Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém

Reakce na klimatický summit COP29 v Baku, kde se znovu otevřela otázka účasti zástupců fosilního průmyslu a jejich lobbistů, nabývají na intenzitě. Kritika těchto zástupců, kteří podle mnohých aktivistů narušují jednání, vyvolává diskuzi o potřebě zásadní reformy celého procesu.

Na tiskové konferenci v Baku zdůraznil Michai Robertson, vyjednavač o klimatickém financování za Alianci malých ostrovních států (SIDS), význam COP jako jediné platformy, kde mají tyto země rovnocenné slovo vedle nejbohatších národů světa.

Podle Robertsona se klimatická témata sice probírají i na jiných fórech, jako je G20 nebo BRICS, avšak tam nejsou malé státy ani nejméně rozvinuté země zastoupeny.

„COP je jediné místo, kde náš hlas může být slyšet,“ uvedl Robertson. Přestože proces COP může být nedokonalý, jeho legitimita je klíčová pro globální spravedlnost v klimatických jednáních.

Na summitu proběhly protesty organizované skupinami jako 350.org, Center for Biological Diversity, Earthworks, Oil Change International a Pacific Climate Warriors. Demonstranti se shromáždili před pavilony OPEC a Fóra zemí vyvážejících plyn (GECF) na protest proti přítomnosti fosilního průmyslu na COP29. Aktivisté poukazují na to, že více než 1700 lobbistů fosilních paliv má akreditaci na tomto summitu, což podle nich brání dosažení ambiciózních klimatických cílů.

Joseph Sikulu z organizace 350.org a Pacific Climate Warriors přirovnal situaci k zákazu účasti tabákových lobbistů na summitech Světové zdravotnické organizace: „Proč není stejný zákaz uplatněn na fosilní průmysl na COP? Naše životy na tom závisí.“

Allie Rosenbluth z Oil Change International tvrdí, že právě vliv fosilního průmyslu brzdí pokrok v jednáních o klimatických opatřeních. „Trvalo 30 let, než jednání vůbec začala řešit fosilní paliva, hlavního viníka klimatické krize. Přítomnost OPEC a GECF na COP29 je ukázkou neokoloniálního přístupu bohatých zemí k těžbě fosilních paliv po celém světě,“ řekla.

Rosenbluth apelovala na potřebu přísnějších pravidel o konfliktu zájmů a na závazky bohatých zemí k poskytování klimatických financí, které by umožnily spravedlivý přechod k čistým energiím.

Nicolas Haeringer z 350.org poukázal na to, že fosilní průmysl není jen viditelný v pavilonech OPEC a GECF, ale jeho zástupci se nepozorovaně účastní jednání v samotných konferenčních sálech. „Potřebujeme přísnější pravidla, která zabrání těmto lobbistům vykolejovat proces. A bohaté země globálního Severu musí platit,“ uvedl.

Haeringer dále zdůraznil, že požadované biliony dolarů nejsou jen otázkou financování, ale také klíčem k tomu, aby země jako členové OPEC a GECF mohly postupně ukončit závislost na fosilních palivech.

Volání po změnách v procesu COP sílí. Aktivisté požadují, aby byly zavedeny přísné regulace proti účasti fosilních lobby a aby příští předsednictví COP stanovilo jasná pravidla. Pro mnoho rozvojových zemí a malých ostrovních států však COP zůstává nenahraditelným fórem, kde jejich hlasy mohou být slyšet. Otázkou zůstává, zda bude možné zajistit, aby tato platforma skutečně sloužila zájmům celého světa, nikoli jen vlivným průmyslovým odvětvím.

Související

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

Více souvisejících

klimatická konference (COP29)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 2 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 3 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 4 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky

Od začátku roku 2025 mohou domácnosti v České republice očekávat úlevy v nákladech na elektřinu a plyn, protože několik hlavních dodavatelů energií ohlásilo snižování cen nefixovaných produktů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy