Kanárské ostrovy zahalila písečná bouře ze Sahary, lidé mají dýchací potíže

Kanárské ostrovy zahalila písečná bouře ze Sahary, kvůli naoranžovělému prachu a silnému větru musely úřady o víkendu zavřít všechna letiště a dnes zrušit školní výuku. Informovala o tom španělská televize RTVE. Oblaka prachu jsou podle ní vidět i z vesmíru.

Písečná bouře, ilustrační foto
doporučujeme

Dnes jsou už letiště otevřena, nicméně některé lety zůstávají odloženy, píše server BBC. Lidé cestující do této oblíbené prázdninové destinace mají kontaktovat letecké společnosti a požádat o informace o svých letech.

O víkendu Kanárské ostrovy zaznamenaly poryvy větru o rychlosti až 150 kilometrů za hodinu, které doprovázelo vlnobití. "V neděli tu byly obrovské vlny a většina silnic byla kvůli bouři uzavřena," citovala agentura DPA německého turistu, který pobýval na ostrově La Palma. "Moře se nyní uklidnilo," dodal muž, podle které je však stále ve vzduchu jemný prach, který lidem znesnadňuje dýchání.

Silný vítr také hasičům znesnadnil boj s lesními požáry, které zuří na ostrovech Gran Canaria a Tenerife.

"Nic takového jsme za posledních 40 let neviděli," uvedl Ángel Víctor Torres, který je premiérem tohoto španělského autonomního regionu. Prach, kvůli kterému byl dnes odložen i program karnevalu na ostrově Gran Canaria, zanesl na ostrovy u afrického pobřeží silný vítr z africké Sahary.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko postihly lokální záplavy, desítky lidí musely být evakuovány

14.10.2020 13:38 Slovensko po vydatném dešti postihly lokální záplavy. Hasiči na východě země evakuovali z domovů…

Povodňová vlna ve Francii a Itálii zanechala zkázu, počet obětí ještě…

04.10.2020 21:31 Aktualizováno Na jihovýchodě Francie a severu Itálie dnes pokračovaly pátrací akce a práce na odstraňování škod…

Povodně sužují jih Francie a sever Itálie, Benátky poprvé aktivovaly …

03.10.2020 14:19 Aktualizováno Jihovýchod Francie a oblasti na severu Itálie hlásily dnes ráno rozvodněné řeky a několik…

Grónsko zjistilo rekordně nízkou teplotu, údaj je ale 28 let starý

23.09.2020 16:01 V Grónsku naměřili nejnižší teplotu na severní polokouli, údaj byl ale zaznamenán už před 28 lety.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama