřskou firmu Ant Group, kterou je společnost Alibaba.

Minulý týden vláda nařídila tamním médiím, aby cenzurovala zpravodajství o antimonopolním vyšetřování Alibaby. Zakladatel tohoto největšího čínského internetového obchodu a jeden z nejbohatších Číňanů Jack Ma zmizel před dvěma měsíci z očí veřejnosti, když předtím kritizoval čínský regulační systém.

Témata: Čína | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchod KLDR s Čínou loni kvůli koronaviru klesl o 81 procent

19.01.2021 13:46 Hodnota obchodu mezi Severní Koreou a Čínou se loni propadla o 80,7 procenta na 539 milionů USD (11…

Biden se chystá zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone, píše CBC

18.01.2021 07:49 Nově zvolený americký prezident Joe Biden plánuje zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone…

CNN: Loni se dostavělo 106 mrakodrapů, nejméně od roku 2014

15.01.2021 11:52 Za loňský rok se v celém světě dostavělo 106 budov s výškou přesahující 200 metrů. To je o 20…

Biden představil balík na pomoc ekonomice USA, opatření budou stát 1,9…

15.01.2021 10:08 Aktualizováno Nastupující prezident Spojených států Joe Biden ve čtvrtek (místního času) představil chystaný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama