Chystáte se k moři? Pozor na extrémní počasí, žhavé teploty spalují Itálii i Tunisko

Střední a západní Středomoří sužuje vlna veder, která by měla pokračovat do začátku příštího týdne. V Tunisku meteorologové naměřili nový teplotní rekord, uvedla agentura Efe. V tuniském vnitrozemí teploty vystoupaly nad 50 stupňů Celsia. Přes 40 stupňů naměřili také v Itálii a Španělsku.

Tunisko

Tuniská meteorologická služba zaznamenala teplotu 50,2 stupně Celsia ve městě Kajruván. Podle tuniských meteorologů se jedná o nejvyšší teplotu naměřenou v Africe a druhou nejvyšší na světě. Tunisko překonalo svůj teplotní rekord druhý den po sobě. V hlavním městě Tunisu rtuť teploměru vystoupala na 48 stupňů Celsia.

Od pondělí tuniské úřady evidují zhruba 30 lesních požárů. V sousedním Alžírsku ohně způsobily rozsáhlé materiální škody a bezmála 70 zemřelo.

Rozsáhlé požáry hlásí také jih Itálie. V Kalábrii bylo dnes odpoledne aktivních 59 požárů a další desítky ohňů zuří na Sicílii. V obou regionech od minulého týdne zahynulo v souvislosti s požáry pět lidí. Vzhledem k tomu, že situace s požáry se v Itálii zhoršuje, Evropská komise se dohodla na přesunutí tří francouzských hasicích letadel, jež v současnosti působí v Řecku.

Nejintenzivnější vlnu veder čekají italské úřady v pátek a o víkendu. V 15 italských městech, a to včetně Říma, Florencie či Palerma, bude platit od pátku výstraha před extrémními teplotami. Mezi těmito městy je i Bolzano, které se nachází v Alpách a teploty tam jsou obvyklé mírnější, uvádí agentura AP.

Španělská meteorologická služba Aemet dnes naměřila na 33 svých stanicích teploty ve výši 40 stupňů Celsia a více. Největší vedra panovala na jihu země, kde meteorologové naměřili teplotu bezmála 43 stupňů Celsia.

Kvůli horku vydala většina španělských regionů varování. Například Katalánsko zakázalo stanování v přírodě či některé zemědělské aktivity, které by mohly přispět ke vzniku požárů. Radnice v Barceloně vydala seznam 162 míst, kde si lidé mohou ulevit před horkem. Jsou mezi nimi muzea, knihovny či školy.

Vzestup teplot v regionu a rozsáhlý příliv horkého vzduchu způsobuje tlaková výše nad Středozemním mořem. Vysoké teploty by na jihu Evropy měly trvat do začátku příštího týdne.

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Související:

Právě se děje

reklama