Výročí nejhoršího konfliktu v historii: Před 80 lety začala II. světová válka

Dnes už máme 1. září spojené především s nástupem dětí do školy. Před lety se však stala událost, na kterou bychom ani téměř po 80 letech neměli zapomenout. Nacistické Německo vstoupilo do Polska a započalo tak jeden z nejděsivějších konfliktů v historii lidstva.

Přidejte svůj názor 102 komentářů

Obléhání Leningradu, jedna z nejtragičtějších kapitol II. světové války
doporučujeme

Psalo se 1. září 1939 a druhá světová válka oficiálně začala. Přes veškeré pokusy o diplomacii a appeasementu bylo jasné, že válka je nevyhnutelná - byla tím, co Hitler ve skutečnosti chtěl. Pakt Molotov-Ribbentrop byl podepsán a přišel čas na rozdělení Polska mezi nacistické Německo a Sovětský svaz.

Hitler chtěl Polsko už dlouho a když 29. srpna požádal o kontrolu nad Gdaňským koridorem, muselo mu být jasné, že bude polskou vládou odmítnut. Přesně to se také stalo. Dalším krokem byl tzv. Gliwický incident. Němečtí vojáci v polských uniformách tam předvedli falešný útok na radiostanici. Jako "odveta" následovala právě invaze do Polska, kterou Hitler nazval "defenzivní válkou".

Němci v Polsku jsou obětí krvavého teroru a vyháněni z domovů. Série narušení hranic, kterou naše velká moc nemůže trpět, jsou důkazem, že Poláci nás nejsou ochotní nadále respektovat.

Takto německý vůdce komentoval svůj útok. Evropa mezitím ještě pořád věřila, že všechno vyřeší demokracie. Nemohla se více mýlit. Britský premiér Chamberlain se z Mnichova vrátil se slovy, že dohoda znamená mír pro naši generaci.

Když pak Hitler 31. srpna 1939 nařídil útok, zvládlo Polsko mobilizovat pouhých 70% svých sil a mnoho jednotek se stále ještě formovalo nebo přesouvalo na své pozice v pohraničí. V té době ještě Poláci neměli sebemenší tušení, že jsou ztraceni. O 17 dní později se na straně Němců připojil ke konfliktu Sovětský svaz. A Spojenci nepomohli.

Už po několika dnech dosáhly nacistické armády Varšavy a situace byla pro Polsko kritická. Generál Tedeus Kutrzeba v době nejvyšší nouze přišel se smělým plánem. Se zbylými silami v hlavním městě se pokusil o protiofenzívu a zpočátku skutečně zaznamenal úspěch.

Jak by střet dopadl už nezjistíme, 17. září totiž do Polska z východu vtrhli Sověti zbavili zem jakékoliv naděje. O dva dny později byly v oblasti ukončeny poslední boje a statečná snaha nakonec vůbec nic nezměnila.

I přes bleskový pád a v podstatě nulovou šanci na vítězství nemůžeme Polsku odepřít snahu. Ztráty, které Hitlerovi a Wermachtu způsobili nebyly nic, nad čím by se dalo mávnout rukou - zemřelo 16 000 Němců a dalších 32 000 bylo zraněno. Samotné Polsko pak utrpělo ještě větší ránu - 66 mrtvých, 133 000 zraněno a 800 000 v zajetí.

Loading...
Vstupte do diskuze (102)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nádor děložního hrdla. Proč je tak záludný? Tyto rady vám mohou zachránit…

20.09.2019 18:07 Zákeřnost zhoubného onemocnění děložního hrdla spočívá především v tom, že se dlouho nijak…

Mladík se osprchoval a oslepl. Lékaři se nestačili divit

20.09.2019 09:59 Britští lékaři museli řešit poměrně neobvyklý případ. Devětadvacetiletý Nick přišel o zrak poté, co…

Co vaše dcera možná neví o antikoncepci. Nejčastější mýty a obavy

19.09.2019 18:22 Antikoncepce je v moderním světě jednoznačně nejspolehlivějším způsobem, jak mohou ženy zodpovědně…

Děti po "císaři" mají ve střevech odlišné bakterie, prokázala studie

19.09.2019 09:38 Děti, které se narodily císařským řezem, mají ve střevech jiné bakterie než miminka, která přišla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama