Reakce na klimatický summit COP29 v Baku, kde se znovu otevřela otázka účasti zástupců fosilního průmyslu a jejich lobbistů, nabývají na intenzitě. Kritika těchto zástupců, kteří podle mnohých aktivistů narušují jednání, vyvolává diskuzi o potřebě zásadní reformy celého procesu.
Na tiskové konferenci v Baku zdůraznil Michai Robertson, vyjednavač o klimatickém financování za Alianci malých ostrovních států (SIDS), význam COP jako jediné platformy, kde mají tyto země rovnocenné slovo vedle nejbohatších národů světa.
Podle Robertsona se klimatická témata sice probírají i na jiných fórech, jako je G20 nebo BRICS, avšak tam nejsou malé státy ani nejméně rozvinuté země zastoupeny.
„COP je jediné místo, kde náš hlas může být slyšet,“ uvedl Robertson. Přestože proces COP může být nedokonalý, jeho legitimita je klíčová pro globální spravedlnost v klimatických jednáních.
Na summitu proběhly protesty organizované skupinami jako 350.org, Center for Biological Diversity, Earthworks, Oil Change International a Pacific Climate Warriors. Demonstranti se shromáždili před pavilony OPEC a Fóra zemí vyvážejících plyn (GECF) na protest proti přítomnosti fosilního průmyslu na COP29. Aktivisté poukazují na to, že více než 1700 lobbistů fosilních paliv má akreditaci na tomto summitu, což podle nich brání dosažení ambiciózních klimatických cílů.
Joseph Sikulu z organizace 350.org a Pacific Climate Warriors přirovnal situaci k zákazu účasti tabákových lobbistů na summitech Světové zdravotnické organizace: „Proč není stejný zákaz uplatněn na fosilní průmysl na COP? Naše životy na tom závisí.“
Allie Rosenbluth z Oil Change International tvrdí, že právě vliv fosilního průmyslu brzdí pokrok v jednáních o klimatických opatřeních. „Trvalo 30 let, než jednání vůbec začala řešit fosilní paliva, hlavního viníka klimatické krize. Přítomnost OPEC a GECF na COP29 je ukázkou neokoloniálního přístupu bohatých zemí k těžbě fosilních paliv po celém světě,“ řekla.
Rosenbluth apelovala na potřebu přísnějších pravidel o konfliktu zájmů a na závazky bohatých zemí k poskytování klimatických financí, které by umožnily spravedlivý přechod k čistým energiím.
Nicolas Haeringer z 350.org poukázal na to, že fosilní průmysl není jen viditelný v pavilonech OPEC a GECF, ale jeho zástupci se nepozorovaně účastní jednání v samotných konferenčních sálech. „Potřebujeme přísnější pravidla, která zabrání těmto lobbistům vykolejovat proces. A bohaté země globálního Severu musí platit,“ uvedl.
Haeringer dále zdůraznil, že požadované biliony dolarů nejsou jen otázkou financování, ale také klíčem k tomu, aby země jako členové OPEC a GECF mohly postupně ukončit závislost na fosilních palivech.
Volání po změnách v procesu COP sílí. Aktivisté požadují, aby byly zavedeny přísné regulace proti účasti fosilních lobby a aby příští předsednictví COP stanovilo jasná pravidla. Pro mnoho rozvojových zemí a malých ostrovních států však COP zůstává nenahraditelným fórem, kde jejich hlasy mohou být slyšet. Otázkou zůstává, zda bude možné zajistit, aby tato platforma skutečně sloužila zájmům celého světa, nikoli jen vlivným průmyslovým odvětvím.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil
Snaha o boj s počasím selhala. COP29 skončil ostrými obviněními, hořkostí a pocitem zrady
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 5 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 13 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák