Policie v případu smrtelného útoku na učitele v Praze zahájila trestní řízení

V případu útoku na pedagoga Středního odborného učiliště v Ohradní ulici v pražské Michli bylo zahájeno trestní řízení. Podle Aleše Cimbaly, mluvčího Městského státního zastupitelství, které si v případu vyhradilo podávání informací, nyní nelze k případu poskytnout bližší informace. Mluvčí to dnes sdělil ČTK.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Z útoku mačetou, po němž učitel zemřel, je podle policie podezřelý devatenáctiletý žák učiliště. Předpokládaným motivem činu byl podle vyšetřovatelů spor mezi ním a pedagogem.

"S ohledem na krátkou dobu od zahájení trestního řízení nedisponuji informacemi, které by bylo možné uveřejnit," uvedl Cimbala. Informace podle něj bude možné poskytnout zřejmě až během víkendu. Nesdělil, zda policie v případu někoho obvinila. Tuto skutečnost odmítli sdělit i nový policejní prezident Martin Vondrášek a jeho první náměstek Tomáš Lerch. Odkázali právě na státní zastupitelství.

Pachatel zaútočil na učitele ve čtvrtek před polednem ve čtvrtém patře budovy školy v jeho kabinetu. Pedagog napadený mačetou přes snahu přivolaných záchranářů zraněním na místě podlehl. Útočník z místa utekl. Policie následně v Dolních Břežanech v okrese Praha-západ podezřelého zatkla.

Policisté dnes na twitteru zveřejnili video ze zadržení. Na záběrech je vidět podezřelého, jak sedí v autě na místě spolujezdce. Policisté se ho zeptali nejdříve na jméno. Na otázku, zda má u sebe nějakou zbraň, odpověděl, že nůž. Poté ho policisté vyzvali, aby vystoupil z auta, kde mu nasadili pouta.

Lerch, který do čtvrtka šéfoval pražským policistům, dnes k události uvedl, že oznámení o jednání pachatele spustilo řízený, nacvičený mechanismus napříč všemi složkami Integrovaného záchranného systému. "Prvosledová hlídka dorazila na místo během velmi krátké chvíle, následně ostatní kolegové. Postupovali tak, jak jsme v minulosti cvičili. I ze strany školy bylo vidět, že žáci procházeli preventivními projekty. Chovali se tak, jak v tu chvíli měli, a bez problémů spolupracovali s policií," popsal.

Policejní prezident Vondrášek k tomu připomněl, že po teroristickém útoku v Bruselu z března roku 2016 zřídila česká policie pracovní skupinu Podpora, která systémově řeší ochranu 600 měkkých cílů, mezi něž patří i školy. Policisté také prošli speciálním výcvikem. Vondrášek pražské policii poděkoval za to, že útočníka dokázala do hodiny zadržet, a osazenstvu učiliště za jejich chování, díky němuž neměl čin další následky.

Učiliště po tragédii navštívil ministr školství Petr Gazdík (STAN). Potvrdil, že podezřelým z útoku je žák školy. Vyjádřil také upřímnou soustrast všem pozůstalým.

Střední odborné učiliště v Ohradní ulici v Praze 4 vyhlásilo na pátek volno. Ředitel školy Karel Dvořák na stránkách učiliště uvedl, že s žákem nikdy nebyly problémy a ze strany školy nebyly porušeny žádné bezpečnostní předpisy.

Útoky ve školách v Česku nejsou časté. Například v roce 2014 v budově střední školy ve Žďáru nad Sázavou ubodala šestadvacetiletá žena studenta a další tři lidi zranila. V dubnu 2015 státní zástupce trestní stíhání ženy pro nepříčetnost zastavil. Byla umístěna do detenčního ústavu, podle znalců trpí schizofrenií.

O deset let dříve zase student učiliště ve Svitavách vážně pobodal svého pedagoga. Ten po převozu do nemocnice zemřel. Krajský soud v Hradci Králové odsoudil sedmnáctiletého učně za vraždu k devíti letům vězení.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas má…

20.05.2022 22:20 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Vražda novorozence v Praze: Policie obvinila matku

20.05.2022 12:19 Kriminalisté obvinili z vraždy matku novorozence,o jehož nálezu v Praze 5 informovala policie ve…

V igelitovém pytli v Praze 5 našli mrtvého novorozence

18.05.2022 21:55 Policie prověřuje nález mrtvého novorozence v igelitovém pytli v Praze 5, oznámila na twitteru.

Muž v Praze držel násilím ženu v bytě, policie ho zadržela

17.05.2022 19:59 Aktualizováno V pražském Braníku dnes policisté několik hodin prověřovali oznámení o ženě, kterou zadržuje muž…

Policie obvinila pět lidí a firmu kvůli veřejným zakázkám SÚRAO

16.05.2022 12:40 Aktualizováno Policisté dnes obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť…

Žák si přinesl do školy v Hustopečích zbraň

13.05.2022 11:26 Několik policejních hlídek včetně zásahové jednotky dnes dopoledne zasahovalo ve škole v…

Policie při masivním zátahu rozbila gang převaděčů. Zatýkalo se i v Česku

12.05.2022 12:17 Aktualizováno Policie při masivním mezinárodním zátahu zatkla v Rakousku, České republice, Rumunsku a na…

Žena na Českolipsku podle policie zavraždila manžela, tělo rozřezala a…

06.05.2022 21:31 Aktualizováno Kriminalisté z Libereckého kraje obvinili seniorku z vraždy manžela. Spáchala ji podle…

Odvolací soud dnes potvrdil osvobození všech devíti obžalovaných v…

06.05.2022 17:48 Aktualizováno Odvolací soud dnes pravomocně potvrdil osvobození všech devíti obžalovaných v tzv. krkonošské kauze…

Mynářovu hospodu někdo zapálil úmyslně, domnívají se vyšetřovatelé

05.05.2022 12:42 Vyšetřovatelé mají podezření, že hospodu Na Srubu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kterou…

Policie obvinila člověka kvůli výbuchu domu v Koryčanech, hrozí mu osm let

04.05.2022 09:29 Aktualizováno Policie v souvislosti s loňským výbuchem rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku, při němž…

Související:

Právě se děje

reklama