Google a Facebook usilují o lepší internet. Bojují za nezávislost a otevřenost

O bezpečnější, užitečnější a otevřenější internet usiluje nová iniciativa zakladatele světové sítě počítačů Tima Bernerse-Lee. Britský vědec svou sadu standardů pro lepší web představil v pondělí večer na úvod letošního ročníku technologické konference Web Summit. K projektu se už přidali giganti digitálního sektoru Facebook a Google, uvedl server deníku Financial Times (FT).

"Smlouva o webu" zatím sestává pouze z obecných zásad, kterými by se měly řídit vlády, podniky, ale také jednotlivci. Subjekty, které se k těmto principům přihlásí, budou mít následně možnost podílet se na tvorbě plného znění dokumentu. "Naším záměrem je, aby plná smlouva o webu byla silným mechanismem, který u každé strany zajistí odpovědnost za naplnění příslušné role při budování otevřeného a svobodného webu," uvádí oficiální portál projektu.

Předběžná podoba internetového kodexu navrhuje pro vlády povinnost zajistit všem občanům možnost kdykoli se připojit k internetu a respektovat právo všech uživatelů na soukromí. Od firem požaduje prakticky totéž, dále pak "vývoj technologií, které podpoří to nejlepší v lidech a které budou bojovat proti tomu nejhoršímu". Jednotliví občané by pak podle Bernerse-Lee měli na internetu budovat komunity, které "respektují kultivovanou debatu a lidskou důstojnost" nebo "bojovat za to, aby web zůstal otevřeným a globálním veřejným zdrojem".

Berners-Lee v pondělním projevu při zahájení jedné z největších technologických konferencí na světě konstatoval, že s jeho vynálezem se "mnohé pokazilo". "Budou se muset zapojit všichni - občané, vlády a společnosti -, abychom se mohli postavit výzvám, kterým dnes náš web čelí," napsal následně na twitter.

Podle FT se dosud k sadě předložených zásad přihlásilo téměř 60 skupin a jednotlivců, včetně Facebooku, Googlu, francouzské vlády a britského miliardáře Richarda Bransona. Berners-Lee a jeho organizace World Wide Web Foundation doufají, že ohlas jejich kampaně bude takový, že finální smlouvu bude možné publikovat do května 2019, kdy by podle odhadů měla mít přístup k internetu už více než polovina světové populace.

Zároveň s uvedením projektu o ideálním internetu představila World Wide Web Foundation zprávu o několika škodlivých jevech provázejících vzestup online platforem. Dokument poukazuje na stupňování internetových dezinformací a manipulací, předsudky promítnuté do vlivných algoritmů či na absenci zákonů regulujících používání webu. Přes 1,2 miliardy uživatelů internetu podle zprávy žije v zemích bez pravidel chránících princip síťové neutrality, na více než 1,5 miliardy lidí se pak nevztahují žádné zákony o ochraně osobních údajů.

Související

Více souvisejících

Google Facebook internet

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 4 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy

Počasí v Česku se má dnes dramaticky proměnit. Za okny zatím panuje jaro a teploty mají odpoledne vyšplhat až na 10 stupňů. Meteorologové ale varují před silným větrem a náledím. Oba jevy hrozí od čtvrtečních večerních hodin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy