Rodiny na severu Sýrie přežívají jen díky skládkám. Za dva pytle plastů mají na chleba

Sabaa Džasím se s pomocí železné tyče probírá oceánem odpadků poblíž tábora pro uprchlíky v provincii Idlib. Chlapec v umouněných šatech pátrá po plastu, který později prodá a za získané peníze nakoupí jídlo pro svou rodinu. Každý den nasbírá dva pytle plastu a má na chleba, napsala agentura AFP o chlapci, který je druhý nejstarší z devíti sourozenců.

Stejně jako on na rozlehlé skládce, která slouží také jako pastvina pro ovce, pátrají ženy a děti a také oni hledají plasty nebo kov. Sabaa na skládku u vesnice Kafr Lúsín přichází se třemi sourozenci. Společně pak utrží 1000 syrských liber, tedy ani ne 50 korun. "Nakupujeme chleba, brambory, zeleninu a rajčata," říká hubený Sabaa a s upřímností přiznává, že "na maso peníze nejsou".

Na smetiště dorazilo další nákladní auto. Zvedá kapotu a dolů se hrnou pytle s odpadem a zvedají prach. Všichni se dávají okamžitě do hledání. V nové změti jsou zbytky jídla, použité pleny, sáčky od pečených brambůrek ale také cenné hliníkové plechovky nebo kontejnery na úklidové prostředky. Většina hledačů má na nohou gumáky, ti "nejmovitější" pracují s rukavicemi, ostatní ale holýma rukama a pomáhají si zahnutými tyčemi.

V Sýrii je válka od roku 2011 a většina obyvatel žije v naprosté bídě. Konflikt už zabil zhruba 360.000 lidí, dalších více než šest milionů muselo opustit své domovy. V Idlibu, který ovládají islamistické skupiny, patří k uprchlíkům skoro polovina z tamních tří milionů občanů. Jde o lidi, kteří uprchli ze svých domovů, aby unikli bojům.

Většina přežívá díky humanitární pomoci, kterou distribuují nevládní organizace a agentury OSN. To ale vždy nestačí a tak je to i v případě rodiny Džasímů. Uprchla za bojů ze sousední provincie Hamá a teď žije ve stanu přikrytém plachtovinou v neoficiálním táboře u Kafr Lúsínu. Primitivní kamínka uprostřed mají rodinu uchránit před zimním chladem. V jednom koutě leží pod přikrývkou nejstarší syn. Za náletu byl zraněn a stále má v noze hřeby.

"Když se děti vydávají na smetiště, mám pocit, že jsem nicotný a naprosto poražený," říká třiapadesátiletý otec Džasím. Má za sebou operaci srdce a na práci se cítí příliš slabý. "Chtěl bych, aby měly dobrou budoucnost, aby mohly studovat, a ne aby prohledávaly smetiště. Ale když nebudou pracovat, budeme mít hlad," říká zarostlý muž.

Sýrie se potýká s obecnou potravinovou krizí jednak kvůli vysokým cenám jídla, jednak kvůli tomu, že lidé přišli o zdroje příjmů, konstatoval v prosinci Světový potravinový program (WFP). Podle něj si nedokáže zajistit dostatek potravin 6,5 milionu Syřanů.

Když Sabaa ukončí svůj lov, odnese plast sousedovi Murhafovi Hidžázíovi, který to pak prodá ve městě Atárib, kde se odpad třídí. Pětadvacetiletý otec sedmiměsíčního syna Hidžází je také uprchlík, přišel z Homsu. "Nejvíc se platí za měď, ale tady je hlavně plast a děti sbírají právě ten. Skládka hrozně páchne a je zdrojem nemocí. Nikdo by na ní nebyl, kdyby nemusel," říká mladý muž. Úlovky odebírá ve svém stanu a většina z těch, kteří k němu míří, jsou děti.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie skládka

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy