Hrubé pochybení sudích ve prospěch Sparty, tvrdí šéf komise rozhodčích Tulinger o penaltě na Dukle

Praha - Nejvyšší česká fotbalová soutěž má za sebou další kontroverzní zápas v tomto ročníku. Nedávno se mluvilo o jasném hraní rukou plzeňského útočníka Milana Petržely těsně před tím, než vstřelil vyrovnávací gól proti Zlínu, tehdy chyboval sudí Michal Paták. Nyní se pro změnu mluví o výkonu rozhodčího Tomáše Kocourka během středeční dohrávky 19. kola mezi Duklou a Spartou. Tehdy se udál kontroverzní moment za stavu 1:1 v samotném v závěru a to konkrétně ve 2. minutě jinak tříminutového nastavení. Sudí totiž nařídil v té době penaltu proti Spartě a nikdo tehdy přesně nevěděl za co. Nejprve sudí hráčům prý řekl, že ji nařizuje kvůli nesportovnímu chování ze strany dukelského gólmana Filipa Rady, jenž plácl rukou do hlavy Davida Lafaty, který do něj před tím hned dvakrát kopl, sparťanský forvard se poté svalil, nutno říct, že teatrálně, na zem. Předsedovi rozhodcovské komise Miroslavu Tulingerovi však bylo později večer sudím Kocourkem sděleno, že penalta byla nařízená za ruku, kterou měl hrát domácí obránce Štětina. „Žádná ruka, za níž sudí Kocourek penaltu nařídil, nebyla," řekl Tulinger ve čtvrtek novinářům s tím, že je sudí Kocourek spolu s delegátem tohoto inkriminovaného duelu předvolán na rozhodcovskou komisi, jež zasedá příští týden. Rozhodčí pak byli staženi z nominací.

Duel, jenž se měl původně hrát 29. února, ale byl nakonec odložen kvůli náhlé sněhové nadílce, byl důležitý hlavně pro pražskou Spartu, která hrála ještě o udržení se v boji o ligový titul. Kdyby Sparta tento zápas před důležitým nedělním šlágrem s Plzní nezvládla, s titulem by se musela rozloučit.

Sudí Tomáš Kocourek v závěru středečního malého pražského derby chyboval hned několikrát. V 86. minutě nebyl uznán gól Lukáše Juliše kvůli ofsajdu. To bylo ještě za stavu 1:0 pro Duklu. Tehdy ale vše proběhlo podle pravidel. „Z levé strany zahrává Sparta volný kop, přičemž její obránce Brabec je v ofsajdové pozici. V okamžiku, kdy je míč v blízkosti branky, jde Brabec do souboje s obráncem Dukly. Ofsajd byl signalizován správně, protože hráč Sparty se za dané situace nesmí zapojit do hry a aktivně ji ovlivnit, k čemuž v dané situaci došlo. Rozhodnutí rozhodčích bylo správné," okomentoval tento moment Tulinger.

Ofsajd už však měl sudí pískat v již zmíněné druhé minutě nastavení. V něm se tehdy ocital Jiráček, na kterého zprava centroval Mareček. Jiráček navíc v souboji fauluje Jurendiče, anito nebylo odpískáno. „Jiráček byl zjevně v ofsajdové pozici. To bylo první pochybení asistenta číslo jedna. Zřejmě byl ve špatném pozičním postavení. Jiráček drží soupeře kolem krku pravou ruku, vlastně ho složí k zemi. Tedy další chybně vyhodnocený souboj, což je věc hlavního rozhodčího. Sudí rozhodně měli přerušit hru," řekl Tulinger.

Po následné Jiráčkově hlavičce se míč drazil od bránícího Štětiny ke gólmanovi Radovi. Právě tady měl sudí prý vidět hru rukou. „Štětina hrál ramenem, možná mu míč šel na prsa. Nebyla to žádná ruka. Tudíž penalta nemohla být nařízena za ruku," vysvětloval šéf komise rozhodčích.

Následně se tedy míč objevuje v rukavicích brankáře Filipa Rady, do kterého ale nesmyslně dvakrát konpul David Lafata, jenž se poté ocitne na zemi. Gólman Rada v domění, že je přerušená hra, plácl sparťanského útočníka do hlavy a ten se svalil na zem, jako kdyby mu šlo pomalu o život. „Lafata kopne brankáře do rukou, což je přestupek. Je to faul na brankáře. Měla být přerušená hra. Určitě se však nejednalo o taxativní žlutou kartu. Lafata dohrál souboj, nebyla tam velká intenzita. Šlo o běžný souboj. Nejpozději tady měl být nařízen přímý volný kop ve prospěch Dukly," uvedl Tulinger a pokračoval s vysvětlením, proč gólman Rada za plácnutí do Lafaty neměl dostat červenou kartu: „Měl to být zákrok vyhodnocený žlutou kartou. Není tam brutalita, není tam úder, není tam žádná vysoká intenzita. Je to klukovina brankáře, že ho plácne do čela. Fakt, že se Lafata svalí, to je problém jeho chování, které si musí zodpovědět vůči sobě a jiným lidem."

Psala se už šestá minuta nastavení, když se nakonec kopala penalta, do dukelské branky se musel postavit hráč z pole Vrzal, jenž si vzal na sebe rozlišovák, Dočkal ho ale překonal a sparťanská naděje na ligový titul tak stále žije.

Závěr komise rozhodčích k těmto momentům je následující: „Asistent Peřina měl vidět ofsajd Jiráčka, hlavní sudí Kocourek faul Jiráčka a také kopání Lafaty do brankáře Rady. V tom mu měl pomoci brankový rozhodčí Orel. Neměl zakrytý výhled. To je úloha právě asistentů na brankové čáře. Vyhodnocení úderu Rady je odpovědností hlavního rozhodčího a asistenta na brankové čáře. Je otázka, proč tak dlouho trvalo, než penaltu nařídil. Byla tam prodleva šest vteřin. Do dění se zapojili všichni tři rozhodčí na dané polovině, jednalo se o hrubé ovlivnění zápasu ve prospěch Sparty."

Disciplinárka pak odebrala dukelskému gólmanovi červenou kartu a tak bude Rada k dispozici trenérovi Luboši Kozlovi i o víkendu.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách

Když s příchodem nového roku vstoupili fotbalisté Slovácka do zimní přípravy, seznámili se zároveň s novým asistentem trenéra Ondřeje Smetany Tomášem Poláchem. Ten se tak vrací do fotbalového kolotoče poté, co byl loni dubnu odvolán z pozice hlavního trenéra druholigové Zbrojovky Brno. Tento sedmačtyřicetiletý kouč v Uherském Hradišti nahrazuje Jana Baránka, který v klubu skončil po dvou letech na vlastní žádost.
Fotbal, ilustrační fotografie.

Turbulence v české fotbalové lize. Po víkendu přišly změny na lavičkách Pardubic a Slovácka

Kvůli špatným výsledkům i výkonům z poslední doby se po posledním ligovém víkendu rozhodly hned dva kluby první fotbalové ligy ke změně trenéra. Nejprve se k radikálnímu kroku odhodlaly Pardubice, když s ostravským Baníkem prohrály 2:3 poté, co rozhodující gól padl až v deváté minutě nastavení. I proto Východočeši nadále figurují na předposledním místě v tabulce a klubové vedení sáhlo ke konci spolupráce s Jiřím Saňákem a jeho asistentem Markem Kuličem. Jejich nástupci se stali na pozici hlavního kouče David Střihavka a na pozici asistentů Milan Černý a Tomáš Jablonský. K ukončení trenéra přikročili i na Slovácku po debaklu s Libercem 0:4 a rozloučili se tak s Romanem Westem.

Více souvisejících

Fotbalová 1. liga ČR AC Sparta Praha Fotbal

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 58 minutami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí

Kalifornie čelí mimořádné situaci, kterou odborníci považují za důsledek klimatických změn. Velitel hasičského praporu David Acuna poskytl BBC Radio 4 širší pohled na aktuální požáry a zdůraznil, jak neobvyklé a závažné jsou pro toto roční období. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy