Na Antarktidě zmizelo 2,6 milionu kilometrů čtverečních ledu. Nikdo neví proč

Zatímco na severní polokouli se setkáváme s rekordními letními vedry, na jižní polokouli, během hluboké zimy, se potýkáme s dalším alarmujícím klimatickým rekordem. Podle zprávy serveru CNN se antarktický mořský led dostal na neobvykle nízkou úroveň. 

V polovině července byl mořský led v Antarktidě o 2,6 milionu kilometrů čtverečních menší než průměr za období let 1981 až 2010. Tato plocha je téměř stejně velká jako území Argentiny.

Každý rok se antarktický mořský led zmenšuje na nejnižší úroveň koncem února, během letního období na jižním kontinentu. V zimě pak opět narůstá. Avšak letos bylo zaznamenáno něco neobvyklého. Mořský led se nedokázal vrátit na očekávanou úroveň a ve skutečnosti je na nejnižší úrovni pro toto roční období od začátku záznamů před 45 lety.

Někteří vědci tento jev označují za mimořádný a zvlášť vzácný, možná se jedná o událost, která nastává jen jednou za miliony let. Pokoušejí se zjistit příčiny této anomálie.

Glaciolog Ted Scambos z Coloradské univerzity v Boulderu uvedl: "Antarktický systém byl vždy velmi proměnlivý. Avšak úroveň variability je nyní natolik extrémní, že v posledních dvou letech, zejména v letošním roce, se něco radikálně změnilo ve srovnání s posledními alespoň 45 lety."

K úbytku mořského ledu přispívá několik faktorů, včetně síly západních větrů v okolí Antarktidy, které jsou spojovány s nárůstem znečištění způsobeného globálním oteplováním.

"Mezi úvahami, jak to vysvětlit, je i vyšší teplota oceánu severně od hranice Antarktického oceánu, která se mísí s vodou, která je obvykle izolována od zbytku světových oceánů," dodal Scambos.

Podle Scambose může neobvyklý průběh této zimy naznačovat dlouhodobé změny pro izolovaný antarktický kontinent. "Je velmi pravděpodobné, že se antarktický systém neobnoví tak, jako tomu bylo před 15 lety, a to na velmi dlouhou dobu do budoucna, možná dokonce nikdy," varoval.

Další vědci jsou však opatrnější ve svých závěrech. "Jedná se o velkou odchylku od průměru, ale víme, že antarktický mořský led vykazuje velkou meziroční variabilitu," uvedla Julienne Stroeveová, vedoucí vědecká pracovnice NSIDC. "Je příliš brzy na to, abychom mohli s jistotou říci, zda se jedná o nový normál, nebo ne," dodala.
 

Související

Rostlinní fyziologové prof. Miloš Barták a Dr. Peter Váczi při práci v terénu na břehu jezera zahloubeného v ledovcové moréně. 2014. Foto: Kateřina Tomanová.

Čeští vědci dnes z Brna odjíždějí na další výpravu do Antarktidy

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity dnes vyjíždějí na další expedici do Antarktidy, v první fázi mikrobusem na letiště do Vídně. Výprava má 23 členů, část z nich zamíří na Českou vědeckou stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, kde stráví zhruba dva měsíce, druhá, menší skupina bude přes dva týdny pracovat na ostrově Nelson Island.

Více souvisejících

antarktida

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem

Policie od čtvrtečního večera vyšetřuje případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrcený muž ležel na pozemku před domem. Případ byl svěřen kriminalistům, kteří pracují s podezřelým. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy