Tajfun Chanthu dorazil k břehům Tchaj-wanu o rychlosti téměř 200 km/h

Tajfun Chanthu přinesl na východní pobřeží Tchaj-wanu silný nárazový vítr o rychlosti až 198 kilometrů za hodinu a vydatné deště. Tisíce domácností jsou bez elektřiny, dopravci rušili letecké i námořní spoje, mimo provoz je i část železniční sítě.

Nejsilnější střed tajfunu byl nad oceánem mimo samotný ostrov, který zasáhl jen okraj bouře. Chanthu se teď podle meteorologů pohybuje na sever směrem k pevninské Číně. O dopadech tajfunu Chanthu informovaly agentury AFP a DPA.

Více než 2500 lidí bylo evakuováno z oblastí ohrožených povodněmi do bezpečí, uvedla DPA s odvoláním na krizový tým. Přibližně 26.0000 domácností je bez elektrického proudu kvůli vyvráceným sloupům vysokého napětí, píše AFP. Pro případ, že by v oblasti kvůli silným dešťům začaly sesuvy půdy nebo byly potřeba další evakuace, je na místě připraveno zasáhnout a pomoci 31.000 vojáků.

V okolí měst Tchaj-tung a Hualien na východě ostrova spadlo 200 milimetrů srážek. Na Orchidejovém ostrově na jihovýchod od Tchaj-wanu zaznamenali až sedmimetrové vlny.

Letecké společnosti kvůli tajfunu zrušily přes 150 vnitrostátních i mezinárodních letů. Na východě Tchaj-wanu a na části severu ostrova většina obchodů a veřejných míst zavřela, celý den jsou zde silné deště. Obyvatelé by se měli držet dál od pobřeží, aby je nesmetly vysoké vlny, varovaly podle DPA úřady.

Tlaková níže Chanthu se v pondělí vytvořila mezi Guamem a Filipínami a meteorology překvapilo, jak rychle se změnila v silnou bouři. "Chanthu se za 48 hodin změnila z tlakové níže v tajfun páté kategorie," řekl představitel amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) Sam Lillo.

Tchaj-wan ve druhé polovině roku pravidelně postihují tajfuny, které nabírají sílu nad teplými vodami Tichého oceánu nebo Jihočínského moře. Subtropický ostrov je ale na tajfunech závislý, protože doplňují zásoby pitné vody. V loňském roce se podle agentury Reuters tajfuny Tchaj-wanu vyhnuly, což vedlo k nejhorším suchům v historii a rozsáhlým omezením používání pitné vody.

Související

Více souvisejících

Počasí tajfun Chanthu (září 2021) Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Euro, ilustrační fotografie.

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení

Bulhaři od příštího roku budou platit eurem, zelenou se mu k tomu chystá dát Evropská unie. Jeden z nejchudších států bloku se tak stane členem prestižní eurozóny, zatímco Česká republika stále zůstává u koruny. „Nemyslím, že by zavedení eura vedlo ke zdražování,“ podotkl pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity. Nevole veřejnosti k přijetí eura podle něj vede k tomu, že politická reprezentace země téma přijetí evropské měny příliš nezmiňuje. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Britská ponorka HMS Superb

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii

Evropská unie představila ve středu novou strategii pro oblast Černého moře, jejímž cílem je výrazně posílit schopnost regionu přepravovat těžkou vojenskou techniku v kontextu narůstající hrozby ze strany Ruska. Klíčovou součástí plánu je investice do infrastruktury, která by mohla urychlit pohyb evropských jednotek v případě krize.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil Trumpova cel uvalená na svět

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod

Soud pro mezinárodní obchod ve Spojených státech rozhodl, že několik celních opatření zavedených během vlády Donalda Trumpa je v rozporu se zákonem. Podle tříčlenného senátu soudců exprezident překročil své pravomoci, když prostřednictvím výkonných nařízení uvalil cla v souvislosti s národními krizemi, aniž by dodržel zákonné limity stanovené IEEPA.

před 6 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE

Nejbohatší muž světa Elon Musk oznámil, že končí své působení v administrativě Donalda Trumpa. Jako zvláštní vládní zaměstnanec působil na ministerstvu financí v rámci kontroverzního programu DOGE, jehož cílem bylo výrazné omezení vládních výdajů. Jeho odchod přichází v době rostoucího napětí mezi Muskem a některými členy Trumpova týmu. Uvedl to deník Politico.

před 12 hodinami

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy