Peking bude v roce 2022 hostit Zimní olympijské hry

Kuala Lumpur - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) rozhodl v pátek v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpur o tom, že čtyřiadvacáté Zimní olympijské hry které se budou konat v roce 2022, budou mít své dějiště v Pekingu. Čínská metropole se stal první v historii kam po letních hrách, které se tam konaly v roce 2008, zavítají i hry zimní. Soupeřem Pekingu bylo kazašské Almaty a zatímco Peking získal od delegátů MOV 44 bodů, Almaty 40.

Samotnou volbu pořadatele těchto Zimních olympijských her však provázely problémy a to technického rázu. Mělo se totiž vůbec poprvé v  historii hlasvat elektronicky, ovšem nakonec se stejně vrátilo k tradičním papírovým lístkům. "Nepřekvapilo mě to, protože delegáti vraceli jeden tablet za druhým. Proto jsem rozhodl, že se vrátíme ke klasickému hlasování," řekl své k tomuto problému samotný předseda MOV Thomas Bach.

V Kuala Lumpur byl u volby přítomen i předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, jenž následně okomentoval výsledek volby. "Pro Peking to bude zcela nová zkušenost, tradici v zimních sportech nemá. Nicméně jsem přesvědčen, že hry zvládne zorganizovat na vysoké úrovni. Číňané to dokázali už v roce 2008. Vědí, co taková akce obnáší, to je také jejich velká výhoda."

Čínské hlavní město bylo před volbou favoritem, hrálo pro něj to, že je jednak jednou z nejvlivnějších zemí na světě a jednak také to,  že má s pořadáním velkých sportovních akcí zkušenosti. Menší nevýhodou může být to, že oblast, kde by se měly konat lyžařské discplíny se nachází 200 kilometrů od centra her, tedy od Ptačího hnízda v Pekingu, kde se budou konat jak slavnostní zahájení, tak i slavnostní zakončení her. Výhoda pro Čínu zase může být v tom, že se využije hned sedm areálů z letních her, kterých je v zemi celkem 14. "V Pekingu si MOV vybral jistotu. Myslím, že nikdo nevěřil, že by výsledek byl tak těsný," okomentoval volbu britský místopředseda MOV Craig Reedie.

V Číně neskrývali nadšení. "Dnešní den vejde do historie. Poprvé v historii bude jedno město hostit letní i zimní olympiádu, něco takového tady 120 let nebylo. Jsme nadšení," řekl pekingský starosta Wang An-šun. "Už jsem vyměnil kolečkové brusle a začal se učit bruslit na ledě. Docela mi to jde," řekl předseda Čínského olympijského výboru Liou Pcheng.

Přesto, že Peking se zdá být dobrou volbou vzhledem k výše uvedeným důvodům a ohlasům na tuto volbu, existují i kritici, kterým vadí především vnímání lidských práv v této vlivné asijské zemi. "Olympijské motto 'rychleji, výš a silněji' perfektně vystihuje útok čínské vlády na společnost: v rekordním čase je zatýkáno víc mírových aktivistů a jsou drženi v drsnějších podmínkách. Lidská práva jsou v Číně překážkou a MOV o ni zakopl..." řekla Sophie Richardsonová, šéfka organizace Human Rights Watch.

Dodejme, že původně se o pořadatelství těchto her usilovaly i čtyři evropské destinace. A to Oslo, Stockholm, Lvov a Krakov. V případě Krakova se navíc jednalo o polsko-slovenský projekt.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Více souvisejících

olympiáda

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy