Na Antarktidě zmizelo 2,6 milionu kilometrů čtverečních ledu. Nikdo neví proč

Zatímco na severní polokouli se setkáváme s rekordními letními vedry, na jižní polokouli, během hluboké zimy, se potýkáme s dalším alarmujícím klimatickým rekordem. Podle zprávy serveru CNN se antarktický mořský led dostal na neobvykle nízkou úroveň. 

V polovině července byl mořský led v Antarktidě o 2,6 milionu kilometrů čtverečních menší než průměr za období let 1981 až 2010. Tato plocha je téměř stejně velká jako území Argentiny.

Každý rok se antarktický mořský led zmenšuje na nejnižší úroveň koncem února, během letního období na jižním kontinentu. V zimě pak opět narůstá. Avšak letos bylo zaznamenáno něco neobvyklého. Mořský led se nedokázal vrátit na očekávanou úroveň a ve skutečnosti je na nejnižší úrovni pro toto roční období od začátku záznamů před 45 lety.

Někteří vědci tento jev označují za mimořádný a zvlášť vzácný, možná se jedná o událost, která nastává jen jednou za miliony let. Pokoušejí se zjistit příčiny této anomálie.

Glaciolog Ted Scambos z Coloradské univerzity v Boulderu uvedl: "Antarktický systém byl vždy velmi proměnlivý. Avšak úroveň variability je nyní natolik extrémní, že v posledních dvou letech, zejména v letošním roce, se něco radikálně změnilo ve srovnání s posledními alespoň 45 lety."

K úbytku mořského ledu přispívá několik faktorů, včetně síly západních větrů v okolí Antarktidy, které jsou spojovány s nárůstem znečištění způsobeného globálním oteplováním.

"Mezi úvahami, jak to vysvětlit, je i vyšší teplota oceánu severně od hranice Antarktického oceánu, která se mísí s vodou, která je obvykle izolována od zbytku světových oceánů," dodal Scambos.

Podle Scambose může neobvyklý průběh této zimy naznačovat dlouhodobé změny pro izolovaný antarktický kontinent. "Je velmi pravděpodobné, že se antarktický systém neobnoví tak, jako tomu bylo před 15 lety, a to na velmi dlouhou dobu do budoucna, možná dokonce nikdy," varoval.

Další vědci jsou však opatrnější ve svých závěrech. "Jedná se o velkou odchylku od průměru, ale víme, že antarktický mořský led vykazuje velkou meziroční variabilitu," uvedla Julienne Stroeveová, vedoucí vědecká pracovnice NSIDC. "Je příliš brzy na to, abychom mohli s jistotou říci, zda se jedná o nový normál, nebo ne," dodala.
 

Související

Rostlinní fyziologové prof. Miloš Barták a Dr. Peter Váczi při práci v terénu na břehu jezera zahloubeného v ledovcové moréně. 2014. Foto: Kateřina Tomanová.

Čeští vědci dnes z Brna odjíždějí na další výpravu do Antarktidy

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity dnes vyjíždějí na další expedici do Antarktidy, v první fázi mikrobusem na letiště do Vídně. Výprava má 23 členů, část z nich zamíří na Českou vědeckou stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, kde stráví zhruba dva měsíce, druhá, menší skupina bude přes dva týdny pracovat na ostrově Nelson Island.

Více souvisejících

antarktida

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy