Běžecké lyžování v Česku na vzestupu. Na SP na Vysočině se dvě Češky dostaly do patnáctky

Do Nového Města na Moravě se opět vrátil Světový pohár v běhu na lyžích a hned první závodní den tohoto podniku nejen že navnadil české fanoušky na další závody, které se ještě o tomto víkendu ve Vysočina Areně budou konat, ale především potvrdil, že hlavně mezi ženami se začíná českému běžeckému lyžování opět dařit. Česká jednička mezi ženami Kateřina Razýmová v Novém Městě na Moravě pouze potvrdila, že tato sezóna ji zastihla ve velice slušné formě a nakonec taó tak byla ona, která uzavírala elitní desítku po závodě na 10 kilometrů volnou technikou. V první patnáctce to však nebylo jediné české jméno. Životní závod před domácím publikem totiž ještě zajela Kateřina Janatová, která se nakonec umístila na třináctém místě. Na čele závodu se žádné překvapení nekonalo. Nejlépe tento závod zvládla Norka Therese Johaugová, tedy dosavadní vedoucí žena seriálu Světového poháru. V cíli byla o půl minuty dříve než druhá Ruska Natalja Něprjajevová. Třetí pak sdkončila další norská reprezentantka Heidi Wengová.

Běh na lyžích (ilustrační foto)
doporučujeme

Ve startovním poli se poprvé od svého odstoupení z Tour de Ski konajícího se na přelomu loňského a letošního roku představila největší česká hvězda současného běžeckého lyžování a tudíž i největší tahák pro české sprotovní fanoušky v Novém Městě na Moravě Kateřina Razýmová. Praktcky hned od startu se průběžně v závodě pohybovala kolem desátého místa a nakonec tedy i desáté místo obsadila. Počtvrté v sezóně se tak dokázala dostat do elitní desítky. "Kolem desátého místa je to skvělé," říkala po závodě očividně šťastná Razýmová, která před závodě cítila velkou nervozitu. "Neskutečně, až do druhého kilometru to bylo pekelné. Měla jsem svázané nohy, ale pak se to rozjelo a už se pocity jenom zlepšovaly," prozradila.

Také připomněla slušný počet fanoušků, který závodnice přišel podpořit a že jich přišlo dost, tak to bylo znát nejen v hledišti, ale především pak podél tratě. Ovšem právě to jí možná ze začátku brzdilo. "Řekla bych, že mi to paradoxně trošku uškodilo, ale od druhého kilometru jsem jela ve vlastním světě, jak jsem chtěla, a už to bylo dobré," řekla Razýmová.

To její mladší kolegyně Janatová naopak byla za takovou kulisu ráda už od samého počátku. "Není náhoda, že se mi to povedlo tady. Táhli mě a atmosféra byla úžasná," zářila po životním výsledku Janatová, která se sama sebe považuje spíše za sprinterku. "Proto jsem tohle nečekala a překvapilo mě to," uvedla teprve dvaadvacetiletá závodnice.

V bodované třicítce se pak žádné další Češky už ale neobjevily. Ani další česká běžecká naděje Barboře Havlíčkové, která i kvůli problémům s holeněmi, jež cítila hlavně při bruslařské technice, nakonec skončila až na šedesáté pozici.

Třiačtyřicátá pak skončila Petra Nováková, která stejně jako Razýmová odstoupila z letošní Tour de Ski a to kvůli nachlazení. "Trápila jsem se od začátku až do konce. Chtěla jsem to dojet, nevzdat, ale bylo to těžké," řekla pak po závodě.

Závody SP v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě (18.1.2020):

Ženy - 10 km volně:

1. Johaugová (Nor.) 23:51,6
2. Něprjajevová (Rus.) -32,7
3. H. Wengová (Nor.) -40,3
4. Digginsová (USA) -48,5
5. Hagaová -48,8
6. Östbergová (obě Nor.) -49,7
7. Pärmäkoskiová (Fin.) -51,0
8. Lundgrenová -58,1
9. Anderssonová (obě Švéd.) -1:04,3
10. Razýmová -1:07,6

...

13. Janatová -1:17,
43. Nováková -2:34,1
49. Schützová -2:49,0
53. Hynčicová -3:24,8
54. Sixtová -3:29,3
58. Moravcová -3:55,5
60. Havlíčková -4:05,4
62. Holíková (všechny ČR) -4:52,3

Průběžné pořadí SP (po 18 z 38 závodů):

1. Johaugová 1309
2. H. Wengová 902
3. Něprjajevová 859
4. Jacobsenová (Nor.) 699
5. Digginsová 694
6. Maubetová Bjornsenová (USA) 611

...

26. Razýmová 184
39. Janatová 94
44. Nováková 67
75. Beranová (ČR) 15

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dubovská bude na finské Levi vzpomínat v dobrém. Ve slalomu skončila…

22.11.2020 15:44 Skvělý start do nové sezóny Světového poháru v alpském lyžování si o tomto víkendu připsala na své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama