Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.
Přestože Starmerovi osobní vztahy s lídry EU jsou podle všeho pozitivní, řadu problémů způsobují neshody ohledně víz pro mladé lidi, spory o rybolov a žaloba, kterou proti Británii podala Evropská komise. Aby se jednání opět posunula správným směrem, Starmer naplánoval sérii cest do Bruselu, včetně klíčového summitu EU a Spojeného království v první polovině roku 2025.
Britský ministr pro brexit Nick Thomas-Symonds oznámil, že se hodlá pravidelně scházet se svým evropským protějškem Marošem Šefčovičem, přibližně každé dva týdny. Cílem je posunout jednání do „nové fáze“ a dosáhnout konkrétních výsledků.
Jedním z hlavních témat jednání má být možné obranné partnerství mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Podle vysokého představitele EU jde o oblast, kde mají obě strany největší šanci na dohodu. „Vidíme velký potenciál v posílení obranné spolupráce s Británií,“ uvedl zdroj z EU. První klíčová schůzka na toto téma je naplánována na 3. února.
Jedním z hlavních bodů sporu je návrh na zavedení programu pro mobilitu mladých lidí. Ten by umožnil mladým Britům a Evropanům snadnější získání víz pro krátkodobý pobyt na druhé straně Lamanšského průlivu. Zatímco v Bruselu je tento návrh vnímán jako důležitý krok k obnovení vzájemné důvěry, britská vláda je k němu skeptická. Labouristé se obávají, že by program mohl být vnímán jako návrat k volnému pohybu osob, což je v Británii stále politicky citlivé téma. Starmer uvedl, že jeho vláda nemá v plánu obnovovat volný pohyb osob, ale je ochotna o programu jednat.
Podobné problémy se týkají i rybolovu. EU požaduje rozšířený přístup pro evropské rybářské flotily, což je další citlivé téma pro britské euroskeptiky. Na druhé straně Londýn požaduje lepší podmínky pro britské zemědělské produkty, což by ale znamenalo přijetí většího dohledu Evropského soudního dvora.
Starmer čelí kritice ze strany britských euroskeptiků, kteří ho obviňují z „zrady brexitu“. Toryovská opozice, vedená Kemi Badenoch, se ostře vymezila proti jakýmkoliv ústupkům EU a označila Starmerovy snahy o reset za plán na „odevzdání těžce vybojovaných brexitových svobod“. Zároveň ale roste nespokojenost i na straně EU. Poslanci Evropského parlamentu kritizovali Británii za nedostatek konkrétních závazků a varovali, že reset by mohl být „pouze rétorickým cvičením“.
Jednání mezi Londýnem a Bruselem budou pokračovat s cílem dosáhnout hmatatelného pokroku před plánovaným summitem EU a Spojeného království. Přesné datum tohoto setkání zatím nebylo stanoveno, stejně jako jeho formát. Summit by měl být významnou příležitostí k redefinici vztahů mezi oběma stranami, ale zatím není jasné, zda se podaří překonat všechny překážky.
Pro Starmera je zlepšení vztahů s EU jednou z priorit jeho vlády. Úspěch nebo neúspěch jeho „resetu brexitu“ může mít zásadní dopad na budoucí politický vývoj v Británii i na její postavení na mezinárodní scéně.
Související

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate
Velká Británie , EU (Evropská unie) , Brexit
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
před 2 hodinami

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
před 3 hodinami

Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
včera

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
včera

Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač
včera

Rakušané sahali po senzaci, nakonec ale Švédy neporazili. Němci deklasovali Maďary
včera

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí
včera

Proč má svět prvního amerického papeže? Do konkláve zasáhl i Trump, ale jinak, než by si přál
včera

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor
včera

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT
včera

Kanaďané potvrdili proti Slovinsku roli favorita, Kazachstán se raduje po výhře nad Norskem
včera

Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra
včera

Finové překvapení z loňska nedopustili, Švédové a Američané si se svými soupeři poradili
včera

Mimořádná zpráva Příměří bude na Ukrajině od pondělí, shodl se Kyjev s Trumpem a koalicí ochotných. Pokud ne, Rusko za to zaplatí
včera

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump
včera

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula
včera

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt
včera

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
včera

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo
včera
Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky
Jen několik hodin poté, co se nový papež Lev XIV. objevil na balkoně baziliky svatého Petra a poprvé pozdravil tisíce shromážděných věřících, se vrátil do svého dosavadního domova – paláce Sant'Uffizio. Tam ho přivítal nadšený zástup zaměstnanců a bývalých kolegů, kteří mu srdečně gratulovali. Mladá dívka mu předala Bibli, aby ji požehnal a podepsal. „Samozřejmě – i když si budu muset zkusit nový podpis,“ řekl s úsměvem papež. „Ten starý už mi nebude k ničemu.“
Zdroj: Libor Novák