Nebezpečný hurikán Laura zasáhl jih USA, vzedmuté moře zaplavilo pobřeží

Přes jihozápad amerického státu Louisiana se dnes přehnal silný hurikán Laura, který za sebou zanechal záplavy, výpadky proudu a poničené domy. Mluvčí místní vlády televizi CNN sdělil, že má informace o třech úmrtích spojených s extrémním počasím, všechny údajně způsobil pád stromu na dům. Laura po přesunu nad pevninu slábla, na sever Louisiany podle nejčerstvějšího hlášení meteorologů dorazila nikoli jako hurikán, ale jako méně ničivá tropická bouře. I v sousedním Arkansasu ale může způsobit záplavy.

Hurikán Laura

Oko hurikánu zasáhlo pevninu u obce Cameron krátce po půlnoci místního času (07:00 SELČ). Laura byla v tu chvíli klasifikována jako hurikán čtvrtého, tedy druhého nejvyššího stupně. Jihovýchodní část Louisiany dnes bičoval vichr o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu a prudký déšť. Moře se kvůli bouři vylilo na pevninu, přičemž se podle agentury AP čekalo, že záplavová vlna bude zasahovat i desítky kilometrů do vnitrozemí.

Značné materiální škody jsou hlášené z města Lake Charles, které leží asi 50 kilometrů od moře a kde žije na 80.000 lidí. Vítr tam v noci rozbíjel okna a odnášel střechy. Videa na sociálních sítích ukazovala i spadlé dopravní značky nebo kusy plotů a budov rozeseté v ulicích.

Ve městě Westlake, které od Lake Charles dělí pouze koryto řeky Calcasieu River, následně začala hořet chemická továrna, informovala agentura Reuters. Fotografie z místa ukazovaly vysoký oblak hustého kouře, zatímco policie oznámila, že začala vyšetřovat únik chloru. Místním obyvatelům byla podle CNN na mobily rozeslána upozornění, aby se ukryli v domech a zavřeli okna i dveře.

zdroj: YouTube

Hurikán dnes postupoval podél hranice mezi Louisianou a Texasem, a v obou státech narušoval dodávky elektřiny. CNN s odvoláním na web poweroutage.us informuje o více než 750.000 odběratelích bez proudu, přičemž většina výpadků je registrována v Louisianě.

Úřady v předchozích dnech nařídily evakuaci asi 580.000 lidí z pobřežních oblastí, na které se Laura hnala, přinejmenším několik desítek osob ale výzev neuposlechlo. Některé z nich ráno podle místních činitelů začaly volat o pomoc. Lidé v oblasti přitom zkušenosti s ničivými živly mají. V roce 2005 region postihl hurikán Rita.

V souvislosti s Laurou už vláda Louisiany evidovala tři úmrtí. Guvernér John Bel Edwards nejdříve informoval o smrti 14leté dívky po pádu stromu na její dům, mluvčí regionálního ministerstva vnitřní bezpečnosti pak popsal další dva podobné případy. V okresech Acadia Parish a Jackson Parish přišli o život dva muži.

Texas dopoledne žádnou oběť hurikánu nehlásil. V obou státech byly v terénu stovky záchranářů a vyhodnocování škod je teprve na počátku. Louisianský guvernér Edwards nicméně už dopoledne konstatoval "rozsáhlé škody", později varoval, že nebezpečí "zdaleka nepominulo".

"Je to jedna z nejsilnějších bouří, jaká zasáhla daný úsek pobřeží," řekl David Roth z NWS. Guvernéři postižených států nicméně dnes vyjadřovali názor, že pobřežní záplavy jsou nakonec slabší, než jakých se obávali.

Laura při postupu Louisianou směrem na sever rychle zeslábla na hurikán první kategorie, okolo poledne místního času pak byla prohlášena za tropickou bouři. Provázel ji v tu chvíli vítr s maximální rychlostí okolo 100 kilometrů v hodině, píše agentura AP. V noci se živel přesune nad Arkansas, v jehož jižní části bylo vyhlášeno nezvyklé varování před tropickou bouří kvůli hrozícím tornádům a bleskovým povodním.

Během pátku se má bouřkový systém stočit směrem na východ k Tennessee a Kentucky, načež má zasáhnout i státy na pobřeží Atlantiku. Na ostrově Hispaniola, o který se dělí Haiti a Dominikánská republika, Laura před přesunem nad jižní část USA zabila 23 lidí a způsobila rozsáhlé záplavy.

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Tropická bouře Sam nad Atlantikem zesílila na hurikán

24.09.2021 12:38 Tropická bouře Sam, která se vytvořila nad Atlantickým oceánem, zesílila dnes kolem 11:00 SELČ na…

Tajfun Chanthu dorazil k břehům Tchaj-wanu o rychlosti téměř 200 km/h

12.09.2021 09:34 Tajfun Chanthu přinesl na východní pobřeží Tchaj-wanu silný nárazový vítr o rychlosti až 198…

Nejčernější předpovědi se nevyplní. Tajfun Chanthu slábne

11.09.2021 09:49 Tajfun Chanthu, který se blíží od Filipín k Tchaj-wanu slábne a nejspíš zasáhne pevninu jen velmi…

Na Filipíny a Tchaj-wan se řítí supertajfun Chanthu

10.09.2021 10:06 Supertajfun Chanthu, který se zformoval během pouhých 48 hodin, může v příštích dnech ohrozit…

Pozůstatky hurikánu Ida se přehnaly severovýchodem USA, desítky mrtvých

02.09.2021 21:54 Aktualizováno Nejméně 22 mrtvých si vyžádaly v amerických státech od New Yorku po Maryland bleskové záplavy,…

ŽIVĚ: USA zasáhl nejsilnější hurikán za 170 let. Prvních 72 hodin je na…

30.08.2021 00:50 Aktualizováno Pobřeží amerického státu Louisiana zasáhl hurikán Ida, který meteorologové označují za mimořádně…

K USA míří hurikán Ida. Přesně 16 let po Katrině může udeřit jako extrémně…

28.08.2021 22:02 Aktualizováno Hurikán Ida, který míří z Kuby k pobřeží USA, dnes večer SELČ posílil na hurikán druhé kategorie.…

Na pobřeží Mexika se řítí hurikán Nora. Hrozí záplavy a sesuvy půdy

28.08.2021 22:01 Aktualizováno K západnímu Mexiku se rychle blíží tichomořská bouře Nora, která už dosáhla síly hurikánu. Podle…

Kubu zasáhl hurikán Ida, o víkendu se čekají bouře v Mexiku a v New Orleans

27.08.2021 20:43 Tropická bouře Ida dnes večer SELČ zesílila na hurikán a zasáhla západní část Kuby, a to zřejmě s…

Hurikán má v Mexiku sedm obětí, bouři očekávají také v USA

21.08.2021 20:51 Aktualizováno Hurikán Grace, který dnes ráno za doprovodu silného deště a prudkého vichru udeřil na mexické…

Související:

Právě se děje

reklama