Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

Mezi prominentními účastníky s tímto statusem byl například Amin Nasser, šéf saúdskoarabského giganta Aramco, společně s devíti dalšími členy společnosti. Saúdská Arábie je dlouhodobě známá jako stát blokující ambiciózní klimatické cíle. Dalším významným příjemcem této „červeného koberce“ byla společnost ACWA Power, zaměřená na uhlí, plyn i obnovitelné zdroje. Její CEO Marco Arcelli přivedl 24 členů svého týmu.

Dalšími příklady jsou BP, reprezentovaná CEO Murray Auchinclossem a sedmi zaměstnanci, či ExxonMobil, zastoupená šéfem Darrenem Woodsem a dalšími třemi pracovníky. Tyto společnosti mají úzké vazby na Ázerbájdžán a jeho ropný a plynárenský sektor.

Nezisková koalice Kick Big Polluters Out (KBPO) odhalila, že na COP29 bylo přizváno celkem 1773 lobbistů z oblasti uhlí, ropy a plynu. Tento počet převyšuje velikost téměř všech národních delegací přítomných na konferenci. Mnozí z těchto lobbistů působí jako členové oficiálních národních delegací, což umožňuje fosilním průmyslům zasahovat přímo do klimatických jednání.

Rostoucí vliv fosilních firem na klimatická jednání vyvolává silnou kritiku. Dawda Cham z organizace Help, Gambia, upozornil na manipulace průmyslu s cílem ochránit své zájmy na úkor boje proti změně klimatu. Cham vyzval k přerušení vazeb mezi fosilním průmyslem a klimatickými summity, aby byly zvýrazněny hlasy zemí globálního Jihu, které často nesou největší břemeno klimatických změn.

V rámci konference byla udělena „Fosilie dne“, tradiční cena aktivistů upozorňující na selhání jednotlivých aktérů. G7, aliance nejbohatších států světa (USA, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko a Spojené království), získala toto „ocenění“ za neplnění svých finančních závazků vůči rozvojovým zemím. Organizátoři kritizovali zejména neochotu těchto zemí přispět na klimatické finance, které jsou zásadní pro podporu obnovitelných zdrojů, ochranu obyvatel před extrémními projevy počasí a obnovu po katastrofách.

Rozvojové země podle odhadů potřebují alespoň 1 bilion dolarů ročně, aby mohly reagovat na výzvy spojené s klimatickou krizí. G7 však nepředstavila žádnou konkrétní částku pro tento účel. Aktivisté také poukazují na to, že členové G7, jako jedni z největších historických znečišťovatelů, přenášejí odpovědnost za řešení klimatické krize na ostatní.

Rostoucí vliv petroprůmyslu na klimatická jednání vyvolává debaty o změně přístupu. Někteří experti navrhují, aby se budoucí summity pořádaly pouze v zemích, které jasně podporují klimatickou akci a mají přísnější pravidla pro účast fosilních lobby. Ázerbájdžán, který aktivně navyšuje těžbu zemního plynu, navazuje na minulý rok, kdy summit COP28 hostovala Spojené arabské emiráty se šéfem národní ropné společnosti jako prezidentem konference.

Přestože COP29 poskytuje platformu pro klíčové klimatické diskuse, přítomnost fosilního průmyslu a neochota bohatých států nést odpovědnost představují závažné překážky na cestě k dosažení klimatických cílů.

Související

COP29

Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Konference OSN o změně klimatu COP29, která se konala v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu, skončila s pocitem hořkosti. Vyjednávání, která trvala více než dva týdny, přinesla dohodu o klimatickém financování, ale výsledky zanechaly většinu delegátů nespokojených. Rozdíly mezi bohatými a chudými zeměmi se ještě více prohloubily a otázky týkající se odklonu od fosilních paliv zůstaly nevyřešeny, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

klimatická konference (COP29)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 6 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

včera

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy