USA dokončují plán na spuštění ekonomiky, oznámil Trump. Pak pustil kontroverzní video

Plán na opětovné spuštění hospodářského života ve Spojených státech, který tvrdě zasáhla pandemie nemoci covid-19, je takřka hotov. Na tiskové konferenci v Bílém domě to v noci na dnešek SELČ prohlásil americký prezident Donald Trump. Zdůraznil také, že o ukončení karanténních opatření rozhoduje výhradně on a ne guvernéři jednotlivých států a že jeho vláda boj proti koronaviru nepodcenila.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

"Jsme velmi blízko k dokončení plánu na otevření naší země," řekl Trump. Poukázal na to, že křivka úmrtí lidí nakažených koronavirem v USA se začíná zplošťovat, což je výsledek karanténních opatření včetně dodržování sociálního odstupu.

Reuters poznamenal, že guvernéři amerických států připravují vlastní postup obnovy hospodářského života a že tyto plány očividně nepočítají se zásahy federální vlády. Několik amerických států dalo v pondělí na vědomí, že chystá obnovu a rušení opatření v pomalých krocích.

Na dotaz novinářů, kdo tedy o znovuotevření škol či obchodů rozhoduje, Trump odpověděl, že je to šéf federální administrativy, tedy on sám. "Prezident Spojených států má poslední slovo," zdůraznil Trump. Dodal, že federální vláda sice bude spolupracovat s jednotlivými státy unie, ale guvernéři dobře vědí, že rozhoduje prezident. "Když je někdo prezidentem Spojených států, tak jsou jeho pravomoci naprosté," dodal.

Guvernéři ale s takovým výkladem ústavy, na kterou se prezident odvolal, nesouhlasí. "Pokud mi nařídí otevřít tak, že by to ohrozilo veřejné zdraví obyvatel mého státu, tak to neudělám," řekl podle CNN demokratický newyorský guvernér Cuomo. Stanici MSNBC pak sdělil, že desátý dodatek americké ústavy jasně stanovuje pravomoci států. "Ústava říká, že nemáme krále," dodal.

Odmítavý postoj má i demokratický guvernér Pensylvánie Tom Wolf, který prohlásil, že když představitelé států nesli odpovědnost za uzavírky, budou očividně také těmi hlavními, kdo bude řídit jejich uvolňování.

O opatrném a časově neupřesněném obnovování ekonomického života hovoří východní státy New York, New Jersey, Rhode Island, Connecticut, Delaware, Massachusetts a Pensylvánie a také západní státy Kalifornie, Washington a Oregon. S výjimkou Massachusetts tyto státy řídí demokratičtí guvernéři.

Média i komentátoři poukázali na to, že Trump na tiskové konferenci hovořil pochvalně o opatřeních proti koronaviru, která jeho vláda podnikla. Trump pustil také krátké video, které jeho postup chválilo a zároveň útočilo na kritiky a některá média. "Vše, co jsme udělali, bylo správné," míní Trump.

Zpravodajské portály a také agentury poznamenaly, že klip, v němž jsou pochvalné komentáře prezidentova řízení země v době krize, vznikl za peníze daňových poplatníků. BBC poukázala na to, že některá média při promítání videa živý přenos tiskové konference přerušila.

Spojené státy s necelými 600.000 nakaženými a skoro 24.000 mrtvými jsou na čele koronavirem zasažených zemí. Kritici dlouhodobě upozorňují, že Trumpova administrativa věc podcenila.

V neděli dokonce hlavní americký epidemiolog Anthony Fauci připustil, že vláda mohla zakročit dřív. Fauci přitom ještě v únoru hovořil o tom, že má větší strach z chřipky než ze šíření koronaviru v USA. Trump v reakci na Fauciho slova sdílel na twitteru hashtag #firefauci, který vyzýval k Fauciho propuštění.

Na brífinku v pondělí večer (v noci na dnešek SELČ) ale Trump prohlásil, že Fauciho vyhodit nehodlá. "Myslím, že je to báječný chlapík," dodal. Fauci se tiskové konference rovněž zúčastnil a hovořil smířlivě, když uvedl, že v neděli špatně volil slova.

Korespondent BBC pro Severní Ameriku Jon Sopel napsal, že z Trumpovy tiskové konference mu doslova "spadla čelist". Uvedl, že z vystoupení šéfa Bílého domu ho jímala závrať, točila se mu hlava a nestačil se divit vlastním očím.

"A to jsem byl na tiskové konferenci Billa Clintona v roce 1998, kdy poprvé čelil novinářům kvůli vztahu s Monicou Lewinskou," uvedl Sopel. "Byl jsem v Helsinkách, když měl (Trump) první tiskovou konferenci s (ruským prezidentem) Vladimirem Putinem, kde se zdálo, že ve věci zasahování do voleb v roce 2016 spíše věří ruskému lídrovi než vlastním šéfům bezpečnostních a zpravodajských agentur," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot

23.05.2020 06:13 Smutné zprávy z byznysu. Autopůjčovna Hertz Global Holding požádala ve Spojených státech o ochranu…

USA přidaly na černou listinu 33 čínských firem a institucí

23.05.2020 05:34 Americké ministerstvo obchodu zavádí hospodářské sankce vůči dalším 33 čínským společnostem a…

Zuckerberg představil plán: Do 10 let může polovina zaměstnanců Facebooku…

22.05.2020 15:57 Americká internetová společnost Facebook plánuje vlivem pandemie více využívat práci z domova. Šéf…

Austrálie sebrala polovinu pomoci lidem, kteří přišli za epidemie o práci

22.05.2020 10:36 Austrálie snížila na polovinu původně přislíbené mzdové finanční příspěvky lidem zasaženým epidemií…

Související:

Právě se děje

Další zprávy