Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

Historie betlémářství

Jesličky jsou mnohem starším vánočním symbolem než dnes typický ozdobený stromeček. Legenda praví, že tradici stavění jesliček o Vánocích zavedl svatý František z Assisi někdy na počátku 13. století. Dle nejstarších dochovaných dokladů se první zobrazení scény narození malého Ježíška pomocí figurek objevilo však až v 15. století na území Itálie. Mělo se jednat o keramický betlém, dílo jednoho z italských umělců. V průběhu 15. a 16. století se pak jesličky začaly vyrábět ve velkém množství. Zpočátku se figurální betlémy pojily pouze s církevním prostředím, nikde jinde než v kostelech a chrámech či klášterech se neobjevovaly. Z církevních interiérů se však brzy dostaly i do šlechtických sídel, postupem času také do měšťanských i venkovských domácností.

K nám se jesličky dostaly někdy v 16. století, první dochovaná písemná zpráva se váže k betlému umístěnému roku 1560 v jezuitském kostele svatého Klimenta na Starém Městě pražském. Tento betlém se stal nejenom prvním českým betlémem, ale i tím středoevropským. Jesličky se v historii vyráběly z nejrůznějších materiálů – z vosku, papírové hmoty, ze dřeva, keramiky, perníku i proutí. Scény narození Ježíška bývaly také různě velké a lišily se i uměleckou úrovní. Na jednotlivých jesličkách se vždy podepsala doba vzniku a někdy i výdobytky moderní techniky. Tak i do oblasti betlémářství pronikla mechanizace. V 19. století nastal zlatý věk mechanických betlémů s pohyblivými figurkami.

Tomáš Krýza a jeho jesličky

Otec našich nejslavnějších jesliček, Tomáš Krýza, se narodil před 185 lety. Na svět přišel dne 13. prosince roku 1838 do rodiny punčocháře v Jindřichově Hradci. Jesličky si Tomáš Krýza údajně zamiloval již v dětství, a to díky svému strýci, který vyráběl figurky do betléma vystavovaného vždy o adventu ve městě. Už ve svých devíti letech se tak měl prý Tomáš rozhodnout, že také jednou vyrobí krásné jesličky, a to ještě hezčí a větší než jeho strýc.

V dospělosti se Tomáš Krýza stal punčochářským mistrem, zároveň si však plnil svůj dětský sen. Zatímco přes den pletl punčochy, po večerech a po nocích vyráběl postavičky do betléma. Vyřezával je ze dřeva, jednotlivé části figurek spojoval drátky. Hlavičky zhotovoval ze zvláštní kašírovací hmoty, kterou si sám připravoval z pilin, sádry a klihu, někdy také z chlebového těsta smíchaného se sádrou. Z takové hmoty mohl dobře tvarovat detaily v obličejích postav nebo jejich dlaně a další drobné detaily. Hotové figurky Tomáš Krýza oblékal do šatů zhotovených ze sukna nebo papíru. Ten musel nejprve namočit v zahřáté kašírovací hmotě, aby ho bylo možné tvarovat. Jednu jedinou postavičku sám Krýza nevyrobil, a to tu vůbec nejdůležitější – malého Ježíška. Toho si z úcty netroufl zhotovit sám, ale poprosil o pomoc profesionálního voskaře z Jindřichova Hradce. Ježíšek je tak i jedinou figurkou, která je vytvořena z jiného materiálu než ostatní postavičky.

Kromě figurek bylo potřebné vyrobit krajinu, do níž je scéna narození Ježíška zasazena. A tak Tomáš Krýza vytvářel stavby, stromy a další rostliny, a to včetně sebemenších detailů. Na stromech se objevily jednotlivé listy, v interiérech domů je možné vidět jejich zařízení, jako je nábytek a jiné vybavení – autor si zkrátka pečlivě vyhrál s každou částí betlému. Není tak divu, že na svých jesličkách pracoval opravdu dlouhou dobu, bez nadsázky celý svůj život. Výrobě jesliček se věnoval každý den více než 60 let. Když dne 31. května 1918 umíral, nemohl tušit, jak se svým velkolepým betlémářským dílem zapsal do dějin. Dnes se jeho betlému neřekne jinak než Krýzovy jesličky. Ty mají celkem 1398 figurek, 133 z nich je pohyblivých. V roce 1998 byly Krýzovy jesličky zapsány do Guinnessovy knihy rekordů jako vůbec největší mechanický lidový betlém na světě. Betlém dlouhý 17 metrů je dnes součástí sbírky muzea v Jindřichově Hradci, kde se také prezentuje veřejnosti.

Související

Betlérmy, ilustrační fotografie

Jesličky. Symbol vánočního času s dlouhou tradicí

Jesličky zdobily domácnosti našich předků mnohem dříve než vánoční stromečky. Nejstarší písemná zpráva o nich pochází z 15. století, a to z Itálie. O století později se pak objevily i na našem území a staly se oblíbeným symbolem Vánoc.
Výstava Betlémy tentokrát tištěné

Poznejte betlémy na ojedinělé výstavě

Rozsvícený vánoční stromek nevyvolává jen představu pečlivě zabalených dárků, ale v mnoha případech i tradičních betlémů, které čas klidu a pohody doprovázejí. Existuje nemalé množství podob těchto tradičních vánočních doplňků, ale prezentace těch vystřihovacích je skutečně ojedinělá. EuroZprávy.cz měly možnost být na vernisáži jejich výstavy ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy.

Více souvisejících

Betlémy Vánoce tradice, zvyky, svátky

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy