Sněmovna USA schválila tři biliony na podporu ekonomiky, dovolen bude "proxy voting"

Americká Sněmovna reprezentantů v noci z pátku na dnešek SELČ těsně schválila rekordní balíček na podporu ekonomiky, který dosahuje mamutí částky tří bilionů dolarů (72,92 bilionu korun). Zákon navržený demokraty nyní poputuje do republikány ovládaného Senátu.

Kapitol Spojených států amerických
doporučujeme

Zákonodárci schválili také legislativu potřebnou k zavedení bezprecedentního hlasování na dálku.

Pokud by Senát balíček schválil, jednalo by se o největší podobnou pomoc v historii Spojených států, uvedl zpravodajský server CNN. Jeho cílem je poskytnout finance státům, podnikům, federální poště, podporu rodinám i zajistit dostatečné testování na koronavirus. Podle demokratů jde o nezbytně nutný nástroj pro boj s nynější krizí, který je potřeba přijmout co nejdříve.

Republikáni, kteří mají v horní komoře většinu, již dopředu avizovali, že masivní pomoc Senát zablokuje. Podle nich je potřeba nejdříve počkat na výsledky balíčků, které Kongres schválil již dříve.

Strana, ze které vzešel i nynější americký prezident Donald Trump, kritizovala i demokraty navrženou změnu pravidel, která nyní povolují hlasování na dálku.

Podle nové legislativy nebudou muset pro hlasování o zákonech zastupitelé vážit cestu do Washingtonu. Dovolen jim bude takzvaný "proxy voting", tedy hlasování přes pověřeného prostředníka přítomného v sále. Jeden zákonodárce může zprostředkovat až deset hlasů. Z domova budou moci plně fungovat i sněmovní výbory.

Změna pravidel do budoucna umožní i přímé hlasování z domova, nejdřív je však potřeba projednat a schválit potřebný systém a technologie.

Americká ústava vyžaduje, aby při hlasování byli zákonodárci přítomni v sále. Přelomový krok si vyžádala nynější koronavirová krize, která omezila i zasedání dolní komory.

Očekává se, že legislativní změny budou pouze dočasné, podle AP by měly trvat pouze do konce roku. Demokraté počítají s tím, že je Senát využije pouze v době krize. Republikáni však zpochybňují ústavní platnost zprostředkovaných hlasů.

Sněmovna reprezentantů za svou více než 200letou historii ještě nikdy hlasování skrze prostředníka nepovolila, a to ani v těch nejkritičtějších obdobích americké historie, poznamenala CNN.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ITER: Druhý nejdražší projekt světa, na kterém se podílí i Česko, může…

04.08.2020 22:00 Aktualizováno Na jihu Francie začala na konci července montáž Mezinárodního termonukleárního experimentálního…

Světový obchod letos podle odhadů kvůli koronaviru klesne o 13 procent

04.08.2020 20:27 Světová obchodní organizace (WTO) předpokládá, že světový obchod v letošním roce kvůli koronavirové…

Peking nedovolí, aby USA ukradly TikTok, píše komunistický list China Daily

04.08.2020 16:05 Aktualizováno Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je…

Sony má nižší provozní zisk, výsledky ale překonaly odhady

04.08.2020 09:44 Japonský výrobce elektroniky Sony hospodařil v prvním čtvrtletí svého finančního roku s provozním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama