Letní olympijské hry v roce 2032 se bude konat v australském Brisbane, rozhodl MOV

Krátce před zahájením letošních Letních olympijských her v Tokiu delegáti Mezinárodního olympijskéhob výboru (MOV) na svém zasedání právě v japonské metropoli rozhodli o tom, že Letní olympijské hry v roce 2032 se budou konat na jižní polokouli a to konkrétně v australském Brisbane. To bylo jediným kandidátem a již v červnu právě toto město doporučil dlegátům výkonný výbor MOV.

Na rozdíl od předešlých voleb pořadatele oympijských her se tentokrát volilo jiným systémem, jenž byl změněn za účelem snížení nákladů na přípravu projektů a kampaně uchazečů. Volební procedura tak tedy je kratší než bývala, což tak umožňuje více času na přípravu pro zvoleného pořadatele dané olympiády.

O pořádání Letních olympijských her v roce 2032 měli sice zájem třeba Budapešť, Dauhá, Indonisie či německá oblast Porýní a Porúří, nakonec se ale jediným kandidátem stalo právě australské město Brisbane, pro nějž hovořilo především to, že hned několik sportovišť už tam již stojí, navíc v době konání Her by tam mělo být příjemné počasí a v minulosti už si vyzkoušelo pořádat velké sportovní akce. Před třemi lety se zde třeba konaly Hry Commonwealthu.

V únoru získalo Brisbane statut "preferovaného uchazeče", díky čemuž tak mělo větší šanci na zisk pořádání olympiády než ostatní zájemci. Až středeční hlasování delegátů MOV v Tokiu definitivně rozhodlo o tom, že Brisbane se skutečněstane pořadatelem Her za jedenáct let. "Víme, jak v Austrálii uspořádat úspěšné Hry," nechal se slyšet před delegáty MOV samtný australský premiér Scott Morrison.

Přenos z volebního zasedání delegátů v Tokiu sledoval lidé v Brisbane na velkoplošné obrazovce a to i přesto, že před volbou bylo víceméně jasné, že právě Brisbane bude pořadatelem dalších Her. "Je to historický den nejen pro Brisbane a Queensland, ale pro celou zemi. Olympijské hry mohou pořádat jen globální velkoměsta, takže to odpovídá významu, jaký má Brisbane v tomto regionu i celém světě," radoval se po volbě premiér Morisson.

V sam,otném MOV mělo Brisbane velikou oporu v osobě viceprezidenta Johna Coatse, jenž je taktéž Australan. "Olympijské hry v Brisbane budou v těch nejpečlivějších, nejvděčnějších a nejnadšenějších rukou. Mohu sportovcům z celého světa slíbit – nabídneme vám nezapomenutelnou zkušenost," uvedl po volbě Coats. Ten už v době Her v Brisbane vesvé funkci nebude, neboť ji bude muset kvůli všěku za tři roky opustit.

Radost pak neskrýval starosta Brisbane Adrian Schrinner. "Brisbane si prošlo mnohým, čelilo přírodním katastrofám a povodním, ale vždycky mělo odhodlání a ambice. Tohle je nová éra pro Brisbane, ale také nová éra pro olympijské hnutí," uvedl.

V Austálii se tak budou konat Hry po 32 letech, neboť naposledy v roce 2000 se konaly Letní olympijské hry na tomto kontinentu, konkrétně pak v Sydney. V roce 1956 se pak sportovci pod pěti kruhy sešli v Melbourne a Austrálie se tak stane po USA druhou zemí, ve které se bude letní olympiáda konat ve třech různých městech.

Australský ministr sportu Richard Colbeckdoufá, že blížící se Hry v Brisbane budou motivací pro současné mladé sportovce. "Chtěl bych vzkázat mladým Australanům, kteří sedí na gauči a chtějí být sportovci, že šance závodit na domácí půdě v Brisbane 2032 je jejich," řekl konkrétně.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Více souvisejících

olympiáda

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy