Tajfun Haishen zasáhl Japonsko. Síla deště je jako vylití kýblu vody na hlavu, uvedli meteorologové

Více než 200.000 lidí se musí v částech Japonska evakuovat kvůli blížícímu se tajfunu Haishen. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Živel zatím přinesl na jižní ostrovy silný vítr a déšť. Místy strhával střechy a zanechával domácnosti bez proudu. Meteorologové očekávají, že v průběhu dnešního dne bude dál sílit a posouvat se na sever. Na Korejský poloostrov by měl dorazit v pondělí. Jižní Korea již vydala nejvyšší tajfunovou výstrahu.

Tajfun Haishen dorazil do Japonska. (6.9.2020)
doporučujeme

Haishen přichází pouze několik dní po tajfunu Maysak, který patřil k nejsilnějším za poslední roky.

Sílu očekávaného deště meteorologové podle AP přirovnali k vylití kýblu plného vody na hlavu. Úřady před tajfunem obyvatele Japonska varovaly s předstihem několika dní a vyzvaly je, aby si zajistili dostatečné zásoby potravin a vody.

Vylití z koryt podle úřadů hrozí u několika řek na hlavním jihozápadním ostrově Kjúšú. Na televizních záběrech z Kjúšú kamery zachytily lidi, kteří se před očekávaným zesílením větrů večer uchýlili do tělocvičen. Úřady uvedly, že evakuovaní musí dodržovat bezpečné rozestupy kvůli koronaviru.

Tajfun Haishen (Chaj-šen), což čínský znamená Bůh moře, podle japonského meteorologického ústavu provází vítr o rychlosti až 162 kilometrů za hodinu poté, co již udeřil na Okinawu a ostrov Amami Ošima. Úřady na Amami Ošima vyzvaly k evakuaci a vydaly výstrahy před vlnobitím, silným deštěm a blesky.

zdroj: YouTube

Kvůli tajfunu byly v západním Japonsku zavřeny fabriky, školy a podniky. Zrušeny byly také stovky letů a přerušen byl také provoz vlaků. Japonský meteorologicky ústav uvedl, že pravděpodobně nevydá nejvážnější tajfunovou výstrahu, vyzval ale obyvatele k co největší patrnosti. V nízko položených oblastech, zejména kolem ústí řek, podle šéfa úřadu hrozí záplavy.

Úřady statisícům lidí doporučily, aby se evakuovali do obecních center a škol. To se podle BBC týká například všech 36.600 obyvatel města Goto v prefektuře Nagasaki, kde tajfun může udeřit přímo. Podle místních médií se někteří lidé rozhodli tajfun přečkat v místních hotelech, aby snížili riziko nákazy koronavirem.

Pohyb Haishenu se podobá tajfunu Maysak, který zasáhl Japonsko před několika dny, desítky lidí zranil a zanechal tisíce domácností bez proudu. Nákladní loď převážející 43 členů posádky a skoro 6000 kusů dobytka z Nového Zélandu ztroskotala nedaleko japonských břehů. Objeveno bylo jedno tělo a dva lidé byli zachráněni. Pátrání však muselo být kvůli Haishenu přerušeno. Podle výpočtů se bude vichr pohybovat směrem ke Korejskému poloostrovu, který by mohl zasáhnout v úterý.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planeta Země se dál ohřívá. Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření,…

15.01.2021 07:28 Rok 2020 byl těsně nejteplejším v dějinách měření, poznamenaly ho mocné hurikány a nevídané lesní…

Sněhová kalamita si v Japonsku vyžádala osm mrtvých

11.01.2021 18:12 Aktualizováno Nejméně osm obětí a stovky zraněných si vyžádala sněhová kalamita, která v posledních dnech…

WMO: Ozonová díra nad Antarktidou patřila loni k největším za 40 let

08.01.2021 17:12 Ozonová díra nad Antarktidou se zacelila v posledních prosincových dnech, vloni však patřila k…

Copernicus: Minulý rok byl dosud nejteplejší v Evropě i ve světě

08.01.2021 09:27 Rok 2020 byl v Evropě nejteplejší za dobu záznamů. Celosvětově se vyrovnal dosud rekordnímu roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama