Typický štědrovečerní pokrm v minulosti? Šlo o velice prosté a obyčejné jídlo

Dnes je typickým štědrovečerním pokrmem smažený kapr s bramborovým salátem, v minulosti jím byla obyčejná kaše. Ta se připravovala na různé způsoby a měla také svou symboliku.

Ilustrační fotografie

Možná nás dnes překvapí fakt, že dříve se na slavnostním štědrovečerním stole objevovala prostá kaše. Ta se vařila z nejrůznějších ingrediencí, základ představovaly obiloviny a luštěniny. Nejčastěji se připravovala na sladký způsob s medem. Kaše plnila úlohu obřadního pokrmu, ve kterém se ukrývala zvláštní symbolika. Protože pokrm při vaření kypěl a nabýval na objemu, stal se symbolem plodnosti a blahobytu. Proto se kaše připravovala nejenom o Štědrém dnu, ale také u příležitosti jiných významných svátků, slavností nebo událostí. Známé jsou třeba kaše svatební, toto jídlo se však objevovalo i ve starých rituálech jako obětina pro zemřelé, přírodní živly, bohy nebo nadpřirozené bytosti a síly.

Ještě ve 20. století se ve střední Evropě o Štědrém večeru jedla kaše. Servírovala se kaše jahelná, pšeničná, později i kaše rýžová, často ochucená mákem a medem, případně ovocem. Z území Slovenska je známá Ježíškova kašička, tedy krupičná kaše, která se tradičně podávala o Štědrém večeru. Na našem území byl praktikován zvyk konzumování jáhlové kaše na Štědrý den, a to z toho důvodu, aby se v domácnosti držely i v následujícím roce peníze. V oblasti Rychnovska, Jičínska, Pojizeří nebo Litomyšlska se připravoval zvláštní nákyp nazývaný jahelník, což byla vlastně zapečená jáhlová kaše, do které se přidaly švestky, houby a bílé zelí.

V západní části Rakouska se o Vánocích vařila pšeničná kaše politá máslem a medem, která byla známá pod názvem bachlkoch. Věřilo se, že tuto kaši musí ochutnat každý člen rodiny, protože mu měla poskytnout sílu a moudrost. To se tvrdilo především dětem, aby vše snědly. Konzumování kaše mělo svá pravidla – jíst se musela z pánve, ve které se vařila. Pokud kaše zbyla, hospodář nebo hospodyně ji daly ke stromům v sadu, aby příští rok poskytly bohatou úrodu.

V 19. století se začala na štědrovečerních stolech v celé Evropě objevovat kaše krupičná a rýžová. Tu rýžovou si oblíbili zejména obyvatelé Skandinávie, kde se někde o Vánocích jí dodnes. Dnes sice slouží jako dezert, v minulosti představovala první chod a ukrývala jednu celou mandli. Kdo ji dostal ve své porci, měla ho příští rok čekat svatba. Tomu se věřilo ve Švédsku. V Dánsku měl zase ten, kdo na mandli v kaši narazil, dostat pod stromeček o jeden dárek navíc. Jednalo se většinou o nějakou sladkost. Často takovou kaši jedla celá rodina z jedné velké mísy.

Ve Skotsku se kdysi o Štědrém večeru scházeli sousedé nad mísou ovesné kaše, která se dochucovala medem a whisky. Pomocí této kaše se také věštilo, a to když se do ní schovaly určité předměty, které se pak stolovníkům naservírovaly. Kdo ve své porci objevil prsten, toho měla příští rok čekat svatba. Mince symbolizovala bohatství, knoflík osud staré panny. Každému muselo trochu kaše z porce zbýt – to aby měl štěstí.

Z vánoční kaše se vyvinul dnes známý a tradiční anglický vánoční pudink. Příprava tohoto vánočního dezertu se zpravidla řídí rodinným receptem, který se dědí z generace na generaci. Pudink má tradičně připravovat celá rodina. Pokrm musí být řádně odleželý, a tak se chystá již na počátku adventu. Do pudinku se dává stříbrná mince. Kdo ji objeví ve své porci, bude mít po celý rok štěstí.

Americký herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil ženu

22.10.2021 18:18 Aktualizováno Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní…

StarDance je zpátky, tančící hvězdy se poprvé představily divákům

16.10.2021 22:15 Aktualizováno Na obrazovkách České televize odstartovala po roční pauze další, v pořadí jedenáctá řada StarDance,…

Invalidovna je celosvětovým unikátem v samém srdci Prahy

16.10.2021 14:40 Nikdy nedostavěný, přesto monumentální barokní areál pražské Invalidovny se nachází v Praze 8 –…

Historie tajemného Faustova domu. Žil v něm skutečně učenec, který upsal…

16.10.2021 13:00 Jedním z nejtajemnějších domů v Praze je tzv. Faustův dům. S ním se pojí pověst o učenci Faustovi,…

Co a jak suplementovat? Zaměřte se na prevenci, která vám zajistí pevné…

11.10.2021 11:24 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Dlouhá cesta k volebnímu právu žen. Kdy jej získaly v Česku?

08.10.2021 13:00 Od druhé poloviny 19. století začaly ženy bojovat za své volební právo. Poprvé mohly volit na Novém…

Elton John nebo Ringo Starr? V Pandora Papers figurují také hvězdy…

05.10.2021 11:04 V dokumentech mezinárodního projektu Pandora Papers figurují kromě světových vůdců rovněž hvězdy…

Bývalý zámek v Pičíně ukrývá příběh české Čachtické paní

03.10.2021 13:30 Kdo by neznal slavný příběh o kruté a krvežíznivé uherské hraběnce Alžbětě Báthory, přezdívané…

Jak dlouho se u nás pije káva a co o ní napsala Magdalena Dobromila…

03.10.2021 11:15 Na 1. října připadá Mezinárodní den kávy. Tento nápoj se ve střední Evropě objevil někdy na konci…

Největší Disneyland světa slaví 50. výročí. Je velký jako Hradec Králové

30.09.2021 08:58 Originální Disneyland, v němž mohou návštěvníci potkat myšáka Mickeyho, Sněhurku či kačera Donalda,…

Související:

Právě se děje

reklama