Před 80 lety proběhla operace Anthropoid. Kdo se na ní podílel?

Atentát na Reinharda Heydricha, krycím názvem operace Anthropoid, proběhl dne 27. května 1942, tedy před 80 lety. Samotný útok provedli vojáci Jan Kubiš a Josef Gabčík, do utajené akce se však zapojili i další lidé, kteří za to zaplatili svým životem.

Výsadek ANTHROPOID – rotmistři Jan Kubiš a Josef Gabčík – na konci roku 1941 v Londýně (snímek z pozůstalosti Jana Kubiše).

Po úspěšném útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se museli atentátníci a jejich spolupracovníci skrývat před gestapem, azyl jim poskytla celá řada rodin. Poslední úkryt našli českoslovenští parašutisté v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje na pražské Resslově ulici, kde jako hrdinové podlehli dne 18. června 1942 nacistické přesile. Šest vojáků ukončilo svůj život sebevraždou, jednoho zabili nepřátelé.

Zavražděným mužem byl Jan Kubiš, jeden z přímých útočníků na Reinharda Heydricha. Právě on na jeho vůz hodil granát, a způsobil tak nacistovi smrtelné zranění. Sám Kubiš z atentátu taktéž nevyvázl bez úrazu, exploze granátu ho zranila v obličeji. Ošetření mu tehdy poskytli lékaři Soběslav Sobek a Milada Frantová, kteří za tuto pomoc později zaplatili životem – gestapo je nechalo popravit. Granátem nakonec nacisté smrt Heydricha pomstili a Kubiše jím sprovodili v kostele sv. Cyrila a Metoděje ze světa, voják tehdy ve věku 28 let vykrvácel na kůru chrámu. Nepřátelům nestačila pouze jeho smrt, ale popravili téměř celou jeho rodinu.

Druhý atentátník, Josef Gabčík, tehdy v kostele spáchal sebevraždu, bylo mu 30 let. Tento voják dostal za úkol velet útoku na Heydricha a zastřelit ho, jeho samopal však selhal, a tak musel s granátem zasáhnout již zmíněný Kubiš. Také Gabčíkovi blízcí byli nacisty popraveni. Dne 24. října 1942 je čekal výkon trestu smrti v koncentračním táboře Mauthausen, kde zemřela i Gabčíkova přítelkyně Liboslava Fafková se svou rodinou. Atentátníkům totiž poskytla úkryt a měla být údajně i Gabčíkovou snoubenkou. Když se parašutisté ukrývali v kostele sv. Cyrila a Metoděje, nosila jim zásoby jídla. Podle jiných zdrojů však měl udržovat Gabčík vztah s jinou ženou, s Annou Malinovou. Mladou vdovu za ukrývání atentátníka zastřelili stejného říjnového dne v koncentračním táboře v Mauthausenu, zůstala po ní tříletá dcera Alenka. 

Svůj život sám ukončil také Josef Valčík, který pomáhal tajnou operaci organizovat. Nacisté se pomstili i na jeho rodině, kterou popravili v koncentračním táboře. Valčíkova sestra Františka byla tehdy těhotná, a proto se s její popravou počkalo až po porodu. Sirotek poté putoval k adopci do vhodné německé rodiny.

Za ubytování Josefa Valčíka a dalších československých odbojářů měl čekat trest smrti i Marii Moravcovou, která byla v odbojových kruzích známá jako „teta Moravcová“. Během zatýkání gestapem však spáchala sebevraždu – pozřela ampulku s kyanidem draselným, kterou s sebou již dlouho nosila schovanou v broži ve tvaru pavoučka. Manžel Marie Moravcové, Alois Moravec, tehdy neměl jed k dispozici. Po zadržení absolvoval kruté vyslýchání a mučení, smrt v koncentračním táboře Mauthausen dne 24. října 1942 mu byla vysvobozením, stejně jako jeho synovi Vlastimilu Moravcovi.

Ten se do skupiny atentátníků zapojil jako kurýr, který rychle předával zprávy mezi všemi spolupracovníky. Poskytl také Josefovi Gabčíkovi jízdní kolo pro potřeby vykonání útoku na Heydricha. Při zatýkání manželů Moravcových, svých rodičů, byl Vlastimil mimo Prahu, a proto ho gestapo kontaktovalo se smyšlenou zprávou o vážné chorobě matky. Následoval výslech doprovázený psychickým i fyzickým týráním. Vlastimil Moravec následně musel po bojích v kostele sv. Cyrila a Metoděje gestapu identifikovat mrtvé vojáky - kromě již zmíněných mužů ještě Jaroslava Švarce, Jana Hrubého, Josefa Bublíka a Adolfa Opálku.

V Bílém domě nevěří, že Ukrajina získá zpět území ztracená ve válce

28.06.2022 12:13 Představitelé Bílého domu ztrácejí jistotu, že se Ukrajině podaří získat zpět celé území, o něž…

V Česku přibylo po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů…

28.06.2022 09:16 V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů koronaviru.…

NATO se má rozšířit o Finsko a Švédsko, země budou pozvány ke vstupu do…

28.06.2022 22:32 Turecko upustilo od svých výhrad proti vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance,…

Začala valná hromada ČEZ. Po deseti hodinách začala řešit dividendy

28.06.2022 20:40 Valná hromada energetické společnosti ČEZ po deseti hodinách jednání, po 20:00, začala projednávat…

Ruská federace je v platební neschopnosti, potvrdila agentura Moody's

28.06.2022 14:58 Ruská federace je v platební neschopnosti, protože věřitelé nedostali na účet platbu úroků. Uvedla…

80 let od poprav na Kobyliské střelnici. Kdo padl za oběť nacistickému…

26.06.2022 10:30 Před 80 lety byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ihned po…

Nepodceňujte ošetření drobných poranění

13.06.2022 05:11 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Nejen Lidice a Ležáky. Jaké obce vyhladili nacisté?

12.06.2022 16:20 Letos uplynulo 80 let od vypálení vesnic Lidice a Ležáky nacisty, kteří tímto způsobem pomstili…

Jak šetřit při vaření? To věděla již před více než sto lety Anuše Kejřová

12.06.2022 10:00 Jméno Anuše Kejřové není tak známé jako třeba Magdaleny Dobromily Rettigové. Také ona však byla…

Před 80 lety nacisté srovnali se zemí Lidice a Ležáky. Proč právě tyto…

11.06.2022 10:05 Před 80 lety, v červnu roku 1942, se nacisté pomstili Čechům za atentát na Heydricha vyvražděním a…

Slavné ženy ukrajinské historie. Které z nich se země připomíná?

28.05.2022 10:40 Z Ukrajiny pochází celá řady významných osobností. Mezi nimi je i několik žen, které se…

Související:

Právě se děje

reklama