Po prvních dvou závodech 1:1, čekal se další vývoj bitvy o korunu krále F1, byť se sezóna teprve rozebíhá. Nakonec z toho bylo drama až do samého konce, třebaže o vítězi bylo rozhodnuto už ve dvou třetinách závodu.
Portugalská trať, v minulém ročníku značně oblíbená, přivítala smečku F1 slunečný a větrným počasím. Piloti už si během tréninku a kvalifikace zvykli, nastoupili ke startu ve velmi zajímavém pneumatikovém rozložení: z první desítky startovali na měkké směsi Sainz jr., Ocon, Norris, Gasly a Vettel, k nim se pak ještě připojil Kimi Räikkönen a Stroll. Ostatní zvolili středně tvrdé pneumatiky.
Bottas po startu první místo obhájil, za Sainze se propadl Pérez, ale jinak se startovní pole drželo v pořadí z kvalifikace. Ovšem jen do konce prvního kola. Na cílové rovince se Kimi Räikkönen "potkal" s levým zadním kolem týmového kolegy Giovinazziho, zničil si přední spoiler, který se mu dostal pod kola, takže bez možnosti zatáčet doplachtil do první zatáčky. Vedení závodu ihned vyslalo na trať safety car - důvodem nebyl Finův odstavený vůz, nýbrž cílová rovinka zasypaná úlomky, takže první dva průjezdy v režimu SC museli piloti absolvovat skrz boxovou komunikaci.
Od 7. kola už se zase jelo naplno a překvapivě to byl Hamilton, kdo se nechal překvapit dravě jedoucím Verstappenem, který velmi citlivě načasoval útok a na konci rovinky už se dostal před Hamiltona. Formace Mercedes-Red Bull-Mercedes se držela pohromadě do desátého kola. Max ve snaze načasovat dobře útok na Bottase v poslední zatáčce lehce sklouzl a ačkoliv tato chyba nebyla nijak velká, Hamilton ji okamžitě využil a s použitím DRS Holanďana zdolal. Dále se pak přibližoval k týmovému kolegovi a ve 20. kole na stejném místě získal vedoucí pozici. Stačilo mu pár kol, aby oběma vozům poodskočil - Bottas se sice snažil, ale na Verstappena nestačil.
Strategické karty tentokrát neměly dost trumfů. Verstappen zastavil první (36. kolo) a po výměně o délce 2,3 vteřiny se vrátil na trať na nejtvrdší směsi. Bottas zamířil do boxů o kolo později a v jeho neprospěch nejspíš hrála roli pomalejší práce mechaniků (3,3 s). Sice vyjel ještě před Verstappenem, ale nezahřáté pneumatiky, smyk ve třetí zatáčce ho dostaly do nevýhodné pozice a Holanďan ještě před zatáčkou Torre Vip opět zaujal druhé místo. Hamilton měnil za 2,5 s. v 38. kole a s poměrně slušným náskokem se vrátil před dvojicí Verstappen-Bottas. V čele se tým Red Bull snažil co nejdéle udržet Péreze jako možnou závoru pro Hamiltona, ale ten velice rychle ztrátu 12 vteřin zlikvidoval a v 51. kole Mexičana bez problémů zdolal. Ihned poté Sergio absolvoval výměnu a netrvalo dlouho, aby na měkké směsi zajel nejrychlejší kolo.
Co se nepovedlo v závodě, stihlo se v posledních třech kolech. Asi deset kol před koncem hlásil Bottas klesající výkon, nejspíš šlo jen o epizodní záležitost, ale ta znamenala, že se jeho ztráta 1,2 s na Verstappena natáhla na necelých 5 vteřin. Proto byl týmem povolán tři kola před koncem do boxů, ačkoliv měl na Péreze najeto jen 28 vteřin, aby na čerstvé měkké směsi odebral Red Bullu prémiový bod. Jenže Hornerova parta kontrovala o kolo později zamířil k mechanikům i Verstappen. Bottas sice uhájil pozici a v předposledním kole skutečně vystřihl doposud nejlepší čas, ale nakonec se na chvíli smál Max - v posledním kole dokázal o několik setin Finovu snahu smazat a vydolovat dost možná velmi důležitý bod. Po závodě mu ovšem ztuhly rysy, když se od komisařů dočkal anulace svého "extrabodového" výkonu.
McLareny nadále potvrzují solidní výkony a Norris po počátečním duelu s Pérezem zaujal páté (po určitou část závodu virtuální) místo, na něž se po výměně pneumatik ve 23. kole postupně vracel. Ve své podstatě o něj nemusel zvlášť usilovat ani se o něj obávat. Ricciardo se postupně prokousával z nelichotivé pozice a svou zástávku v boxech absolvoval jako předposlední ve 42. kole. Protože měli mechanici potíže s předním zvedákem, natáhl se pobyt v boxu na 4,8 vteřiny a Daniel se dostal na trať opět na nebodované pozici, ale postupně si poradil s Gaslym (48. kolo), poté se neubránil Alonsovi, ale dvě kola před cílem si poradil se Sainzem a mohl slavit malý comeback.
Modré Alpiny se probraly ze zimního spánku. Ocon se celý závod spolehlivě držel ve druhé pětce, i když si oproti startu poněkud pohoršil. Nakonec se k němu přidal Alonso, rovněž poměrně pozdě měnící pneumatiky, jenž měl velmi silný závěr závodu: ve 49. kole mu nestačil Gasly, pak zdolal Ricciarda (51.), Sainze jr. (68.) a postaral se o druhé umístění modrých vozů na bodovaných příčkách - ovšem na rozdíl od předchozího závodu skutečně dosaženého na trati.
Zpočátku byl u Ferrari lepší Sainz jr., jemuž se po startu zdařilo zdolat Péreze, ale po restartu Španěl spadl ze čtvrté na sedmou příčku, protože v druhé zatáčce před ním nečekaně zabrzdil Pérez a Španěl se tím propadl až za Norrise. Dál se pro něj závod nevyvíjel dobře. Stavěl ve 22. kole a dostal žlutou směs, která mu ke konci závodu evidentně odcházela. Ve 38. kole pustil před sebe týmového kolegu a pak už se jen propadal, pohříchu v předposledním kole až mimo body - postupně ho zdolali Ocon (44. kolo), Alonso (58.), Ricciardo (64.) a kolo nato i Gasly. Leclerc měnil pneu o čtyři kola později (26.) a přestože mechanici měli problémy s pravým zadním kolem (výměna za 3,4 s), na bílé směsi se mu dařilo výrazně lépe - o žádnou pozici nepřišel a uhájil místo za Norrisem.
Propad zaznamenal Aston Martin - Stroll se sice na trati jako poslední Mohykán na červeně označených pneumatikách udržel až do 40. kola a díky tomu se vyšvihl až do středu první desítky, ale poté spadl mimo body a navíc jej v posledním kole ve vzájemném duelu předstihl Vettel.
Hassy se alespoň částečně zviditelnily, ovšem jestliže Mazepin dostal trest pět vteřin za nerespektování modrých vlajek, když se v zatáčce 3 pletl do cesty tehdy vedoucímu Pérezovi, Mick Schumacher v závěru závodu svedl pohledný duel s Nicholasem Latifim, který v jeho prospěch rozhodlo Kanaďanovo probrždění v 63. kole - stalo se tak v Lagos.
Hamilton se tedy mírně odpoutal od Maxe Verstappena a můžeme rovněž konstatovat, že Bottas přes sebevědomé řeči před sezónou opět tahá za kratší konec, a také se na jeho voze objevují drobné, přesto však dost důležité potíže.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 37 minutami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 38 minutami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 45 minutami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 1 hodinou
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 1 hodinou
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 2 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 2 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 3 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 4 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 4 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
před 6 hodinami
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
včera
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
včera
Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší
včera
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
včera
Bláznivé počasí očima meteorologů. Na konci týdne přijde další zvrat
včera
Princ Harry na tetovacím křesle. Nové video má své vysvětlení
včera
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
včera
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
včera
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Zdroj: David Holub