Silný vítr dorazil do Česka. Padají stromy, komplikace na železnici

Česko dnes odpoledne opět zasáhl silný vítr a také stoupaly hladiny některých řek. Vítr dosáhl síly orkánu, podobně jako při bouři Sabine v minulém týdnu. Na Sněžce měl dnes večer rychlost až přes 187 kilometrů za hodinu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Vítr odpoledne a večer omezil dopravu na zhruba třech desítkách železničních tratí a působil také nehody. Třeba na Karlovarsku spadl kvůli větru strom na autobus. Dva lidé při tom byli lehce zraněni. Kvůli větru také zůstaly na západě Čech stovky domácností bez proudu.

Zmiňovaný vítr o rychlosti zhruba 187 kilometrů za hodinu zaznamenali meteorologové na Sněžce v 19:00. Dnešní rychlost větru na Sněžce se přiblížila údajům z minulého pondělí při bouři Sabine, kdy tam meteorologové zaznamenali vítr o rychlosti až 198 kilometrů za hodinu.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu.

Středočeským hasičům dnes odpoledne a večer přibylo výjezdů. Většinou odstraňují stromy a větve popadané přes cesty. Zatím nezaznamenali případ, že by vítr strhl střechu domu nebo způsobil zranění, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Podle něj jsou následky mírnější než v případě bouře Sabine, která se prohnala Českem počátkem minulého týdne.

"Ve Středočeském kraji evidujeme ve spojitosti s větrem 75 až 80 událostí," uvedl mluvčí ve 21:30.

Hodně zásahů měli hasiči odpoledne především v okresech Benešov, Příbram, Praha-východ a Praha-západ. "Ve většině případů se jedná o stromy, které spadly na komunikaci a my je odřezáváme, nebo o stromy, které hrozí pádem," řekl Svoboda. Vyskytly se i případy, že byl utržený plech na autobusové zastávce nebo okap u domu, větší škody ale zatím vítr nezpůsobil.

Kvůli bezpečnosti je dnes uzavřený Průhonický park, opatření platí do odvolání, uvedla správa parku na facebooku. Park se přitom stále vzpamatovává z větrné bouře Sabine, která se prohnala Českem minulý týden. Vítr v něm vyvrátil nebo poškodil zhruba 90 stromů, většinou smrků ztepilých. V několika případech se nápor větru podepsal i na vzácnějších a starších stromech.

Pražští hasiči dnes vyjížděli k sedmi zásahům souvisejícím se silným větrem. Na dotaz ČTK to kolem 18:30 uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Situace v Praze byla z pohledu hasičů zatím poměrně klidná. K prvnímu zásahu kvůli větru vyjížděli hasiči kolem 13:00. "Pak byl dlouho klid a mezi 16:00 a 18:00 byly čtyři případy," uvedl Kavka.

Ze sedmi dosavadních výjezdů pražských hasičů bylo pět k uvolněným plechům. Zbylé dva zásahy byly u stromů nebezpečně nakloněných nad komunikací.

Ruzyňské Letiště Václava Havla kvůli dnešnímu větru zatím nemuselo zrušit řádný let, vyplývá z údajů na jeho webu. Odpoledne letiště kvůli varování meteorologů preventivně zajistilo stavby, techniku a ostatní předměty.

Hasiči v Ústeckém a Libereckém kraji dnes večer v souvislosti s počasím zaznamenali několik výjezdů. Na Lužické Nise vystoupala voda nad hranici prvního povodňového stupně dnes odpoledne.

Krátce před 19:00 podle informací Českého hydrometeorologického ústavu hladina dosahovala 89 centimetrů, druhý povodňový stupeň se vyhlašuje při 125 centimetrech. Kvůli dešti vyjížděli hasiči čerpat vodu k neodtékající kanalizaci a k několika objektům.

Vítr přerušil provoz některých vlaků

Spadlý strom přerušil železniční dopravu mezi Rumburkem a Krásnou Lípou krátce před 17:00. Zhruba o půl hodiny později zastavil před stromem spadlým na trať i osobní vlak mezi stanicemi Pernink a Nové Hamry na Karlovarsku. Stejnou příčinu má i přerušení dopravy na trati z Aše do Hranic v Čechách nebo mezi stanicemi Červená nad Vltavou a Vlastec na jihu Čech.

Na Vysočině nejezdí vlakové spoje mezi Havlíčkovým Brodem a Hlinskem v Čechách. Dráhy tam zavedly náhradní autobusovou přepravu. O něco lepší situace je na důležité trati mezi Havlíčkovým Brodem a Kolínem. Nedaleko zastávky Pohleď spadl strom na trolej a vlaky mohou jezdit jen po jedné ze dvou kolejí.

V Krásném Jezu na Karlovarsku dnes odpoledne spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Dva lidé se při tom lehce zranili.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí: Česko se mrazů nezbaví. Přidá se i vichřice

06.04.2020 22:00 Aktualizováno Česko se ještě ani tento týden nočních mrazů nezbaví. Přesto teploty během dne porostou na…

Předpověď na noc a úterý 7. dubna

06.04.2020 09:10 Počasí u nás bude ovlivňovat rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu nad východní a střední Evropou,…

Počasí: Kdy Česko zasáhnou první jarní bouřky?

05.04.2020 19:22 Aktualizováno Příští týden se v Česku rapidně oteplí. Teploty se v maximech budou celý týden držet nad 20 stupni.…

Předpověď na noc a pondělí 6. dubna

05.04.2020 08:17 Kolem tlakové výše nad východní Evropou k nám bude proudit teplý vzduch od jihu, informuje portal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy