Povedené narozeniny Ester Ledecké. Nejprve vítězství v super- G, pak jedenáctá ve sjezdu

V době, kdy letošní sezóna Světový pohár ve sjezdovém lyžování dospěl ke svému závěru, se česká lyžařka Ester Ledecká dostala do takové formy jako v době před jejím posledním zraněním a následných dvou operací klíční kosti. V pátek v rakouském Saalbachu totiž zaznamenala první vítězství v super-G v rámci Světového poháru od únoru 2022, kdy naposledy v této disciplíně triumfovala v Crans Montaně. V sobotu, v den svých 29. narozenin, pak zase pro změnu zaznamenala své nejlepší umístění ve sjezdu v této sezóně a to, když v rakouském středisku skončila na 11. místě.

Začněme postupně nejprve pátečním závodem v superobřím slalomu. Zde Ledecká navázala na svou stoupající formu posledních týdnů a po posledním třetím místu z norského Kvitfjellu nyní v rakouském Saalbachu hned triumfovala. Česká reprezentantka vyjela na trať jako osmá závodnice v pořadí a když dojela do cíle, byla o 45 setin rychlejší než dosud vedoucí Němka Kira Weidleová. Povedlo se jí to především díky výtečně projeté spodní části trati. Na její čas pak tehdy neměly ani Švýcarka Lara Gutová-Behramiová, jinak už jistá celková vítězka Světového poháru v této disciplíně, ani Cornelia Hütterová, jež také měla blízko k celkovému triumfu a tudíž k zisku malého křišťálového glóbu za tuto disciplínu.

Ledeckou neporazila nakonec ani Italka Federica Brignoneová, která ve výsledku ztratila na českou lyžařku pouhých 28 setin sekundy. Na třetí stupínek po tomto závodě vystoupala Kajsa Vickhoff Lieová z Norska, která zaostala o další dvě setiny. 

"Tak nějak jsem si to představovala. Jsem hlavně ráda, že už mám veškerou svoji sílu zpátky, že můžu jezdit tak, jak jsem zvyklá, a můžu předvést jízdu, kterou bych chtěla. Moc si vážím toho, že už se cítím dobře. Hlavně musím i poděkovat celému svému týmu. Opravdu jsem moc vděčná, že je všechny mám a mohla jsem jim dát aspoň takový malý dáreček i já," citují slova Ledecké servery iSport.cz a iDnes.cz. "Nejvíc jsem asi získala ve střední pasáži. Tam to bylo takové skoro obřákové – zleva doprava. Snažila jsem se jet co nejčistěji a hnát do dolů. Myslím, že jsme s Franzem (Gamperem) a Tomášem (Bankem) udělali skvělou prohlídku. Jsem ráda, že je tu mám. Poradili a teď můžeme všichni slavit," pokračovala pražská rodačka.

Pro Gutovou-Behramiovou tak páteční výsledek znamenal, že kromě toho, že celkově triumfovala ve Světovém poháru, tak kromě malého křišťálového glóbu z obřího slalomu získala i ten ze super-obřího slalomu.

V sobotu byla Švýcarka blízko i k celkovému triumfu ve sjezdu, ale finálový závod v Saalbachu pokazila na tolik, že v něm skončila až sedmnáctá. Dala tak šanci ostatním pronásledovatelkám, především pak Rakušance Cornelii Hütterové. Ta toho dokázala využít beze zbytku, neboť se svým startovním číslem 12 dokázala celý závod vyhrát. Na stupně vítězek tohoto sjezdu pak Hütterovou doprovodily ještě druhá Slovinka Štuhecová a třetí Italka Delagová. "Cornelia dneska byla jasně lepší. Abyste vyhráli Světový pohár, musíte být nejlepší celou sezonu a dokázat se přizpůsobit všem možným typům sněhu. Já se s tím dneska trápila a přišla o pohár. Nic není nikdy předem dáno," uznala Gutová-Behramiová po závodě v rozhovoru pro televizi RAI, že na celkový triumf ve sjezdu zkrátka neměla, když na Hütterovou v tomto závodě ztratila 1,89 sekundy.

Na Hütterovou pak ztratila 1,31 sekundy nakonec jedenáctá Ledecká, ktreána trať vjela coby devatenáctá v pořadí a pro kterou to ale byl nejlepší výsledek ve sjezdu v této sezóně. I proto ji mrzel po závodě konec sezóny. "Je trochu škoda, že sezona končí. Mám teprve pocit, že se zahřívám. Ale jsem určitě ráda. Hlavně za to, že jsem jela jízdu, jakou jsem chtěla jet. Neudělala jsem moc chyb. To, co jsem chtěla udělat, tak jsem udělala," nechala se narozeninová oslavenkyně slyšet po závodě.

V něm tedy skončila o místo hůře než při středečním tréninku. "Dnešní počasí si s námi pohrálo. Každý měl jiný vítr. Foukalo to zepředu, zezadu, ze stran. Na rovině jsem cítila hodně silný protivítr. Bohužel to nemůžu porovnat s jinými holkami, které tam jely. Někdo mohl mít pocit, že to mohlo být třeba lyžemi, ale ne, ty jely výborně. Dneska mi počasí nepomohlo. Tak to ale někdy je, jsme outdoorový sport," hodnotila Ledecká podmínky na trati.

V cílovém prostoru se však dočkala překvapení od fanoušků, kteří ji zpěvem přáli k narozeninám. "Bylo to strašně milé. Nic takového jsem nečekala. Většinou jsem hlavou ještě někde na trati, ale tohle mě hezky probudilo," dodala Ledecká.

Dodejme pak, že sjezdový závod v Saalbachu byl posledním závodem v rámci Světového poháru v kariéře norské reprezentantky Ranghildy Mowinckelové.

Výsledky super-G žen v Saalbachu (22.3.2024): 

Ženy: 1. Ledecká (ČR) 1:15,94, 2. Brignoneová (It.) -0,28, 3. Lieová (Nor.) -0,30, 4. Venierová -0,35, 5. Hütterová (obě Rak.) -0,43, 6. Weidleová (Něm.) -0,45

Konečné pořadí superobřího slalomu (po 9 závodech): 1. Gutová-Behramiová (Švýc.) 576, 2. Brignoneová 546, 3. Hütterová 516, 4. Venierová 380, 5. Lieová 337, 6. Ledecká 287

Průběžné pořadí SP (po 38 z 39 závodů): 1. Gutová-Behramiová 1716, 2. Brignoneová 1552, 3. Shiffrinová (USA) 1409, 4. Hectorová (Švéd.) 922, 5. Hütterová 813, 6. Vlhová (SR) 802, ...26. Ledecká 350, 62. Dubovská 113, 115. Jelínková (obě ČR) 9

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Saalbachu (Rakousko) – (23.3.2024):

Ženy – sjezd: 1. Hütterová (Rak.) 1:45,08, 2. Štuhecová (Slovin.) -0,17, 3. Nicol Delagová (It.) -0,49, 4. Agerová -0,50, 5. Venierová -0,62, 6. Puchnerová (všechny Rak.) -0,63, ...11. Ledecká (ČR) -1,31

Konečné pořadí sjezdu (po 8 z 8 závodů): 1. Hütterová 397, 2. Gutová-Behramiová (Švýc.) 369, 3. Goggiaová (It.) 350, 4. Venierová (Rak.) 346, 5. Brignoneová (It.) 281, 6. Fluryová (Švýc.) 275, ...23. Ledecká 87

Konečné pořadí SP (po 39 z 39 závodů): 1. Gutová-Behramiová 1716, 2. Brignoneová 1581, 3. Shiffrinová (USA) 1409, 4. Hectorová (Švéd.) 922, 5. Hütterová 913, 6. Vlhová (SR) 802, ...23. Ledecká 374, 62. Dubovská 113, 115. Jelínková (obě ČR) 9

Související

Ester Ledecká

Ester Ledecká přepisuje historii. Po bronzu z lyžařského sjezdu má zlato ze snowboardingu

Česká zimní sportovní královna Ester Ledecká potvrdila, že se jí tak neříká náhodou. Zase jednou totiž přepisovala svým výkonem historii a stala se tak nesmrtelnou. Přestože už letos jednu medaili z mistrovství světa má, ve čtvrtek se jí podařilo získat další medaili z dalšího letošního mistrovství světa. Jak známo, v únoru v rakouském Saalbachu získala ve sjezdu v rámci světového šampionátu v alpském lyžování bronzovou medaili (což byla první medaile z MS v historii pro nějakého českého alpského lyžaře), nyní na ni navázala na mistrovství světa ve snowboardingu, tedy v druhém zimním sportu, který tento sportovní fenomén provozuje. Stalo se tak v paralelním obřím slalomu ve švýcarském Svatém Mořici, který s přehledem ovládla a stala se tak mistryní světa.
Ester Ledecká

Ester Ledecká si z MS poprvé odváží medaili

Ester Ledecká se dočkala svého premiérového cenného kovu na mistrovství světa v alpském lyžování. V rakouském Saalbachu si dojela pro bronzovou medaili ve sjezdu a potvrdila tak svůj status všestranné sportovkyně, která dokáže konkurovat světové elitě nejen na snowboardu, ale i na lyžích.

Více souvisejících

Ester Ledecká

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

včera

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem

Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu

Americký prezident Donald Trump se ocitá pod nebývalým tlakem v souvislosti s obnoveným zájmem o aféru kolem Jeffreyho Epsteina, která nabývá nových rozměrů. Zatímco Bílý dům se snaží udržet pozornost veřejnosti na domácích i zahraničních úspěších vlády, stín sexuálního delikventa a finančníka Epsteina visí nad Trumpem jako temné memento.

včera

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.

včera

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022).

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi

Denys Šmyhal, který stál v čele ukrajinské vlády od roku 2020, oficiálně oznámil svou rezignaci. Parlament má července hlasovat o odvolání jeho kabinetu, přičemž hned následující den by se mělo rozhodovat o jmenování nové vlády. Změna přichází v době, kdy Ukrajina nadále čelí rozsáhlé ruské invazi a hledá nové impulzy k efektivnímu řízení státu.

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?

Ruská státní agentura pro statistiku Rosstat v posledních měsících postupně přestala zveřejňovat téměř všechna důležitá demografická data. Mezi květnem a červencem zmizely nejprve měsíční údaje o počtech narození, úmrtí, sňatků a rozvodů. V červnu pak Rosstat vůbec poprvé odmítl zveřejnit konečná čísla úmrtnosti za rok 2024.

včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

včera

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

včera

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

včera

Umělá inteligence Grok

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

včera

Donald Trump

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti

Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.

včera

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem

Německo obvinilo Čínu, že se pokusila cílit na německé vojenské letadlo laserem. Ten měl být vystřelen z válečné lodi. Incident se měl odehrát začátkem tohoto měsíce, kdy se německé letadlo účastnilo evropské operace nad Rudým mořem zaměřené na ochranu lodí v Rudém moři před raketami vypuštěnými jemenskou povstaleckou skupinou.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy