skládka

Policie ČR, ilustrační fotografie

Policie na hranicích zadržela kamiony s ilegálním odpadem

Jihočeští policisté v minulých dnech zadrželi na hraničních přechodech s Rakouskem několik kamionů, které převážely do republiky ilegální komunální odpad. Podle nich náklad mířil na černé skládky v Česku. ČTK to dnes řekl policejní mluvčí Milan Bajcura. Údajně šlo o odpad z jižní Evropy, především z Itálie. Případy teď řeší celníci a inspektorát životního prostředí.
Hasiči

Hasiči stále bojují s požárem skládky na Pardubicku, na místo dorazil bagr

Úplné uhašení požáru skládky ve Zdechovicích na Pardubicku potrvá nejspíš ještě několik dní. Požár vypukl v neděli večer. Do dnešního rána se tam vystřídalo 18 hasičských jednotek. Škoda je odhadem půl milionu korun. ČTK to řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Bagr rozhrabává doutnající hromadu odpadu a hasiči dohašují ohniska. Obyvatelé by nadále neměli větrat a zbytečně chodit ven.
Richard Brabec

Sněmovna podpořila nový odpadový zákon, navzdory ostré kritice

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila novelu, která má konec skládkování odpadu odložit z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030 spolu s razantním zvýšením poplatku za ukládání odpadu. Novelou se budou nyní zabývat výbory pro životní prostředí, hospodářství a pro veřejnou správu. Dostaly na to 80 dní, tedy o 20 víc než je běžné.
Hasiči zasahují při požáru

Černý dým nad Sedlčany. Skládka elektroodpadu stále hoří, škoda dva miliony

Skládka elektroodpadu v Sedlčanech na Příbramsku stále hoří. Požár způsobil škodu za dva miliony korun, příčinou je zřejmě samovznícení elektroniky. Hasiči požár hasí od sobotních zhruba 13:00, v sobotu večer zredukovali množství hasičských jednotek, dnes ráno ale znovu další povolali, řekl odpoledne mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Podle něj budou hasiči požár likvidovat do pozdních nočních hodin.
Hasiči

Na Litoměřicku už třetí den hoří skládka, nedaří se nalézt ohnisko

Už třetí den likvidují hasiči požár skládky v Želechovicích na Litoměřicku. Na místě v současnosti zasahuje 21 hasičských jednotek. Hasiči se snaží zásah ukončit a hledají ohnisko požáru, řekl ráno mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Zásah potrvá ještě nejméně celý dnešek.
Čína, ilustrační foto

Největší čínská skládka je plná. Čtvrt století před plánem

Největší čínská skládka Ťiang-cchun-ko u města Si-an, správního střediska centrální provincie Šen-si, je už plná. Stalo se tak o 25 let dříve, než se plánovalo, napsal server BBC News. Skládka o rozloze stovky fotbalových hřišť měla denně pojmout 2500 tun smetí, ale místo toho se dočkala denní várky 10.000 tun odpadků.
Hasiči

U Benátek nad Jizerou hořela skládka, z místa stoupal černý dým

Nedaleko Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku hořela skládka odpadu. Z místa stoupal hustý černý dým, hořely odpadky na ploše zhruba 20krát deset metrů, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Dým nikoho neohrožoval, podle Fliegerové pomohly dobré rozptylové podmínky a bezvětří, dým tak stoupal vzhůru a vítr ho neunášel na obydlené oblasti.
Mount Everest

Speciální tým čistí Mount Everest, od poloviny dubna zmizely tři tuny odpadků

Tři tuny odpadků už posbíral na Mount Everestu zvláštní tým, který nejvyšší horu světa čistí na příkaz nepálské vlády od poloviny dubna. Hora, která také bývá označována za nejvýše položenou skládku na světě, je poseta tunami odpadků nashromážděných za roky komerčního horolezectví. Nynější úklidová akce jich chce odstranit deset tun.
Ekologie

Nový zákon o odpadech: Poplatky za skládkování se razantně zvýší

Nový zákon o odpadech počítá s postupným navyšováním poplatku za skládkování využitelného odpadu. Od roku 2009 byla platba za ukládání komunálního odpadu na skládky neměnná a činila 500 korun za tunu. Podle nové legislativy by měl v roce 2030 dosáhnout poplatek za skládkování využitelného odpadu 1850 korun za tunu. Na dnešní pracovní snídani to novinářům řekl ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart. Zákon bude na začátku příštího týdne poslán do meziresortního připomínkového řízení.
Válka v Sýrii

Rodiny na severu Sýrie přežívají jen díky skládkám. Za dva pytle plastů mají na chleba

Sabaa Džasím se s pomocí železné tyče probírá oceánem odpadků poblíž tábora pro uprchlíky v provincii Idlib. Chlapec v umouněných šatech pátrá po plastu, který později prodá a za získané peníze nakoupí jídlo pro svou rodinu. Každý den nasbírá dva pytle plastu a má na chleba, napsala agentura AFP o chlapci, který je druhý nejstarší z devíti sourozenců.
Ilustrační foto

Požár haly v Litvínově je téměř dohašen, sklad vyvážel dálkově řízený stroj

Litvínov - Požár haly v areálu skládky Celio v Litvínově je téměř dohašen. Na místě v současnosti zůstává jedna jednotka hasičů, řekl ráno ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Rudolf. Příčinami a důsledky požáru haly, kterou oheň zasáhl ve středu a způsobil škodu asi 100 milionů korun, se dnes od 10:00 bude zabývat také Bezpečnostní rada Ústeckého kraje, řekla ČTK mluvčí kraje.
Ilustrační foto

Hala v Litvínově stále hoří. Hasiči vyskladňují odpad, povolali speciální techniku

Litvínov - Hasiči s pomocí speciálního nakladače vyskladnili už víc než polovinu haly hořící od středy v areálu skládky Celio v Litvínově. Na místě zůstávají hasiči z 11 jednotek, řekl ČTK před 20:00 operační důstojník Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Požárem haly s linkou na drcení odpadu, který trvá od středečních 13:00 a způsobil škody asi za 100 milionů korun, se bude na nejbližším jednání zabývat bezpečnostní rada Ústeckého kraje. Jak dlouho zásah ještě potrvá, není podle operačního důstojníka zatím stále možné odhadnout.
Ekologie

Co s dvěma miliony tun odpadu ročně? ČR musí problém vyřešit do roku 2024

Praha - Kvůli chystanému zákazu skládkování, který má začít platit v roce 2024, musí Česko vyřešit, jak naložit s až dvěma miliony tun odpadu ročně, které zatím končí na skládkách. Už do roku 2020 musí kvůli skládkové směrnici putovat ročně na skládky o 800.000 tun směsného komunálního odpadu méně. Podle evropských cílů pro oběhové hospodářství musí dále Česko v roce 2025 využít materiálově o milion tun surovin více, než tomu bylo v roce 2016. Uvedli to odborníci na odpady na dnešním semináři v Senátu, který pořádal výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy