Česko zasáhlo aprílové počasí. Na častý výskyt extrémních změn si začněme zvykat, tvrdí odborníci

Českou republiku ani letos neminulo aprílové počasí, na mnoha místech napadl sníh. Jarní výkyvy teplot, střídání slunečné oblohy a srážek nebo silný vítr jsou přitom pro klima ve střední Evropě běžné. Extrémní změny počasí ale v posledních letech nabývají na intenzitě. Mohly by souviset se změnou klimatu, zatím to ale nelze podle odborníků jednoznačně říci.

Po slunečných dnech s teplotami i nad 20°C přišlo do Česka výrazné ochlazení. Ve druhé polovině minulého týdne klesly noční teploty pod bod mrazu, na mnoha místech dokonce sněžilo. Naplnily se tak předpovědi meteorologů ohledně návratu zimy.

Jarní výkyvy teplot jsou ale podle odborníků běžným jevem středoevropského klimatu. Vědci z Českého hydrometeorologického ústavu obměňují základní charakteristiky klimatu vždy po 30 letech. Od počátku 20. století se podle nich tyto hodnoty příliš neměnily, průběh počasí a trendy teploty, srážek i dalších prvků byly po celé století relativně stabilní. „V posledním období pozorujeme výraznější a rychlejší změny, což se odrazilo i v hodnotách nového normálu za období 1991 až 2020, které jsou v porovnání s předchozím normálovým obdobím 1961 až 1990 výrazně odlišné,“ uvedl pro server EuroZprávy.cz klimatolog Radim Tolasz.

Počasí se od běžně vnímaného normálu začíná odchylovat v průběhu celého roku. „Letní teploty nad 30 °C byly ještě před 50 lety považovány za mimořádné a nesnesitelné horko, dnes si bez vícedenní horké vlny neumíme léto představit,“ dodal Tolasz. Vícedenní období sucha podle něj dříve představovala katastrofu nejen pro zemědělství, v posledních letech se ale vyskytují pravidelně a lidé hůře vnímají spíše náhlé intenzivní deště nebo naopak zimní měsíce bez sněhu.

Častý výskyt extrémních změn v počasí by měl setrvat i v budoucnu. Není ale jisté, zda je viníkem klimatická změna. „V současné době nelze s jistotou říci, zda se proměnlivost atmosféry mění, a tedy zatím nemůžeme dát tyto výkyvy do souvislosti se změnou klimatu,“ sdělil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz klimatolog Ondřej Lhotka. Spolu s vědci z Ústavu fyziky a atmosféry Akademie věd České republiky a pracovníky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v současné době pracuje na projektu s názvem Měnící se proměnlivost atmosféry, který by podle Lhotky měl přinést odpověď.

Klimatická změna ale podle vědců probíhá. Projevuje se především globálním oteplováním. „S ním přímo souvisí úbytek ledovcové hmoty nebo nárůst hladiny oceánů. Dalšími projevy jsou například změny v koloběhu vody v přírodě či posun vegetačních pásem,“ tvrdí Lhotka.

Aprílové počasí je lidový název pro nestálé, proměnlivé počasí, pro které jsou typické extrémní výkyvy teplot i povětrnostních podmínek. Přichází zpravidla na začátku dubna, kdy vyšší teploty často střídá mráz a sněžení. „Noční mrazy mohou poškodit vegetaci. Pocitovou teplotu navíc může snižovat čerstvý vítr,“ uvedla pro server EuroZprávy.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Podle ní čeká Česko v následujících dnech oblačná až zatažená obloha, místy se objeví dešťové nebo smíšené přeháňky. „Ranní teploty budou klesat na 2 až -2 °C. Denní teploty vystoupí na 5 až 9 °C,“ dodala Honsová.

Související

Více souvisejících

Počasí

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy