Na Antarktidě zmizelo 2,6 milionu kilometrů čtverečních ledu. Nikdo neví proč

Zatímco na severní polokouli se setkáváme s rekordními letními vedry, na jižní polokouli, během hluboké zimy, se potýkáme s dalším alarmujícím klimatickým rekordem. Podle zprávy serveru CNN se antarktický mořský led dostal na neobvykle nízkou úroveň. 

V polovině července byl mořský led v Antarktidě o 2,6 milionu kilometrů čtverečních menší než průměr za období let 1981 až 2010. Tato plocha je téměř stejně velká jako území Argentiny.

Každý rok se antarktický mořský led zmenšuje na nejnižší úroveň koncem února, během letního období na jižním kontinentu. V zimě pak opět narůstá. Avšak letos bylo zaznamenáno něco neobvyklého. Mořský led se nedokázal vrátit na očekávanou úroveň a ve skutečnosti je na nejnižší úrovni pro toto roční období od začátku záznamů před 45 lety.

Někteří vědci tento jev označují za mimořádný a zvlášť vzácný, možná se jedná o událost, která nastává jen jednou za miliony let. Pokoušejí se zjistit příčiny této anomálie.

Glaciolog Ted Scambos z Coloradské univerzity v Boulderu uvedl: "Antarktický systém byl vždy velmi proměnlivý. Avšak úroveň variability je nyní natolik extrémní, že v posledních dvou letech, zejména v letošním roce, se něco radikálně změnilo ve srovnání s posledními alespoň 45 lety."

K úbytku mořského ledu přispívá několik faktorů, včetně síly západních větrů v okolí Antarktidy, které jsou spojovány s nárůstem znečištění způsobeného globálním oteplováním.

"Mezi úvahami, jak to vysvětlit, je i vyšší teplota oceánu severně od hranice Antarktického oceánu, která se mísí s vodou, která je obvykle izolována od zbytku světových oceánů," dodal Scambos.

Podle Scambose může neobvyklý průběh této zimy naznačovat dlouhodobé změny pro izolovaný antarktický kontinent. "Je velmi pravděpodobné, že se antarktický systém neobnoví tak, jako tomu bylo před 15 lety, a to na velmi dlouhou dobu do budoucna, možná dokonce nikdy," varoval.

Další vědci jsou však opatrnější ve svých závěrech. "Jedná se o velkou odchylku od průměru, ale víme, že antarktický mořský led vykazuje velkou meziroční variabilitu," uvedla Julienne Stroeveová, vedoucí vědecká pracovnice NSIDC. "Je příliš brzy na to, abychom mohli s jistotou říci, zda se jedná o nový normál, nebo ne," dodala.
 

Související

Rostlinní fyziologové prof. Miloš Barták a Dr. Peter Váczi při práci v terénu na břehu jezera zahloubeného v ledovcové moréně. 2014. Foto: Kateřina Tomanová.

Čeští vědci dnes z Brna odjíždějí na další výpravu do Antarktidy

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity dnes vyjíždějí na další expedici do Antarktidy, v první fázi mikrobusem na letiště do Vídně. Výprava má 23 členů, část z nich zamíří na Českou vědeckou stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, kde stráví zhruba dva měsíce, druhá, menší skupina bude přes dva týdny pracovat na ostrově Nelson Island.
Bruntův ledovec

Od Antarktidy se odlomila obří kra. Je třikrát větší než Praha

Od antarktického Bruntova ledovce poblíž britské polární stanice Halley se v neděli večer odlomila ledová kra o rozloze 1550 kilometrů čtverečních, což je zhruba trojnásobek plochy Prahy. Při přílivu voda pronikla do praskliny v ledovci a dokončila několik let trvající proces, který nesouvisí se změnami klimatu. Dnes to na svém webu uvedli vědci z British Antarctic Survey (BAS), kteří zmíněnou výzkumnou stanici spravují.

Více souvisejících

antarktida

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy