Ostrava - Nejen četné filmové projekce, ale i bohatý doprovodný program nabídne letošní už 38. ročník festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm v Ostravě. Jeho hlavní část se uskuteční v industriální Dolní oblasti Vítkovice, informovala v pondělí mluvčí festivalu Marie Václavková.
„Na sobotu jsme připravili den pro celou Ostravu. Kromě promítání filmů čeká na malé i velké návštěvníky opravdu bohatý doprovodný program. V malém sále auly Gong bude hrát a zpívat hudební skupina Marow, vystoupí také zpěvačka, textařka a skladatelka Vladivojna La Chia," řekla ředitelka festivalu Marcela Mrózková Heříková a dodala, že to nejzajímavější se odehraje na Ekopouti, která potrvá od 9 do 17 hodin.
„Ekopouť je určena všem, zejména se těšíme na rodiny s dětmi. V předvánočním čase budou totiž v industriálním Gongu celý den potkávat vlídné a půvabné anděly. A společně mohou vyrábět nejen vánoční ekořetěz z PET lahví, ale třeba vlastní ekotašku nebo andílky na vánoční stromeček z přírodních materiálů. Čekají na ně kvízy, interaktivní počítačová hra, výtvarné dílny, soutěže, vánoční jarmark i klaunské divadlo Mimo," uvedla Mrózková Heříková.
V rámci festivalu si návštěvníci zdarma mohou prohlédnout nově otevřené vzdělávací centrum Malý svět techniky v VI. energetické ústředně areálu Dolní oblasti Vítkovice, kde jsou k vidění obří exponát ponorky Nautilus z románu Julese Verna, simulátory aut, parní stroj, originál motoru stíhačky MIG 21, ale také modely CNC strojů, na nichž si děti zkusí obrábění kovů nebo výrobu elektřiny. Prohlídky se budou konat 6. prosince od 12.30 do 14 hodin a od 17.30 do 19 hodin, 7. prosince od 12.30 do 14 hodin a 8. prosince od 14 do 17 hodin.
Ústředním tématem letošního Ekofilmu je Reuse a Recyklace, tedy opětovné použití surovin, materiálů, zdrojů i výrobků. „Největší důraz samozřejmě klademe na prezentaci filmů, dokumentů a televizních pořadů ve všech čtyřech soutěžních kategoriích. Odborná porota vyhlásí výsledky 9. prosince," dodala Václavková.
Mezinárodní filmový festival o životním prostředí se v Ostravě koná od 6. do 9. prosince.
Související
Požár haly v Ostravě zaměstnal hasiče. Lidé dostali doporučení nevětrat
Ostrava truchlí. Náhle zemřela ředitelka konzervatoře Javůrková
Ostrava , filmové festivaly , skládka
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 2 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
včera
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
včera
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
včera
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
včera
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
včera
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
včera
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
včera
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
včera
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
včera
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
včera
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
včera
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
včera
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
Po sérii rekordně teplých dní čeká Česko v nadcházejícím týdnu citelné ochlazení a návrat k typickému dubnovému počasí. Pondělí odstartuje s oblačnou oblohou, přičemž v severovýchodní části území se mohou ojediněle vyskytnout přeháňky, které budou v polohách nad 800 metrů sněhové. Během dne se však oblačnost protrhá na polojasno až skoro jasno s nejvyššími teplotami mezi 11 a 15 °C, na severu Čech bude kolem 10 °C.
Zdroj: Libor Novák