Lanovku na Sněžku ráno zastavil silný vítr, stojí oba úseky

Kabinovou lanovku na Sněžku dnes zastavil silný vítr, ráno nejel ani jeden ze dvou úseků. Horní úsek z Růžové hory na Sněžku stál kvůli větru také v sobotu, kdy se lanovka po pravidelné podzimní odstávce opět dostala do denního provozu.

sněžka
doporučujeme

Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, vyplynulo z údajů zveřejněných na webu. Silný vítr hrozí celý den, podle meteorologů může v Krkonoších v nárazech dosahovat rychlosti až 125 km/h, tedy síly orkánu.

"Dnes fouká v nárazech kolem 180 km/h a vzhledem k předpovědi máme zavřeno," napsal dnes po 08:00 ČTK ve zprávě SMS správce České poštovny na Sněžce Dalibor Blaha.

Údaje o rychlosti větru na Sněžce se mohou lišit podle toho, kde se měří. Například polská horská služba dnes stejně jako v sobotu uváděla rychlost větru kolem 90 km/h. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na twitteru v sobotu uvedl, že do 13:00 byl na Sněžce zaznamenám náraz větru o síle 166 km/h.

Sněžku nelze brát jako reprezentativní místo toho, co se děje jinde v Krkonoších. Sněžka svým jehlanovým tvarem ční do volné atmosféry a tamní klima je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Roční průměrná teplota na Sněžce je 0,2 stupně Celsia.

U hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů nad mořem ráno dosahoval vítr v nárazech rychlosti 90 km/h. Byla tam silná mlha, dva stupně nad nulou a v okolí asi šest centimetrů sněhu, uvedla dnes krkonošská horská služba.

Kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku po dobu odstávky od pondělí 2. listopadu do 4. prosince mohla jezdit jen o víkendech a také 16. a 17. listopadu. Mezi hlavní úkony pravidelné údržby patřila diagnostika stavu hlavních ložisek převodových skříní a poháněcích lanových kotoučů. Aktuální informace o provozu a podmínkách přepravy jsou na webu lanové dráhy. Lanovka je v provozu denně v závislosti na počasí od 08:00 do 18:00.

Kabinovou lanovku, která patří městu Pec pod Sněžkou, tvoří dva úseky, a to Pec - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka s celkovou délkou dráhy kolem 3,5 kilometru. Z hlediska převýšení je v Česku nejextrémnější kabinovou lanovku. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů.

Lyžařské vleky a lanovky jsou kvůli protikoronavirovým opatřením zastaveny, netýká se to ale městských systémů a lanovek, které jsou v provozu v létě, uvedli zástupci lanové dráhy Sněžka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a sobotu 16. ledna

15.01.2021 13:23 Po přední straně hřebene vysokého tlaku vzduchu nad severní a západní Evropou k nám bude zesilovat…

Sněžení komplikuje dopravu v celém Česku, bez zimní výbavy nevyjíždějte

15.01.2021 09:54 Dopravu na většině území Česka dnes ráno opět komplikuje sněžení. Silnice ale většinou zůstávají s…

Počasí: Česko zažije takzvané ledové dny. Bude nadprůměrné chladno

15.01.2021 08:11 V uplynulých dnech se do České republiky vrátila typičtější zima, které bude pokračovat i v dalších…

Sníh a vítr opět komplikují dopravu, kamiony měly problémy i na D1

14.01.2021 13:51 Aktualizováno Sněžení a silný vítr dnes ráno dál komplikovaly silniční dopravu v Česku. Zejména v horských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama