Kuala Lumpur - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) rozhodl v pátek v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpur o tom, že čtyřiadvacáté Zimní olympijské hry které se budou konat v roce 2022, budou mít své dějiště v Pekingu. Čínská metropole se stal první v historii kam po letních hrách, které se tam konaly v roce 2008, zavítají i hry zimní. Soupeřem Pekingu bylo kazašské Almaty a zatímco Peking získal od delegátů MOV 44 bodů, Almaty 40.
Samotnou volbu pořadatele těchto Zimních olympijských her však provázely problémy a to technického rázu. Mělo se totiž vůbec poprvé v historii hlasvat elektronicky, ovšem nakonec se stejně vrátilo k tradičním papírovým lístkům. "Nepřekvapilo mě to, protože delegáti vraceli jeden tablet za druhým. Proto jsem rozhodl, že se vrátíme ke klasickému hlasování," řekl své k tomuto problému samotný předseda MOV Thomas Bach.
V Kuala Lumpur byl u volby přítomen i předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, jenž následně okomentoval výsledek volby. "Pro Peking to bude zcela nová zkušenost, tradici v zimních sportech nemá. Nicméně jsem přesvědčen, že hry zvládne zorganizovat na vysoké úrovni. Číňané to dokázali už v roce 2008. Vědí, co taková akce obnáší, to je také jejich velká výhoda."
Čínské hlavní město bylo před volbou favoritem, hrálo pro něj to, že je jednak jednou z nejvlivnějších zemí na světě a jednak také to, že má s pořadáním velkých sportovních akcí zkušenosti. Menší nevýhodou může být to, že oblast, kde by se měly konat lyžařské discplíny se nachází 200 kilometrů od centra her, tedy od Ptačího hnízda v Pekingu, kde se budou konat jak slavnostní zahájení, tak i slavnostní zakončení her. Výhoda pro Čínu zase může být v tom, že se využije hned sedm areálů z letních her, kterých je v zemi celkem 14. "V Pekingu si MOV vybral jistotu. Myslím, že nikdo nevěřil, že by výsledek byl tak těsný," okomentoval volbu britský místopředseda MOV Craig Reedie.
V Číně neskrývali nadšení. "Dnešní den vejde do historie. Poprvé v historii bude jedno město hostit letní i zimní olympiádu, něco takového tady 120 let nebylo. Jsme nadšení," řekl pekingský starosta Wang An-šun. "Už jsem vyměnil kolečkové brusle a začal se učit bruslit na ledě. Docela mi to jde," řekl předseda Čínského olympijského výboru Liou Pcheng.
Přesto, že Peking se zdá být dobrou volbou vzhledem k výše uvedeným důvodům a ohlasům na tuto volbu, existují i kritici, kterým vadí především vnímání lidských práv v této vlivné asijské zemi. "Olympijské motto 'rychleji, výš a silněji' perfektně vystihuje útok čínské vlády na společnost: v rekordním čase je zatýkáno víc mírových aktivistů a jsou drženi v drsnějších podmínkách. Lidská práva jsou v Číně překážkou a MOV o ni zakopl..." řekla Sophie Richardsonová, šéfka organizace Human Rights Watch.
Dodejme, že původně se o pořadatelství těchto her usilovaly i čtyři evropské destinace. A to Oslo, Stockholm, Lvov a Krakov. V případě Krakova se navíc jednalo o polsko-slovenský projekt.
Související
Češi na letních olympijských hrách. Kdo získal první zlato, vytvořil rekord nebo vyvolal skandál?
Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák