Američtí žalobci: Rusko i Katar uplácely při volbách pořadatelství fotbalových MS

Nové důkazy, které mají k dispozici newyorští žalobci, mají dokazovat, že Rusko i Katar opravdu uplácely některé představitele Mezinárodní fotbalové federace FIFA při volbách pořadatelství světových šampionátů v letech 2018 a 2022. Podle vyšetřovatelů je to i důkaz toho, jak velkou součástí se stalo uplácení ve vedení světového fotbalu během posledního desetiletí.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Mistrovství světa ve fotbale 2018.
doporučujeme

Na začátek připomeňme, že Rusko pořadatelství mistrovství světa roku 2018 získalo tehdy, když ve volbě porazilo hned dvě společná pořadatelství, jednak to Nizozemska s Belgií a jednak také Portugalska se Španělskem. Vedle toho tehdy kandidovala i Anglie. Co se týče Kataru, tak v závěrečném  hlasování porazilo nečekaně USA a získalo to tedy pořadatelství fotbalového MS 2022.

Od počátku kolem těchto voleb provázely spekulace o tom, že se jednalo o uplacené volby, až nyní se tyto spekulace staly důvodem, proč věc řešit u soudu. Newyorští žalobci totiž zveřejnili detaily o zaslání úplatků do kapes pěti předním funkcionářům FIFA před hlasováním. Těmi pěti funkcionáři jsounásledující lidé: bývalý šéf jihoamerické konfederace CONMEBOL Nicolás Leoz, tehdejší předseda Argentinské fotbalové asociace a místopředseda FIFA Julio Grondon či bývalé prezident brazilské federace Rirad Teixeira. Všichni tři měli svými hlasy za peníze podpořit ve volbě Katar.

Pro Rusko a jeho pořadatelství fotbalového MS 2018 pak měl hlasovat tehdejší šéf fotbalové konfederace Severní a Střední Ameriky CONCACAF Jack Werner, jenž si tak za to měl přijít na pět milionů dolarů. Jak jinak než za peníze měl pro Rusko zvednout ruku i dlouholetý člen výkonného výboru FIFA Rafael Salguero z Guatemaly. Ten byl mimochodem už loni za úplatkářství potrestán sedmiletým zákazem činnosti a to poté, co již v roce 2016 přiznal, že bral úplatek při oné volbě pořadatele fotbalového MS 2018. V jeho případě se pak peněz navíc ani nedočkal.

Korumpovat se mělo podle amerických žalobců i v případě americké televizní stanice FOX, která za úplatu měla získat práva na vysílání světových šampionátů 2018 a 2022.

"Kšeftaření a úplatkářství byly v mezinárodním fotbale hluboce zakořeněny a staly se běžnými praktikami. Obžalovaní a jejich kumpáni korumpovali vedení mezinárodního fotbalu úplatky a ilegálními provizemi a byli zapojeni do kriminálních podvodných schémat, která výrazně poškozovala celý fotbal," uvedl k nejnovějším důkazům William F. Sweeney jr., výkonný ředitel FBI v New Yorku.

Výše zmiňovaní funkcionáři FIFA byly už delší dobu známí svými úplatkářskými praktikami. Třeba Leoz zemřel loni v domácím vězení ve své rodné Paraguayi. Teixeira zase pro změnu dostal doživotní zákaz působení ve fotbale, když byl usvědčen z braní úplatků za marketingová práva fotbalových soutěží mezi lety 2006 a 2012.

Za Rusko se k americké žalobě vyjádřil i Putinův mluvčí Peskov. Podle Rusů  jde jen o názor právníků

S nově předloženými důkazy ze strany amerických právníků pak pochopitelně Rusové neztotožňují a obvinění odmítá. „Je to jen názor právníků. Opakovaně jsme uvedli, že naše kandidatura byla transparentní. Už jsme zodpověděli všechny otázky. Jak vyšetřovací komise FIFA, tak médií. Předali jsme všechny potřebné dokumenty. Nemáme co dodat a nebudeme reagovat na pokusy vrhající stín na naši kandidaturu,“ nechal se slyšet Alexej Sorokin, ředitel organizačního výboru MS.

"Čteme zprávy médií. Nechápeme, co mají znamenat. Rusko získalo právo pořádat světový šampionát naprosto legálně. V žádném případě nebylo spojeno s úplatky. To odmítáme. Rusko hostilo nejlepší mistrovství v dějinách, na což jsme hrdí," řekl k tomu mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Připomeňme, že se celý skandál táhne se světovým fotbalem už od roku 2010, kdy se obě tyto kontroverzní volby konaly. Trvalo to však dalších pět let, než se policie odhodlala k zátahu na hotel v Curychu proti vysokým představitelům FIFA. Právě tehdy americké ministerstvo spravdelnosti poprvé veřejnosti odkrylo, jak to bylo s korupci v nejvyšších patrech FIFA.

Kauza tehdy stála post šéfa FIFA Seppa Blattera. Dodejme, že ze 42 obžalovaných bylo dosud 26 uznáno vinnými.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zloději "vybílili" byt slavného fotbalisty. Přišel o peníze, šperky a…

31.05.2020 12:13 O cennosti za více než půl milionu liber (15 milionů korun) přišel útočník Manchesteru City Rijád…

Španělská fotbalová liga začne 11. června. Prvním zápasem po pauze bude…

30.05.2020 11:01 Na datum 11. června se od pátečního večera mohou těšit španělští fotbaloví fanoušci. Tamní…

Anglická Premier League bude pokračovat 17. června, italská Serie A o tři…

28.05.2020 23:06 Další evropské fotbalové TOP soutěže ohlásily datum svého restartu. Ve čtvrtek tak učinili v Anglii…

Po Bundeslize se rozjede další elitní fotbalová liga. Od 8. června začne…

23.05.2020 16:02 I ve Španělsku už vědí, jak dlouho se mají těšit na restart jejich nejvyšší fotbalové soutěže.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy