Zemřel nejúspěšnější žokej české historie Filip Minařík. V 48 letech spáchal sebevraždu

Ve věku pouhých 48 let zemřel nejúspěšnější žokej české historie Filip Minařík. Čtyřnásobný německý šampion vyhrál 1770 dostihů. Uvedl to web jezdci.cz, který informoval i o jeho úmrtí. Podle německých médií spáchal sebevraždu.

"Nejúspěšnější žokej tuzemské historie Filip Minařík v pondělí odešel ve věku 48 let. Ještě minulý víkend se jako divák zúčastnil podzimního mítinku v Baden Badenu. Rodák z pražského Radotína, který žil poslední čtvrt století v Německu, byl výjimečný muž. V sedle jeden z nejúspěšnějších jezdců své generace, v soukromí mimořádně přátelský a srdečný člověk. Nikdy nikomu neodmítl pomoc - kdykoli se některý z jeho kolegů, přátel, ale často i zcela neznámých lidí ocitl v těžké životní situaci, rychle spěchal ho podpořit," napsal server.

Filip absolvoval studium na radotínském gymnáziu, ale jeho vášeň pro koně a talent ho přivedly na jinou cestu. V chuchelské stáji svého otce se naučil základy ježdění a ve svých patnácti letech začal účinkovat v dostizích s amatérskou licencí.

Po maturitě se rozhodl stát profesionálním jezdcem a jednoho z prvních úspěchů dosáhl v dubnu 1991 na klisně Lučině ve Velké Chuchli. Jeho kariéra narazila v polovině devadesátých let poté, co ztratil váhovou výhodu. Tehdy jednadvacetiletý jezdec na radu svého otce přesídlil do Německa. 

Začal na malých provozních dostizích na východní straně země a bojoval o každý start. "Zvrat v jeho kariéře znamenalo v roce 2000 angažmá u šampiona trenérů Petera Schiergena v Kolíně nad Rýnem. Český žokej začínal jako stájová trojka a nejlepší koně jezdil většinou jen v tréninku. Díky obrovské píli a cílevědomosti se však brzy vypracoval - už v první sezoně u Schiergena se dostal na 100 vítězství. O čtyři roky později získal první ze svých čtyř titulů německého šampiona," popsal server.

"Následovala kariéra, která v české dostihové historii nemá srovnání. Nasbíral celkem 110 blacktype vítězství, z toho 54 v grupových dostizích a čtrnáct na úrovni grupy 1. Jeho oblíbeným dostihem zůstala Velká cena Badenu, v níž se prosadil čtyřikrát. Mezinárodně nejuznávanější německý dostih vyhrál poprvé v roce 2006 na outsiderovi 274:10 Princi Florim," uvedl jezdecký web s tím, že jako první Čech překonal hranici 1000 vítězství v kariéře a zúčastnil se britského Shergar Cupu.

Nejtěžší chvíle přišla v létě roku 2020 po těžkém pádu v Mannheimu, který ukončil jeho aktivní kariéru. Dokázal se probrat z kómatu a prodělal rehabilitaci, následky ale pociťoval po zbytek života. "Jeho 1770 vítězství bude jednou překonáno, ale k celkové bilanci rodáka z Radotína na evropské scéně se ještě dlouho žádný český žokej nepřiblíží," uvedl jezdecký server.

Související

Více souvisejících

Filip Minařík úmrtí Koně

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 10 hodinami

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy