Počasí má v novodobé historii na svědomí stovky mrtvých. V žebříčku se umístilo i Česko

Kvůli vytrvalému dešti a záplavám zemřelo během posledních dvou dnů na západě Německa zhruba šest desítek lidí. Podívejte se na přehled těch nejhorších katastrof způsobených počasím v Evropě za poslední více než dvě dekády, v nichž se bohužel umístilo i Česko.

172 mrtvých - Rusko, 7. července 2012

Po přívalových deštích zasáhly Krasnodarský kraj na jihozápadě Ruska záplavy, které si vyžádaly 172 obětí. Nejhůře na tom byla oblast u města Krymsk, kde byla nalezena většina obětí.

140 mrtvých - západní Evropa, 25. až 29. prosince 1999

Západní Evropu zasáhly orkány Lothar a Martin, které si vyžádaly 140 mrtvých, z toho 88 ve Francii, stovky zraněných a značné materiální škody. Nejvíce zasažena byla severovýchodní Francie, dále Švýcarsko a jižní Německo.

140 mrtvých - Rusko, 21. září 2002

Mohutná lavina zavalila Karmadonskou soutěsku na Kavkaze v Severní Osetii, neštěstí si vyžádalo nejméně 140 mrtvých.

65 mrtvých - západní Evropa, 26. února až 1. března 2010

Přes západní Evropu se přehnala bouře Xyntia, která si vyžádala 65 obětí: 53 ve Francii, sedm v Německu, tři ve Španělsku, jeden člověk zahynul v Portugalsku a jeden v Belgii. Nárazový vítr dosahoval místy rychlosti přes 220 kilometrů za hodinu.

58 mrtvých - Německo, 14. až 15. července 2021

Kvůli vytrvalému dešti a záplavám za posledních 48 hodin na západě Německa zemřelo 58 lidí. Nejvíce obětí bouře způsobily v noci na dnešek ve spolkových zemí Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko.

50 mrtvých - Česká republika, 5. až 16. července 1997

Nejtragičtější záplavy v ČR ve 20. století postihly od 5. do 16. července třetinu území republiky, nejvíce Moravu a východní Čechy. Zaplaveno bylo 536 měst a obcí ve 34 okresech, zemřelo 50 lidí. Celkové škody přesáhly 63 miliard korun.

48 mrtvých - Evropa, 18. až 20. ledna 2007

Větrný orkán Kyrill způsobila tlaková níže, která vznikla nad kanadským Newfoundlandem. Jako první udeřila v Británii a Irsku, poté postupovala dál do Evropy. V celé Evropě zemřelo 48 lidí (nejvíce v Británii a Německu), v ČR si bouře vyžádala čtyři lidské životy. V tuzemsku bylo evidováno kolem 80.000 pojistných událostí v objemu téměř 2,25 miliardy korun. Náklady na obnovu majetku dosáhly 7,5 miliardy korun, z toho 5,5 miliardy tvořila obnova státních lesů. Celkové škody po orkánu Kyrill byly odhadnuty zhruba na 250 miliard korun. Meteorologové zaznamenali v nížinách nárazy větru přes 145 km/h a na Sněžce 216 km/h.

Související

Více souvisejících

Počasí povodně v Německu Povodně Bouřky

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy