Sedmiletý chlapec maluje jako Picasso, obrazy prodává do celého světa

Se svým nevinným úsměvem a snem stát se fotbalistou se Mikail Akar podobá kterémukoli jinému sedmiletému chlapci. Nicméně tento mladý zázrak expresionismu ohromuje již několik let svět umění, píše agentura AFP.

Umění
doporučujeme

Německá média jej nazývají malým Picassem. Hošík z Kolína nad Rýnem prodává obrazy do celého světa za tisíce eur.

"V pouhých sedmi letech si udělal ve světě umění své jméno. Zajímají se o něj v Německu, ve Francii i ve Spojených státech," raduje se jeho otec a zároveň agent Kerem Akar.

Schopnosti svého syna odhalil náhodně, když mu ke čtvrtým narozeninám daroval plátno a štětce, protože chlapec už měl dost autíček na hraní.

"První obraz byl fantastický, nejdřív jsem si myslel, že to namalovala moje žena. Říkal jsem si, že to je náhoda, ale když namaloval druhý a třetí obraz, bylo jasné, že má talent," říká otec.

Jedno dílo z posledního souboru chlapcových obrazů bylo nedávno prodáno za 11.000 eur (275.000 Kč) ve prospěch dětí, nad nimiž drží ochrannou ruku brankář německé fotbalové reprezentace Manuel Neuer.

Chlapcovy obrazy hýřící barvami připomínají abstraktní expresionismus Američana Jacksona Pollocka, který patří k jeho idolům, stejně jako malíř Michel Basquiat a popový zpěvák Michael Jackson.

Mikail se však už může pochlubit také vlastním stylem: nanáší barvy na plátno s pomocí boxerských rukavic svého otce.

"Když vidím takovou vyváženost a harmonii kompozice, nečekala bych, že to malovalo dítě," řekla berlínská fotografka Arina Daehnicková na prosincové výstavě chlapcových děl v metropoli.

Dianu Achtzigovou, ředitelku galerie moderního umění v Berlíně, uchvátila imaginace Mikaila Akara. "Pokud ho někdo podpoří a nezneužije, má před sebou pěknou budoucnost," prohlásila.

Mladičký umělec však má jiné sny: "Až budu starší, chci se stát profesionálním fotbalistou," zdůrazňuje a nadšeně hovoří o vítězství svého školního týmu.

"Malování je pro mě dost únavné. Někdy to zabere hodně času, zvláště s boxerskými rukavicemi," podotýká.

Jeho otec ujišťuje, že se s manželkou snaží syna chránit před nenadálou slávou a nevyvíjet na něj tlak.

"Je toho na něj příliš. Odmítáme mnoho žádostí. Maluje, jen když chce. Někdy je to jednou za týden, jindy zase jednou za měsíc," říká.

Otec připouští, že se jeho vlastní život radikálně změnil od té doby, kdy objevil synův talent, a že on a jeho žena dnes žijí jen pro umění.

Osmatřicetiletý Kerem Akar se dnes plně věnuje záležitostem svého syna. Založil vlastní agenturu a přispěl k tomu, že se z chlapce stala úspěšná značka. Svědčí o tom baseballové helmy, které se při berlínské výstavě prodávaly a na nichž byl Mikailův podpis tvořený jeho iniciálami.

Mladý umělec, který má na instagramu více než 40.000 sledujících, bude po Kolíně nad Rýnem poprvé ve svém životě vystavovat v zahraničí, a to letos na jaře v Paříži.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Šerpa Ang Rita (†72), s nímž první Čechoslováci dobyli Everest

21.09.2020 15:51 Ve věku 72 let zemřel jeden z nejznámějších nepálských horolezců, Šerpa Ang Rita. Proslavil se tím,…

Sbírky Rudolfa II. byly pověstné. Co obsahovaly a co se s nimi stalo?

20.09.2020 19:52 Aktualizováno Je všeobecně známo, že císař Rudolf II. sbíral umělecké a historické předměty či kuriozity.…

Co se vařilo a jedlo na středověkých hradech? Tehdejší menu vás zřejmě…

19.09.2020 17:29 Aktualizováno Divoké hony za zvuků lesních rohů a bohaté hostiny plné masa ve velkých síních. To je jistě to, co…

Pringles jsou pohromou recyklace. Známé lupínky dostanou ekologičtější obal

19.09.2020 13:15 Kdo by neznal křupavé lupínky, které při otevření udělají charakteristické „pop“. Pringles od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama